200 Bin Dolarlık Kripto Parayı Zimmetine Geçiren Borsa Çalışanı Yakalandı!

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai’de gösterilen Khaleej Times gazetesi, şehirde etkinlik gösteren bir kripto para borsasında zimmete geçirme vakasının yaşandığını yazdı. Buna gore borsa, kendi çalışanının müşterilerinin hesaplarından kripto para birimlerini çaldığını farkına varmış. Haberde hem borsanın, hem de paraları zimmetine geçiren çalışanın adı gizli saklı tutuldu.

Paraları düzmece hesaplara aktarmış

Borsa sistemleri üstüne uzmanlaşan çalışan, bahsi geçen Dubai menşeli borsanın da yazılımından sorumluydu. Alım satım işlemlerinden elde edilmiş komisyonu sessiz sedasız kendi düzmece hesaplarına aktaran çalışan, sonrasında bu paraları öteki kripto para borsalarına aktarma etmeyi sürdürmüş.

Borsanın üst düzey yöneticilerinin bu durumdan şüphelenmesi için ise ortada hiçbir sebep yoktu. Bundan dolayı bahsi geçen çalışan, borsanın hayata atlatılmasında etkin rol üstlenmiş ve iyi de para kazanmıştı.

Rastlantı eseri kayıtların incelenmesiyle ortaya çıkan zimmete geçirme vakası, an itibariyle adli makamlara sevk edilmiş durumda. Zimmete geçirilen para miktarı ise kabaca 200 bin dolar.

Kripto para sektörünün gözdesi: BAE

Geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası, vatandaşları kripto para birimlerinin oldukca riskli ve sahtekarlığa elverişli olduğu sebebi öne sürülerek uyarmıştı. Ülke genelinde halen daha dijital paralar yasaklanmış yada bu para birimleriyle ilgili bir düzenleme hayata geçirilmiş değil. Sadece kripto paralar yasal bir ödeme biçimi olarak da tanınmıyor.

Sadece Bitcoin ve öteki ICO‘lar da enteresan bir halde ülkede fazlaca popüler. Google Trendler verilerine bakıldığında BAE’nin en oldukca Bitcoin aramasının gerçekleştirildiği ilk 10 ülke içinde yer almış olduğu görülüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir