10 Milyon Bitcoin Ölmüş Olabilir Mi?

Bitcoin’le beraber yaşamımıza giren “HODL” terimi son dönemde mühim bir dönüm noktasına ulaştı: Bir yıldan fazla bir süredir el değiştirmeyen toplam Bitcoin sayısı 10 milyonu geçti.

HODL

Fintech şirketi Digital Assets Data’ya gore, ortalama 10,7 milyon bitcoin 12 aydan fazla bir süredir hareket etmedi. Dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısının 18.14 milyon olduğu düşünüldüğünde, dolaşımdaki toplam BTC’lerin ortalama yüzde 60’ı kış uykusuna devam etti.
Burada en dikkat çekici detay ise Bitcoin’in geride bıraktığımız yılki 3.500 dolardan 13.800 dolara yükselişine dolaşımdaki toplam Bitcoin’lerin yalnızca %40’ının katılmış olması. Digital Assets Data’nın verileri, bir yıldan uzun süredir uykuda kalan Bitcoin sayısının 2017 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Komodo Platformu baş teknoloji sorumlusu Kadan Stadelmann, “Hareketsiz Bitcoin’lerin miktarındaki artış kesinlikle gelişmekte olan HODLers topluluğunun bir işareti.” açıklamasında bulunmuş oldu. Önder kripto para birimi geçtiğimiz senenin, ilk altı ayında 3.500 dolardan 13.879 dolara terfi etti ve Aralık ortasına kadar 7.179 dolara düştü. Böylece, Bitcoin, senenin ikinci yarısındaki acımasız satışlara karşın 2019’da resmen iki kat kıymet kazanmış oldu.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması

Görünen o ki yatırımcılar Mayıs ayında yapılacak madencilik ödülünün yarıya indirilmesinin peşinden mühim bir fiyat artışı bekliyorlar ve bu yüzden sayıda Bitcoin eylemsiz kaldı. Dört yılda bir tekrarlanan süreçle beraber Bitcoin Blockchain’inde enflasyonu denetim altında tutmak için blok ödüllerini yarıya yarıya indiriliyor. Digital Assets Data’dan Kevin Kaltenbacher, “Birçok yatırımcı tarafınca 2017 ve 2018’de daha yüksek fiyatlarla satın alınan Bitcoin’ler potansiyel olarak hala sualtında” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir