2020 Bitcoin (BTC) Yorumları

2020 senesinde Bitcoin (BTC) için birçok değişik beklenti vardı. Bu yıl Bitcoin madenciliği ödüllerinin yarıya indirilmesiyle, değişik analizler ve yorumlar yapılmıştı. Bitcoin halving ile beraber gerçekleşeceği beklenen fiyat tahminlerinden çoğunu görmesek de gene de 2020 yılı sonuna kadar hala değişik Bitcoin yorumları bulunuyor.

2020 BTC Yorumları

Bilinmiş olduğu benzer biçimde, tarihsel olarak, Bitcoin’e yönelik piyasa duyarlılığı her yarılanmadan sonrasında çarpıcı halde değişiyor. Sadece, piyasanın kimi zaman beklenmedik şekilde tepki vermesi benzer biçimde durumlarda yükseliş duygusu kendi kendine anlaşılmaz. Gene de, Bitcoin yarılanması genel anlamda en fazlaca beklenen olaylardan biri olduğundan, 2020 senesinde gündemde uzun süre kaldı.

O süre ilk olarak 2020 Bitcoin (BTC) yorumları için halving nedir ona bakalım, sonrasında da yorumlara ve tahminlere geçelim.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin halving, Bitcoin ağından geçen her 210.000 blokta meydana gelen vakadır. Bu evvelinde programlanmış durum ortaya çıktığında, BTC madencilerinin blok madenciliği, işlemleri doğrulayarak ve böylece ağı güvenli hale getirme karşılığında aldıkları ödüller yarı yarıya azaltılır. Bu kod piyasadaki yeni kripto paraların akışını azaltacak ve böylece varlığı daha kıt hale getirecek şekilde programlandığı için Bitcoin’in enflasyona cevabı olarak görülebilir. Bu 210.000 blok önemlidir bundan dolayı bu sayıya nazaran bir sonraki yarılanmanın ne süre gerçekleşeceğini tahmin edebiliriz. 2020 yarılanması Mayıs ayının ortalarında gerçekleşmişti.

2020 yılı halving’den ilkin madencilik ödülü 12,5 BTC olarak belirlenmişti. Bu yüzden, halving sonrasında yeni Bitcoin blok ödülü 6,25’e düştü. Bu tempoyu takiben, son BTC blok ödülünün 2140 yılına kadar dağıtılacağı hesaplanmıştır. Bitcoin oluşum bloğu 3 Ocak 2009’da çıkarıldığından, ilk yarılanma 2012’de gerçekleşti ve ikincisi 2016’da gerçekleşti.

Öyleyse, bu olayların pazarı iyi mi etkilediğini görelim.

Bitcoin Halving Vakası Fiyatı Niçin Etkiliyor?

Tüm bu fiyat tahminlerinde görebileceğiniz benzer biçimde, madencilik ödülünün yarıya inmesi benzer biçimde bir vaka Bitcoin’in fiyatını oldukça etkiliyor. Yarılanma, daha çok kıtlık yaratmak için tasarlanmış evvelinde programlanmış enflasyon denetim mekanizmasından başka bir şey değildir. Bir çok kez kıt olan varlıklar, bolca oranda mevcut olanlardan daha değerlidir.

Bitcoin’de durum böyledir. Madencilik ödülleri yarıya düştüğünde, bu varlığın borsalardaki arzının daha düşük olması doğaldır. Öte taraftan, BTC ticaretine ve yatırımına olan ilginin artması da beklenir. Dahası, Bakkt BTC vadeli işlemleri benzer biçimde yeni piyasalar, bir yatırım olarak BTC’nin dikkatini çekiyor. Normal olarak arzın sınırı olan olduğu ve talebin arttığı piyasa kanunlarına nazaran taleple beraber fiyatlar da yükseliyor.

2012 Bitcoin Halving

Madencilik ödülünün ilk yarılanması 28 Kasım 2012’de gerçekleşti ve blok başına 50 BTC ödülünü 25 BTC’ye düşürdü. Piyasa bu vakalara tepki vermekte birazcık yavaş olsa da, tam olarak bir yıl üç gün sonrasında, 10 dolar civarında başlamış olan fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.000 dolara ulaştı ve sıhhatli bir %1000 artış sağlamış oldu.

Bu, Bitcoin fiyatını yukarı doğru itecek olan ikinci yarılanmanın niçin olduğu olayların habercisi olan kripto para piyasası tarihindeki büyük oranlardaki ilk boğa koşusuydu.

2016 Bitcoin Halving

Bitcoin madenciliği ödülünün ikinci yarılanması, 9 Temmuz 2016’da, BTC madencilerinin bir blok madenciliği için 25 yerine 12,5 Bitcoin almaya başladıkları sırada gerçekleşti. Son yarılanmanın arkasından yaşanmış olan vakalar, herhangi bir küresel pazarın tarihindeki en büyük boğa koşusu olarak biliniyor. Gene, piyasa tepki vermek için tembeldi, sadece 1 yıl, 5 ay ve 9 günlük süre süresince Bitcoin’in fiyatı kabaca 1.000 dolardan 19 bin 843 dolarlık son ATH’ye terfi etti. Bu patlama ile beraber, günlük finans piyasası haber kuruluşunun gündeminin bir parçası haline gelen Bitcoin için kaçınılmaz ana akım ortaya çıktı.

2020 Bitcoin Halving ve Bitcoin Yorumları

2020 Bitcoin yarılanması gerçekleştiğinde, belirtildiği benzer biçimde, madencilik ödülleri blok başına 6,25 BTC’ye düşürüldü.

Madenciler için, doğal ki, blok ödülü daha ufak olacak, sadece geri kalan için, tarihsel gerçeklere karşın gelecek belirsiz. Bitcoin’e olan ilgi aynı kalırsa ve kıtlık daha çok olursa, naturel olan varlığın fiyatının artması olacaktır. Sadece tahminler bölümünde de göreceğiniz suretiyle kati bir sayı vermek zor olsa gerek.

Bununla beraber, mevcut Bitcoin’in ortalama %30’una dikkatsizlik, ölümler, yedeklenmiş hususi anahtarlar olmadan donanım arızaları vb. sebebiyle sahipleri tarafınca erişilemediği ve kıtlık düzeyini daha da artırdığı söyleniyor.

2020 BTC Yorumları

Forbes Bitcoin Fiyat Tahmini

Küresel Danışman Fonları Araştırma Başkanı Tom Lee, kısa vadeli ve uzun vadeli eğilimleri görselleştirmeye destek olan kapsamlı veritabanı, istatistikler ve grafiklere dayanarak Bitcoin’in Mart 2020’ye kadar 91.000 dolara yükselebileceğini düşünüyordu. Doğal olarak bu gerçekleşmedi.

IHODL Bitcoin Fiyat Tahmini

Oldukca dilli bir haber ve çözümleme internet sayfası olan IHODL, 2020 yarılanması için Bitcoin fiyat tahminiyle ilgili fazlaca açıklayıcı bir grafik yayınladı. Onlara nazaran BTC 100.000 dolara ulaşacaktı. Kati bir süre belirtilmedi, sadece gelecek yıllarda BTC 100 bin dolara ulaşabilir.

Josh Rager Bitcoin Fiyat Tahmini

Josh Rager, ortalama 60.000 takip edeni tarafınca takip edilen popüler bir Twitter profiline haiz bir trader ve yatırımcıdır. Önceki yarılanma sonuçlarına dayanan uzun vadeli bir Bitcoin fiyat tahmini hakkında çeşitli bilgilendirici grafikler yapmış oldu. Ona nazaran BTC 150 bin dolara ulaşabilir. Josh Rager’ın 2020 Bitcoin fiyat tahmini açıkça belirtilmedi sadece grafiklere nazaran 2023’ün sonuna kadar Bitcoin’in fiyatı 150.000 dolara fırlayabilir.

Hackernoon Bitcoin Fiyat Tahmini

Hackernoon da yukarıda belirtilen satış noktalarına benzer bir tahmin getiriyor. Hackernoon’a nazaran, ortalama 100.000 dolar olacağını tahmin ettikleri yeni ATH’ye 2021’de ulaşılacak.

Capital.com Bitcoin Fiyat Tahmini

Capital.com’a nazaran, BTC 2020’ye 25.000 dolar civarında başlayacaktı ve yıl sonunda 33.000 dolara ulaşacak. Yıl başı için tahmin doğru çıkmadı. Bakalım yıl sonunda BTC 33 bin dolara ulaşabilecek mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir