Allianz Global: Bitcoin’in Hiçbir Değeri Yok, Balon Yakında Patlayacak

Bünyesinde Allianz isminde sigorta şirketini de barındıran Almanya menşeli Allianz Global Investors firmasının üst düzey yöneticisi Stefan Hofrichter, “Bitcoin balonunun patlayıp patlamayacağı değil, ne vakit patlayacağı konuşulmalı” dedi.

Bitcoin’le ilgili zehir zemberek açıklamalarda bulunan Hofrichter’a bakılırsa Blockchain teknolojisi yatırımcılara ciddi faydalar sağlıyor olsa da, dünyanın en büyük kripto para biriminin aslına bakarsak hiçbir kıymeti yok. Avrupa’nın en büyük sigorta şirketi olan Allianz, 500 milyar Euro‘yu yönetmeye devam ediyor.

Gerçek kıymeti sıfır!

Allianz’ın internet sayfasında gösterilen bir blog yazısında firmanın global iktisat ve strateji biriminin başkanı Stefan Hofrichter, “Bizim bakış açımıza bakılırsa Bitcoin’in gerçek kıymeti sıfır. Ne yabancı bonolar, ne de kağıt para üstünden hiçbir karşılığı olmayan bu para biriminin gerçek bir gelir akışı sağlayabileceğini söyleyebilmek de güç” dedi.

Aynı şeyin altın için söylenebileceği yönündeki eleştirilere de yanıt veren şirket yöneticisi, sarı bir metal parçası olan altının dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerde asırlardan beri geçer akçe sayıldığını belirtti. Oysa Bitcoin için aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değil.

Bitcoin’e yönelik eleştiriler artıyor

Hofrichter ne yazık ki Bitcoin’i eleştirip yerin altına sokan tek isim değil. Daha ilkin de Pittsburgh Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, Bitcoin’i “Geleneksel ölçütlere bakılırsa hiçbir karşılığı olmayan bir varlık” diye nitelendirmişti.

Keza meşhur ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin için “İnsanlık tarihinin en büyük balonu” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir