ABD Bitcoin’i Yasaklayacak Mı?

ABD Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Twitter hesabı üstünden bir ekip açıklamalar yaparak Bitcoin’i ve Libra’yı yerin altına gömmeye çalışmıştı. Meşhur ekonomist Alex Krueger, 15 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada Bitcoin’in yasaklandığı taktirde fiyatının düşebileceğini sadece yasaların gücünün onu engellemeye yetemeyeceğini deklare etti.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in bir para birimi olmadığını, Feysbuk’un ise banka olmak istiyorsa lisans alması icap ettiğini açıklayan Trump’ın bu açıklamaları o günlerde piyasada pek de etkili olmamıştı. Sadece yeni haftayla beraber bu izahat fiyatlanmış olacak ki piyasa ciddi bir düşüş yaşadı.

Trump’ın Bitcoin’i yasaklama ihtimaline dair bir yazı kalme alan Alex Krueger, bunun aslen pek de mümkün olmadığını korumak için çaba sarfediyor.

Kruger, Trump’ın bankaların kripto borsalarına hizmet vermesini yasaklayacağını yada “Bankaların yerine getirilmesi oldukça zorluk derecesi yüksek XYZ koşullarını, borsalara dayatmalarını isteyerek borsaları zor durumda bırakabilir” açıklamasında bulunmuş oldu.

Sadece senatörler, Bitcoin mevzusunda Trump’la aynı amacı gütmeyebilir. Bu yüzden bir yasaklama söz mevzusu olabilir, sadece yasaklamanın yasa haline gelmesi oldukça zor küçük bir ihtimal.

Ana akım medyada söz mevzusu gelişmelerin peşinden Trump’ın istemeyerek de olsa 2020 başkanlık seçimleri için Bitcoin’i kampanya mevzusu haline getirdiğini ortaya çıktı.

Forbes’in belirttiği benzer biçimde, Trump’ın seçimlerdeki rakipleri bu mevzuda avantaj sağlayabilir. Bilhassa de Bitcoin mevzusundaki pozitif görüşleriyle tanınan Andrew Yang’a.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir