0x (ZRX) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Merkezi olmayan borsalar olarak malum alternatif bir tasarım oluşturuldu ve bu fazlaca ümit verici. Bu borsalar tek, merkezi bir sunucuda depolanmadığından, bunlara girmek daha zor olsa gerek.

Bu merkezi olmayan alışverişlerin mimarı 0x’tir. Aşağıdaki vakıf ve gelecek vizyonları hakkında daha fazlaca data bulabilirsiniz..

0x Nedir?

0x, Ethereum’un üstünde merkezi olmayan borsalar oluşturmak için bir temeldir .

Şu anda, ethereum üstüne inşa edilen herhangi bir borsada bir mesele var: Bir işlem her gerçekleştiğinde, Ethereum’un durgun ağı tarafınca doğrulanması gerekiyor. Her gün yüzlerce işlem yapabilecek kişiler için bu fazlaca iyi bir şey değil. Ox, işlemlerin Ethereum’un ana ağı tarafınca doğrulanmasına gerek kalmadan yapılmasına izin verir. Bunu Yan zincir olarak malum bir yöntemle yapar.

Bununla birlikte 0x, bir takım başka mühim özelliğe de haizdir:

 • Açık bir protokoldür, bu yüzden hepimiz kodunu inceleyebilir, bir şeyin değiştirilip değiştirilmediğini fark etmeyi kolaylaştırır.
 • İşlemi doğrulamak için üçüncü bir tarafa gerek kalmadan tokenların değiştirilmesine izin verir.
 • Akıllı sözleşmeler kullanır, doğrusu üçüncü bir tarafa yada aracıya gerek kalmadan bir takım değişik işlevi yerine getirebilir.
 • Ethereum’daki en yaygın tür olan ERC-20 tokenleri ile çalışır, doğrusu şu anda Ethereum’da bulunan neredeyse tüm tokenlerle uyumludur.

0x’in Amacı Nedir?

Ethereum platformunda inşa edilmiş fazlaca sayıda token var. Bunların bir çok ERC-20 standardına uygundur. Gene de birçoğu, itibari değerle ölçüldüğünde, büyük miktarlarda yaygın olarak bulunmaz. Bu ifade, likit olmadıkları anlamına gelir. Likidite bir birim kıymet yada para biriminin ne kadarının alınıp satıldığını ifade eden bir finansal şarttır.

0x, bu tokenlerin pazarını açmayı amaçlamaktadır. Birbirleriyle kolayca takas edilebilmelerini sağlayarak, her bir token setindeki kıymet daha büyük bir likidite havuzu oluşturmak için birleştirilebilir.

Bunu merkezi olmayan bir halde yapar. Bu, kimsenin kimsenin tokenlarına güvenilmediği anlamına gelir ve Dapps’ın, kullanıcının tokenlarını ele geçirmeden takas etmesini sağlar .

Biliyor Musun?

Piyasa değerine gore ilk 100 tokenın %90’ı Ethereum üstüne inşa edilmiştir.

0x’i Kim Geliştirdi?

0x 2016 senesinde kuruldu. Fintech Blockchain Group, Pantera, Polychain Capital, Jen Advisors ve Blockchain Capital tarafınca finanse ediliyor. Oluşturan:

 • Will Warren (CEO) – Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda araştırma görevlisi.
 • Amir Bandeali (CTO) – DRW ticaretinde bir tüccar.

0x’in CEO’su Will Warren,

“Küresel değişiklik için tamamen yeni bir paradigma yaratıyoruz ve zaman içinde, 0x protokolünü tokenize edilmiş varlıklarda trilyonlarca dolarlık değişiklik için raylar olarak hizmet edeceğini öngörüyoruz.”

0x Iyi mi Çalışır?

Siparişler zincir dışı yayınlanır. Bu, kriptografik olarak imzalandıkları sadece blok zincirine yüklenmedikleri anlamına gelir. Sonrasında, siparişleri eşleştiren bir aktarıcı sistemi kullanır.

Birisi ticareti kabul etmek istediğinde, kendi imzasıyla imzalar ve tüm işlemi Ethereum blok zincirine yükler. Bu aşamada tecim yapılır ve tokenler iki taraf içinde aktarılır.

Aktarıcılara, yaptıkları her işlem için 0x’in mahalli tokenı ZRX cinsinden ödeme yapılır. Bu, onları merkezi bir platform yerine eşleştirme hizmeti sağlamaya teşvik eder.

0x İle Ne Yapılabilir?

0x bir değişiklik oluşturmuş olsa da, üstüne kurulu olduğu teknoloji bir takım başka özelliğin de ağı kullanmasına izin verir.

 • Merkezi olmayan yönetişim – 0x, sahipliği temsil eden tokenlar oluşturmak için kullanılabilir; bu, kuruluşların sorunsuz ve özerk bir halde çalışabileceği anlamına gelir
 • Tahmin piyasaları – gerçek dünyadaki olayların sonuçlarında mali oranı temsil eden tokenlar üretmek
 • Merkezi olmayan krediler – yatırımcıların kredileri alıp tekrardan satabilecekleri likit piyasalar yaratmak.
 • Fon yönetimi – 0x, insanların güvensiz bir sistemde para alışverişinde bulunmalarına destek olmak için akıllı sözleşmeler kullandığından, evvelinde kararlaştırılmış varlıklara yatırım yapmak için güvenlik kısıtlamalarını uygulamak için de kullanılabilir.

0x’in Ne Benzer biçimde Avantajları Vardır?

0x’in birçok potansiyel faydası vardır:

 •  Ölçeklenebilir – Gereksiz verileri Ethereum blok zincirinden uzak tutarak, ağı yavaşlatmadan daha çok işlem yapılmasına izin verir.
 • Merkezi Olmayan – Bir çok tecim biçiminin aksine 0x, güvenilir bir üçüncü taraf olmadan ticareti kolaylaştırmayı başarır.
 • Açık – Kod açık kaynaklıdır, doğrusu hepimiz tarafınca denetim edilebilir.

0x’in Ne Benzer biçimde Dezavantajları Vardır?

0x sağlamış olduğu birçok avantajın yanı sıra bazı riskler de taşır:

 • Kod tabanlı – Mesuliyet alabilecek üçüncü bir tarafa güvenmek yerine, fonları güvende tutmak için çoklu imza sözleşmeleri şeklinde araçlar kullanır. Kodda bir zayıflık var ise, DAO hacklemesi şeklinde istismar edilebilir.
 • Likit olmayan – Merkezi olmayan borsalar çoğu zaman düşük kullanıcı numaralarına haizdir, bu da daha belirsiz token alım satımlarının gerçekleşmeyebileceği anlamına gelir.

Gelecek

Birçok şirket, kripto para birimleri için güvenli tecim ortamları oluşturmak için merkezi olmayan borsalar yapmaya çalışıyor. Şimdiye kadar hiçbir şirket, ana akım kripto borsalarına kıyasla yaygın olarak kullanılan bir ürün yaratmadı. 0x kıymetini kanıtlayabilirse, geniş bir likidite deposu sağlayarak Ethereum ekosistemine kıymetli bir katkı olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir