2014’ten Beri İlk Kez: Bitcoin Ağında İki Saat Boyunca Blok Bulunamadı

Bitcoin ağında son olarak ortalama 5 yıl ilkin görülen garip bir vaka tekrardan tekerrür etti. Bitcoin Blockchain’inde dün ortalama 2 saat süresince yeni blok bulunamadı. Her ne kadar uzmanlar bu gecikmenin tesadüf bulunduğunu iddia etse de zamanlama oldukça acayip. Şu sebeple dün aynı saatlerde Çin’deki devasa bir madencilik tesisi alevlere teslim oldu ve 10 milyon dolarlık madencilik ekipmanı çalışamaz hale geldi.

Spesifik olarak, 597,273. blok son bulunan bloktan 119 dakika sonrasında çıkarıldı. Antoine Le Calvez (@khannib) bu olayın Bitcoin’in tarihinde yalnız on kez yaşandığını son olarak olarak ise Mayıs 2014’te meydana geldiğini bildirdi. Bitcoin ağında her bir bloğun averaj 10 dakikada çıkarıldığını dile getiren Antoine Le Calvez bu şekilde bir olayın yaşanma ihtimalinin ise %0.000679 kaydetti. İnsanlar Bitcoin ağının 2 saatlik işbırakımı yapması sebebiyle oldukça tedirgin.

Blok #597,273,  bir evvelkinden 119 dakika sonrasında çıkarıldı. Bu, Bitcoin tarihinde yalnızca 10 kez meydana geldi. Son olarak Mayıs 2014’te son kez oldu. Blokların averaj 10 dakikada çıkarıldığını varsayalım, bu kilitleme süresinin yaşanma şansı %0.000679.

İlginizi Çekebilir

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir