2020 ABD Başkanlık Adayı: “Satoshi Nakamoto’nun Kim Olduğunu %99 Biliyorum”

Siber güvenlik uzmanı ve 2020 ABD Başkanlık talibi John McAfee, Satoshi Nakamoto’nun kim bulunduğunu %99 bildiğini deklare etti.

Gerçek Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki gizem, Bitcoin’in kendisi kadar eski. Birçok şahıs Bitcoin destanının arkasındaki Satoshi Nakamoto’yu tanıdığını ya da bizzat kendisi bulunduğunu iddia ediyor, sadece şu ana kadarki hiçbir iddia güvenilir kanıtlarla destekleyemedi.

Satoshi Nakamoto Kim?

Online Blockchain Week’te bir röportajda konuşan John McAfee, gerçek Satoshi Nakamoto‘nun kim olduğundan yüzde 99 güvenilir bulunduğunu söylemiş oldu. Şaibelerle ve başarılarla dolu geçimişinin yanı sıra meşhur siber güvenlik uzmanı John McAfee eksantrik bildirileriyle de ünlüdür. İlginç bir halde, kendisini ABD’nin bir sonraki başkan talibi duyuru eden McAfee, verdiği demeçle Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna ilişkin tartışmaları tekrardan alevlendirdi.

Röportajda Satoshi adlı birinin Bitcoin tasarladığı fikrini reddetti. McAfee’nin açıklamalarına gore Bitcoin 11 değişik şahıs tarafınca 5 yılda tasarlandı. Her ne kadar white paper’ı kimin yazdığını belirtmese de McAfee, birazcık ipucu vererek Craig Wright‘ın Bitcoin’i geliştirilen ekipten biri olacağını ima etti.

McAfee, Bitcoin’in white paper’ında açık bir halde gizlenen kafi ipucu bulunduğunu belirtiyor. Stylometry’nin yada dilbilimsel analizin, white paper’ın yazarı hakkında oldukça daha çok informasyon ortaya koyabileceğini iddia ediyor. McAfee’ye gore kapsamlı bir dilbilimsel çözümleme gerçek Satoshi Nakamoto’yu ortaya çıkarabilir. Mesela, BTC white paper’ında kullanılan İngilizce stilinin, bilhassa Amerikan İngilizcesi, Satoshi Nakamoto‘yu ortaya çıkarabilir.

Gerçek Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu mühim mi?

McAfee daha ilkin Satoshi‘nin gerçek kimliğini açığa çıkaracağını, sadece geri adım attığını duyurmuştu. Bu şekilde bir bölünmenin gerçek Satoshi Nakamoto’nun yaşamını tehlikeye atacağı için fikri reddettiğini deklare etti. McAfee’ye gore hükümetler, kabahat unsurları ve hatta kripto para taraftarları onun yaşamı için bir risk unsuru teşkil edebilirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir