2019’a Bakış: Bu Yıl Bitcoin Karşısında En İyi Performans Sergileyen Altcoin’ler Hangileri?

2019 deyim yerindeyse kripto para piyasası için tam bir roller coaster yılı olduğu kanıtlandı. Bitcoin, yazları son birkaç senenin en yüksek seviyesine ulaştı. İlginç olan kısım ise yıla 3.150 dolardan seviyelerinden başlayıp 14 bin dolarla Haziran’da zirve meydana getiren Bitcoin’in senenin ikinci yarısının tamamında düzeltme yapıyor oluşuydu. Zira birçok yatırımcı 13.800 dolarlık yükselişin peşinden blok ödülü yarılanmasının fiyatlandığı düşüncesine kapılmıştı.

Bununla beraber, kripto piyasalarının volatilitesi gene yatırımcıları şaşırtmadı ve önder kripto para Haziran’daki en yüksek seviyesinin ortalama %50 altına geriledi. Bitcoin haberimizin hazırlandığı sırada 7.100 dolar bandında işlem görüyor.

2019’a Genel Bakış

Peki 2019’da hangi altcoinler Bitcoin’e karşısında daha iyi performans gösterdi? Bu makalede, yıl süresince en etkisi altına alan performansı gösteren ilk üç altcoini inceleyeceğiz. 

Şaşırtıcı bir halde, 2019’un en iyi altcoini Ocean Protocol (OCEAN). OCEAN token, yıl süresince Bitcoin’e karşısında %404 oranında büyüdü. İkinci en iyi altcoin ise %256 kazanç ile Chainlink (LINK), listemizin geri kalanında sırasıyla şu kripto paralar yer ediniyor: Tezos (XTZ), Egretia (EGT) ve Ripio Credit Network (RCN). En büyük hamle meydana getiren altcoin’leri tek tek inceleyelim: Ocean Protocol, Chainlink ve Tezos.

Ocean Protocol (OCEAN)

Yukarıda OCEAN ve Bitcoin için karşılaştırmalı grafiği görebilirsiniz. Grafiğin gösterdiği suretiyle Ocean Protocol yazdan beri oldukça rahat bir pozitif eğilim içinde. Ağustos 2019’dan Aralık 2019’a kadar, Ocean Protocol %400’ün üstünde yükseliş kaydetti. Ek olarak, EMA’lara bakıldığında, fiyat hala oldukça iyi bir performans sergiliyor. Şu anda 500 satoshi’den işlem gören OCEAN, 600 sats’ı kırmaya çalışıyor.

Ocean Protocol, veri silolarını parçalayarak hepimiz için verilere erişimi eşitleyerek bir veri ekonomisini başlattığını iddia ediyor. OCEAN, veri, depolama ve algoritmaları tüketim için güvenli bir halde ortaya koyan bir tokenize hizmet katmanı ile veri ekonomisi ilgili hizmetler için bir ekosistem sağlıyor. Sadece bu görkemli yükselişe karşın OCEAN hala daha IEO fiyatının altında işlem görüyor.

Chainlink (LINK)

Yukarıda Chainlink ve Bitcoin için karşılaştırmalı grafiği görebilirsiniz. Temel olarak, Chainlink ağı, herhangi bir blok zincirindeki karmaşık akıllı sözleşmeler için kurcalamaya dayanıklı güvenilir girişler ve çıkışlar sağlar.

LINK şu anda 24.884 satoshi üstünde işlem görüyor. Oldukça yakın zamana kadar, LINK senenin en iyi performans gösteren altcoiniydi. Bununla beraber, Kasım ayında yaşanmış olan mühim bir fiyat kırılmasıyla LINK bu ünvanını yitirdi. Şu anda, fiyat neredeyse 200 günlük EMA’ya 24.000 sat civarında yaklaştığı için Chainlink için acımasız görünüyor.

Güncel düşüş trendine karşın, LINK senenin başından bu yana Bitcoin karşısında %230’un üstünde kıymet kazanmıştır. Senenin en yüksek seviyesinde ise Chainlink Bitcoin’e karşısında %330’un üstünde kıymet kazanmıştı.

Bununla beraber, LINK kazanımlarını korumakta başarısız oldu. Hacim profili, LINK’in korkulu sıkıntılar içinde olabileceğini gösteriyor. LINK 24.000 sat yakınında destek alamazsa sırasıyla 20.000 ve 12.000 satoshi seviyelerine gerileyebilir.

Tezos (XTZ)

Yukarıda Tezos ve Bitcoin için karşılaştırmalı grafiği inceleyebilirsiniz. Kasım ayında yaşanmış olan devasa fiyat rallisi oldukça etkisi altına alan görünüyor, değil mi? Bu sebeple Tezos’un ana ağı o günlerde tam olarak piyasaya sürüldü.

Şu anda, XTZ ortalama 18.915 Satoshi’den işlem görüyor. Popüler altcoin bu yıl Bitcoin karşısında Kasım ayı başından bu yana %150’yi aşkın kıymet kazanmıştır ve en kıymetli kripto paralar içinde ilk 10’da yerini aldı.

Mart 2019’dan Nisan 2019’un sonuna kadar XTZ, Bitcoin karşısında %150’nin üstünde kıymet kazanmıştı. Sadece yükseliş, 2017’den beri Tezos tutan yatırımcıları satış hayata geçirmeye ikna etti. Bundan dolayı tekrardan Tezos’a yatırım yapmadan ilkin Tezos’un ısısının düşmesini beklemek mükemmel olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir