1 Bitcoin’in Fiyatını Ne Belirliyor?

Bitcoin, bu sanal para biriminin bilinmeyen yaratıcısına (yada yaratıcılarına) verilen isim olan Satoshi Nakamoto tarafınca 2009 senesinde geliştirilen bir kripto para birimidir. Bitcoin’de meydana getirilen işlemler, her bir birim için işlem geçmişini gösteren ve sahipliği kanıtlamak için kullanılan bir blok zincirine kaydedilir. Bu rehber yazımızda sizler için Bitcoin’in fiyatını belirleyen faktörleri derledik.

Bitcoin satın almak, bir hisse senedi yada tahvil satın almaktan farklıdır zira Bitcoin bir şirket değildir. Netice olarak, gözden geçirilecek bir kurumsal bilanço yoktur. Ve geleneksel para birimlerine yatırım yapmanın aksine, Bitcoin bir merkez bankası tarafınca verilmez yada bir hükümet tarafınca desteklenmez. Bu yüzden para politikası, enflasyon oranları ve tipik olarak para biriminin kıymetini etkileyen ekonomik gelişme ölçümleri Bitcoin için geçerli değildir. Aksine, Bitcoin tutarları aşağıdaki faktörlerden etkilenir:

  • Bitcoin arzı ve bunun için piyasa talebi
  • Madencilik süreci kanalıyla bir bitcoin üretmenin maliyeti
  • Blockchain işlemlerini doğrulamak için Bitcoin madencilerine verilen ödüller
  • Rakip kripto para birimlerinin sayısı
  • Tecim yapmış olduğu borsalar
  • Satışını düzenleyen düzenlemeler
  • İç yönetişimi

Bitcoin Fiyatının Belirlenmesi İle İlgili Temel Bilgiler

  • Bitcoin’in bir şirketi olmadığı için, Bitcoin satın almak hisse senedi yada tahvil satın almaktan farklıdır. Netice olarak, gözden geçirilecek bir kurumsal bilanço yoktur.
  • Geleneksel para birimlerine yatırım yapmanın aksine, Bitcoin bir merkez bankası tarafınca verilmez yada bir hükümet tarafınca desteklenmez. Bu sebeple para politikası, enflasyon oranları ve tipik olarak para biriminin kıymetini etkileyen ekonomik gelişme ölçümleri, Bitcoin için geçerli değildir.
  • Bitcoin fiyatlandırması, bitcoin arzı ve bunun için piyasa talebi, rakip kripto para birimlerinin sayısı ve tecim yapmış olduğu borsalar şeklinde faktörlerden etkilenir.

Arz ve Talep

Durağan(durgun) döviz kurları olmayan ülkeler, iskonto oranını ayarlayarak, biriki gereksinimlerini değiştirerek yada açık piyasa işlemlerine katılarak para birimlerinin ne kadarının dolaşımda bulunduğunu kısmen denetim edebilirler. Bu seçeneklerle, bir merkez bankası potansiyel olarak bir para biriminin döviz kurunu etkileyebilir.

Bitcoin arzı iki değişik şekilde etkilenir. İlk olarak, bitcoin protokolü yeni bitcoinlerin durağan(durgun) bir oranda oluşturulmasına izin verir. Madenciler işlem bloklarını işlediğinde ve yeni madeni paraların piyasaya sürülme hızı zaman içinde yavaşlayacak şekilde tasarlandığında piyasaya yeni bitcoinler giriyor. Örnek olarak: gelişme %6,9’dan (2016) %4,4’e (2017) %4,0’a (2018) yavaşladı. Bu, bitcoin talebinin arzın arttığından daha süratli arttığı senaryolar oluşturabilir ve bu da fiyatı artırabilir.Bitcoin dolaşım büyümesinin yavaşlaması, bitcoin madencilerine sunulan blok ödüllerinin yarıya inmesinden kaynaklanıyor. Bu da kripto para birimi ekosistemi için suni enflasyon olarak düşünülebilir.

Arz ikinci olarak, sistemin var olmasına izin verdiği bitcoin sayısından da etkilenebilir. Bu sayı 21 milyon olarak sınırlandırılmıştır. Bu sayıya ulaşıldığında madencilik faaliyetleri artık yeni bitcoin yaratmayacaktır. Mesela. Bitcoin arzı Aralık 2019’da 18.1 milyona ulaştı ve bu sayı kullanıma sunulacak olan bitcoin arzının %86.2’sini temsil ediyor. 21 milyon bitcoin dolaşımda olduğunda, fiyatlar ergonomik (işlemlerde kolayca kullanılabilir), yasal ve öteki kripto para birimlerinin popülaritesi tarafınca belirlenen talep olarak kabul edilip edilmediğine bağlıdır. Blok ödüllerinin yarıya indirilmesinin suni enflasyon mekanizmasının artık kripto para biriminin fiyatı üstünde bir tesiri olmayacak. Bununla beraber, blok ödüllerinin mevcut düzenleme oranında, son bitcoin 2140 yılına kadar çıkarılacak şekilde ayarlanmamıştır.

Rekabet

Bitcoin en iyi malum kripto para birimi olsa da, kullananların dikkatini çekmek için yarışan yüzlerce başka token var. Bitcoin piyasa kıymeti açısından hala baskın seçenek olsa da, Ocak 2020 itibariyle en yakın rakipleri içinde Ether (ETH), XRP, Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) ve EOS şeklinde altcoinler yer ediniyor. Ek olarak, yeni ilk para teklifleri ( ICO’lar) da devamlı revaçta. Kalabalık alan yatırımcılar için iyi bir haber zira yaygın rekabet tutarları düşürüyor. Her neyse ki Bitcoin’in yüksek görünürlüğü ona rakiplerine nazaran bir avantaj sağlıyor.

Üretim Maliyeti

Bitcoinler sanal olsa da, gene de üretilen ürünlerdir ve gerçek bir üretim maliyetine niçin olurlar. Elektrik tüketimi açık ara en mühim faktördür. Bitcoin ‘madenciliği’ adında olan, madencilerin hepsinin çözmek için rekabet etmiş olduğu karmaşık bir kriptografik matematik problemine dayanır. Bunu ilk icra eden, yeni basılan bir bitcoin bloğu ve son bloktan bu yana biriken işlem ücretleri ile ödüllendirilir. Bitcoin üretimi ile ilgili benzersiz olan şey, üretilen öteki ürünlerin aksine, bitcoin’in algoritmasının averaj olarak her on dakikada bir yalnızca bir bitcoin bloğunun olmasına izin vermesidir. Bu, matematik problemini çözmek için rekabete katılan daha çok üreticinin (madencilerin), bu on dakikalık aralığı korumak için bu problemi daha zor – ve dolayısıyla daha pahalı – çözme etkisine haiz olduğu anlamına gelir.

Araştırmalar, aslına bakarsak bitcoin’in piyasa fiyatının, marjinal üretim maliyetiyle yakından ilişkili bulunduğunu göstermiştir.

Döviz Borsalarında Kullanılabilirlik

Hisse senedi yatırımcılarının NYSE, Nasdaq ve FTSE şeklinde endeksler üstünden hisse senedi ticareti yapmış olduğu şeklinde, kripto para yatırımcıları Coinbase, GDAX ve öteki borsalar üstünden kripto para ticareti yapıyor. Geleneksel döviz borsalarına benzer şekilde, bu platformlar yatırımcıların kripto para birimi / döviz çiftleri (ör. BTC / USD yada bitcoin / ABD doları) ticaretine izin verir.

Bir değişiklik ne kadar popüler hale gelirse, bir ağ tesiri yaratmak için ek katılımcıları çekmek o denli kolay olabilir. Ve piyasa nüfuzundan yararlanarak, öteki para birimlerinin iyi mi ekleneceğini düzenleyen kurallar koyabilir. Mesela, Simple Agreement for Future Tokens (SAFT) çerçevesinin yayınlanması, ICO’ların menkul kıymet düzenlemelerine iyi mi uyabileceğini tanımlamayı amaçlamaktadır. Bitcoin’in bu borsalardaki varlığı, kripto para birimlerinin etkinlik gösterdiği yasal gri alandan bağımsız olarak bir düzeyde yasal uyumluluk anlamına gelir.

Yönetmelikler ve Yasal Mevzular

Bitcoin ve öteki kripto para birimlerinin popülaritesindeki süratli artış, düzenleyicilerin bu tür dijital varlıkları iyi mi sınıflandıracaklarını tartışmalarına niçin oldu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak sınıflandırırken, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Bitcoin’i bir emtia olarak görüyor. Hangi düzenleyicinin kripto para birimleri için kuralları belirleyeceği mevzusundaki bu kafa karışıklığı, artan piyasa değerlerine karşın belirsizlik yarattı. Ek olarak, piyasa, borsa yatırım fonları (ETF’ler), vadeli işlemler ve öteki türevler şeklinde temel varlık olarak bitcoin kullanan birçok finansal ürünün piyasaya sürülmesine şahit oldu.

Bu durum, tutarları iki şekilde etkileyebilir. Birincisi, gerçek bir bitcoin satın almaya gücü yetmeyen yatırımcılara Bitcoin erişimi sağlayarak talebi arttırır. İkincisi, Bitcoin vadeli işlemlerinin aşırı değerlendiğine yada azca kıymet gördüğüne inanan kurumsal yatırımcıların, Bitcoin’in fiyatının ters yönde hareket edeceğine dair bahisler yapmak için mühim kaynaklarını kullanmalarına izin vererek fiyat oynaklığını azaltabilir.

Çatallar ve Yönetişim İstikrarı

Bitcoin merkezi bir otorite tarafınca yönetilmediğinden, işlemleri işlemek ve blok zincirini güvende tutmak için geliştiricilere ve madencilere güvenir. Yazılımdaki değişimler, temel sorunların çözülmesi çoğu zaman uzun vakit aldığından, bitcoin topluluğunu hayal kırıklığına uğratma eğiliminde olan düşünce birliğine dayalıdır.

Ölçeklenebilirlik mevzusu, belirli bir acı noktası olmuştur. İşlenebilecek işlemlerin sayısı blokların boyutuna bağlıdır ve bitcoin yazılımı şu anda yalnızca saniyede ortalama üç işlemi işleyebilmektedir. Kripto para birimlerine oldukca azca talep olduğunda bu bir kaygı deposu olmasa da, birçok şahıs yavaş işlem hızlarının yatırımcıları rekabetçi kripto para birimlerine doğru iteceğinden kaygı ediyor.

Topluluk, işlem sayısını artırmanın en iyi yoluna bölünmüştür. Temel yazılımın kullanımını yöneten kurallarda meydana getirilen değişikliklere “çatallar” denir. “Yumuşak çatallar”, yeni bir kripto para biriminin oluşturulmasıyla sonuçlanmayan kaide değişikliklerini ifade ederken, “sert çatal” yazılım değişimleri yeni kripto para birimleri ile sonuçlanır. Geçmişteki bitcoin hard forkları, bitcoin cash ve bitcoin gold’u içeriyordu.

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Birçok yorumcu, bitcoin ve öteki kripto para birimlerinin süratli değerlendirilmesini, 17. yüzyılda Hollanda’da Tulip çılgınlığının yarattığı spekülatif balonla karşılaştırıyor. Düzenleyiciler için yatırımcıları korumak büyük seviyede mühim olsa da, kripto para birimlerinin küresel tesirinin hakikaten hissedilmesi muhtemelen seneler alacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir