22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü

Dünyada bir günün Bitcoin günü olduğuna inanmak oldukça kolay mi? Şaşırmayın bugün 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor ve bunu duyan birçok Bitcoin yatırımcısı dahi şoka uğrayarak bu günün varlığından güvenli olamıyor. 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanmasının sebebi ise tarihte bundan tam 8 yıl öncesinde bugün bir insanoğlunun verdiği pizza siparişini Bitcoin ile ödeyerek satın alması ve o dönemde tam 10.000 dolar Bitcoin’i 2 tane pizza için ödemesi ile beraber ortaya çıkmış durumda.

Bu ödemenin Bitcoin ile o yıllarda yapılması dolayısı ile ilk olarak hepimizin aklına ”o zamanlarda Türkiye’de neredeyse web bile yoktu, iyi mi olur?” sorusunu getiriyor olabilir fakat doğal ki bu durum Türkiye’de yaşanmış bir durum değil. ABD’de yaşanmış olan bu durum o dönemde ABD gelişmiş bir ülke olmasından dolayı oldukca daha yüksek teknolojiler ve web kullanımının oldukça yaygın olduğu bir ülke olmasından dolayı bu kadar rahat bir halde sipariş verilebilen tek ülkelerden birisi olarak enerjisini koruyordu.

ABD’li Kullanıcı ve Pizzacı Bilinmiyor

22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanan bu günün efsanesi ise bir forum sitesi üstünde kullanıcının kendi isteği ile şimdinin 10.000 dolar Bitcoin’i kısaca 82 milyon dolar ödeme ile pizza siparişi verdiğini belirtmesi ile beraber resmen biliniyor. Pizzacının şimdilerde bu parayı harcayıp harcamadığı ve bu vakadan haberi olup olmadığı ise büyük merak mevzusu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir