ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’dan Şaşırtıcı Bitcoin Açıklaması

ABD’nin merkez bankası FED’in başkanı Jerome Powell, küresel çapta kabul gören bir kripto para biriminin biriki para ihtiyacını makul bir halde ortadan kaldırabileceğini deklare etti.

Senato Bankacılığı Komitesi öncesi 11 Temmuz’da yapmış olduğu konuşmada Fed Başkanı Jerome Powell, küresel çapta benimsenen bir kripto para biriminin sistemdeki biriki para birimine olan ihtiyacı giderecek kadar ileri gidip gidemeyeceğinin analizini yapmış oldu. Bitcoin’in finansal sistemi tekrardan dizayn etme potansiyelinin bulunduğunu belirten Powel sadece bunun şu an için gerçekliğin peşinde kaldığını belirtti. FED Başkanı Powell’ın açıklamalarından bir kesit şu şekilde:

Bunun benzer biçimde şeylerin mümkün bulunduğunu düşünüyorum fakat biz Bitcoin’de yaygın bir evlat edinme göremedik. Bitcoin iyi bir örnek, sadece asla kimse ödemeler için kullanmıyor, altın benzer biçimde spekülatif bir kıymet deposu.

ABD hükümetinin ve yabancı hükümetlerin, öteki ülkelerin merkez bankalarının ve resmi internasyonal kuruluşların tuttukları altından FED’in görevli olması sebebiyle Powell’ın yapmış olduğu bu şaşırtıcı izahat akıllara sual işaretlerini getirdi.

Powell kripto para birimlerinin biriki para birimlerinin yerini alacağı beklentisiyle FED’in derinden bir dönüşüm içine girebileceğini kabul etti ve şunları kaydetti:

Kripto para birimleri ortaya çıktığından beri insanoğlu bu mevzu hakkında konuşuyorlar, sadece biz hemen hemen net bir şey göremedik. Bu bizim herhangi bir adım atmayacağımız anlamına gelmiyor. Eğer bir adım atacak olursak, ABD’nin birçok değişik para biriminin olduğu bir döneme geçiş yaptığını görebilirsiniz.

Birkaç gün ilkin bildirdiğimiz suretiyle FED Başkanı Powell, Kurultay’deki konuşmasında Feysbuk’un 2020 senesinde piyasaya sürmeyi organize ettiği Libra’nın gizlilik, para aklama ve finansal istikrar mevzusunda ciddi endişelere yol açtığını belirtmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir