Almanların yüzde 64’ü Bitcoin’den haberdar

Federal Enformasyon Teknolojileri ve Yeni Medya Birliği, kısa adıyla ise Bitkom olarak malum Alman devlet kurumu tarafınca düzenlenen ankette Alman vatandaşlarının üçte ikisinden fazlasının Bitcoin‘den (BTC) haberdar olduğu ortaya çıktı.

Dünyanın en popüler kripto para birimine dair farkındalık oranı 2016’dan bu yana ikiye katlandı. Oysa oldukça değil, 2016 senesinde Almanların bir tek yüzde 36’sı Bitcoin’den haberdardı.

Ankette garip sonuçlar ortaya çıktı

Bitkom’un kamuya açık bir halde yayınladığı ankette garip sonuçlar da yer aldı. Ankete katılan 1,009 katılımcının yüzde 4’ünün Bitcoin yatırımı olduğu ortaya çıktı. Yüzde 19’luk bir kesim iyi mi Bitcoin alabileceğini düşündüğünü, iştirakçilerin yüzde 72’si ise dijital para birimlerine herhangi bir ilgi duymadıklarını belirtti.

Blockchain ve kripto para birimlerinin ekonomik önemine dair ise Bitkom CEO’su Bernhard Rohleder şunları söylemiş oldu:

“Bitcoin ve öteki kripto para birimleri, dijital dönemin finansal dünyayı iyi mi değiştirebileceğine dair oldukça güzel bir örnek. Altında yatan Blockchain teknolojisini anlamadıktan sonrasında kripto para birimleri hakkında ne söylense boş. Bu teknoloji, tüm ekonomiyi etkilemeye aday.”

Yüzde 72: Bitcoin almayı düşünmüyorum

Bitkom‘un anket sonuçlarında da yer almış olduğu suretiyle Bitcoin almayı düşünmeyen Almanların sayısı fazlaca fazla, yüzde 72. Buna en büyük gerekçe olaraksa Bitcoin’in günlük kullanıma uygun olmaması ve fiyatının oldukça değişken olması yayınlandı.

12 Şubat tarihinde Avrupa Denetim Otoritesi, müşterileri kripto para birimlerinin “oldukça riskli” olması ve “finansal bir balonun belirgin emarelerini gösterdiği” için uyarmıştı.
[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir