Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2020

Kripto paraya yatırım yapmak fazlaca fazla zamanınızı alabilir. Yeni bir değişiklik aracı olmanın yanı sıra, mevcut birkaç token ideal olanı bulmayı zorlaştırabilir yada seçeneklerin çokluğu aklınızı karıştırabilir. Doğru olanı bulmak için, teknik incelemesini, piyasa kıymetini, beklentilerini ve hatta rekabeti incelemelisiniz. Tamamı için yeteri kadar vaktiniz yoksa bu rehber yazımızda birçok sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

Kripto para birimleri alanı devamlı genişlemeye devam ediyor. Kripto topluluğundaki her insanın bilmiş olduğu şeklinde, bir sonraki büyük dijital token yarın piyasaya sürülebilir. Bitcoin, kripto para birimleri dünyasında yaygın bir öncü olarak görülmekle beraber, analistler, BTC dışındaki tokenleri değerlendirmek için birçok yaklaşım benimsemektedir. Biz bu yazımızda sizler için tüm temel faktörleri göz önünde bulundurduk. İşte 2020’de yatırım yapmak için en iyi 10 kripto para birimi.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, dünyada emsalsiz standart kripto olmaya devam ediyor. Önder kripto para birimi Bitcoin, sıkıntılı bir yılla karşı karşıya kalmış şeklinde görünse de, en yüksek fiyatı elde etmek için geri adım attı. Gene de hepsi bu değil; 15 bin dolara erişme olasılığı ile ana kripto para birimi hâlâ daha çok kazanç elde ediyor.

Kıymet artışı haricinde, bu kripto paraya yatırım yapmanın öteki sebepleri de ana akımdır. 18 milyon dolarlık sınırı olan arz ve sınırsız talep ile fiyat çekilecek. Ek olarak Bitcoin, öteki yasal olmayan paraları yok edecek olan gelecekteki dünya çapındaki kripto düzenlemesinden de kazanç elde edecek şeklinde görünüyor.

Ethereum (ETH)

Ethereum, her insana açık, açık kaynaklı, eşler arası bir sanal makine ağıdır. Akıllı sözleşme fonksiyonuna haiz blockchain temelli dağıtılmış bir hesaplama platformu ve işletim sistemidir. Öteki bir deyişle, herhangi birinin kullanabileceği merkeziyetsiz bir süper bilgisayardır. Ethereum, birkaç gerçek dünyadaki işlemi uygulamak için akıllı sözleşmeler kullanıyor ve bu da onu finansal hizmetler için en iyi seçenek haline getiriyor.

Ethereum para birimi, insanlara karşı güvencesiz bir gelecekle karşı karşıya olsa da, ideal bir seçimdir. Ek olarak, Bitcoin satın almayı göze alamayan bir çok insan, Ethereum almayı tercih ediyor. Geliştiricilerine nazaran, “Ethereum, derhal her şeyi kodlamak, merkeziyetsizleşmek, güvence altına almak ve tecim yapmak için” kullanılabilir. 2016’da DAO’ya meydana getirilen saldırının arkasından Ethereum, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic’e (ETC) bölünerek sert bir çatal yaşadı.

NEO

Bitcoin ve Ethereum kripto evriminde başı çekerken, NEO her iki dünyanın da bir madeni parası olarak gurur duyuyor. NEO ve Bitcoin, benzer özelliklere haiz iki değişik kripto para birimi olarak yatırımcıların ilgi odağına girmiş bulunuyor. Her ne kadar Bitcoin dünyanın pazar hacmi en geniş ve bilindik kripto para birimi olsa da, NEO’nun benimsediği “Akıllı Iktisat” sloganı ile Bitcoin’den daha ucuz ve süratli geçirme imkânı sunmuş olduğu biliniyor. NEO kripto para biriminin açık kaynaklı işletim sistemi, geleneksel bankacılık sistemini dijital varlıklarla birleştirerek dönüştürmesini sağlıyor. En fazla 100 milyon tane NEO token üretilebiliyor.

NEO kripto para son aşama güvenlidir ve en köklü çözümleri arar. Token başına 10 dolar üstünde istikrarlı olmasına karşın, daha süratli alma oranlarını yakında iyileştirmek istiyor.

EOS

Bir çok yatırımcı tarafınca geleceğin kripto paralarından biri olarak gösterilen EOS, uzun vadeli yatırım arayan kimseler için en ideal kripto paralardandır. Ethereum ile aynı çevrede çalışsa da, EOS para birimi ölçeklenebilirlik sorunlarını ortadan kaldırır. Önde gelen teknoloji şirketlerinin blockchain hayatına geçerken kullanacakları dijital paraya benziyor. Değişik bir ifadeyle EOS, Ethereum işlevine benzer şekilde merkezi olmayan uygulamaların (dapps) geliştirilmesi için bir blockchain platformudur. Aslına bakarsak, taraftarlar bunu “Ethereum Katili” olarak adlandırdılar. EOS, işletim sistemlerine benzeyen bir takım hizmet ve işlev sunarak dapp geliştirmeyi kolaylaştırır. EOS, 2017 senesinde hususi şirket bloğu tarafınca kuruldu. Şu anda block.one kuruluşuna ilişik olan EOS, Bitshares ve Steem şeklinde yerleşik platformların kurucusu ve yaratıcısı olan Dan Larimer tarafınca başlatıldı.

Bazı yatırımcılar yavaş büyümeyi sevmeyecek olsa da, EOS para birimi kripto dünyasındaki oyunu kuralına nazaran oynar. Sonunda garantili bir getiri ve yatırımlar için güvenlik ile gelen değere yatırım yapar.

Ripple (XRP)

Ripple, finansal işlemler için hem kripto para birimi hem de dijital ödeme ağı olarak hareket eden bir teknolojidir. Chris Larsen ve Jed McCaleb tarafınca ortaklaşa kurulan Ripple, ilk olarak 2012’de piyasaya sürüldü. Kripto para birimi için para XRP olarak adlandırıldı ve etiketlendi. Ripple, Bitcoin ve Ethereum’u takiben piyasa değeriyle üçüncü en büyük kripto para birimidir.

Ripple, finansal işlemler dünyasında devrim meydana getiren bir kripto para birimidir. Bugüne dek, XRP para birimi, işlem hızlarını iyileştirmede öncülük etti ve Ripple’in para birimini mevcut geleneksel bankacılık tesislerinin bir çok için ideal bir ortak haline getirdi.

XRP para birimi, Western Union para transferi şeklinde ortaklıklar ile gelişme yolunda aşama kaydediyor ve bu da onu ideal bir yatırım haline getiriyor. Ek olarak, daha süratli ve daha ucuz işlemler için SWIFT’in yerini almış olacak şekilde devamlı gelişime yatırım yapmaktadır.

Bununla beraber, paranın daha yavaş kıymet artışı sebebiyle uzun vadeli bir yatırım parçası bulunduğunu ihmal etmeyin.

Stellar (XLM)

Ripple’ın bir yan kuruluşu olan Stellar, ana kripto parasıyla aynı getiri beklentilerini sağlıyor. Ripple ile ana fark, Stellar’ın açık kaynaklı bir platform olması ve Ripple’ın daha merkezi olmasıdır. 2017’de fiyatı ortalama %41.9 oranında yükselen Stellar’ın kripto para birimi olan ‘Lumen’ geçen yılki favoriler içinde yer aldı. Stellar, varlıklarını Bitcoin’den uzaklaştırmak isteyen traderlar için garip bir fırsat sunabilir.

Ripple, daha süratli ve daha ucuz sınır ötesi işlemleri destekleyen dağıtılmış bir ağ ile beraber gelir. Değişik para birimlerinin en iyi piyasa oranlarında eşleşmesini sağlar.

Stellar, internasyonal toplumun “her insana açık olan dünya genelinde bir finansal ağa” gereksinim duyduğu varsayımına dayanan açık kaynaklı, dağıtılmış bir ödeme altyapısı olarak reklamını yapmaktadır. Proje, platform vesilesiyle fertleri, kurumları ve ödeme sistemlerini birbirine bağlayarak bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Stellar, dünyanın bankasız nüfusu için nihai çözüm olduğundan uzun vadeli ideal bir yatırımdır. Herhangi bir oranda borsayı destekleyecek ve böylelikle XLM para birimi, bankacılık tesislerine erişimi olmayan 1,7 milyardan fazla insana yardım etmiş olacak.

Cardano (ADA)

Etkili kripto geliştiricilerinden önde gelen Charles Hoskinson tarafınca kurulan Cardano, fazlaca amaçlı bir dijital paradır. Hem platformda eşler arası işlemlere hem de bununla beraber akıllı sözleşmelere olanak tanır.

ADA para birimi, en yüksek güvenlik, ölçeklenebilirlik ve esneklik özelliklerine haiz yüksek teknik temellere dayanmaktadır.

ADA’ ya yatırım yapmanın öteki sebebi, gerçek dünyadaki bir uygulamadaki süratli büyümesidir. Mesela, New Balance, spor ayakkabı kimlik doğrulaması için sistemi kullanma olasılığını araştırıyor. Öteki birkaç büyük firmanın de bu dijital paraya girmesi ve kullanımı muhtemeldir.

USD Coin (USDC)

Circle ve Bittmain şirketleri içinde gerçekleştirilmiş ortaklık doğrultusunda USD Coin, kripto paraların dalgalı grafiklerine son vermeyi planlıyor. Bu ortaklığın sonucunda Dolar destekli stablecoin ortaya çıkmıştır. USD Coin önde gelen istikrarlı paralardan biridir ve bir çok yatırımcı USD Coin ile para kazanamayacağına inanmaktadır. Sadece mini bir banka şeklinde çalışmak istiyorsanız kazanç sağlamanız mümkün görünüyor. Bundan dolayı 1 $ tutarındaki istikrarlı para birimi, borç vermenize ve faiz almanıza olanak tanır.

Ethereum tabanlı olan şu demek oluyor ki ERC-20 dahilindeki kripto para birimi USDC,  tıpkı USDT şeklinde dolarla birebir iş yapmaktadır. Bununla beraber USD Coin hiçbir spekülasyondan etkilenmeyecek ve öteki kripto para birimleri şeklinde kırılgan bir yapıda olmayacak. USD Coin talebi son zamanlarda arttı ve bir çok insan corona virüs üstünde blok zincirleri arıyor. Dolaşımın geçtiğimiz aylarda yüzde 65’in üstünde artmasıyla, bu kripto para birimi iyi bir getiri sağlıyor.

Ek olarak BlockFi ve Nuo şeklinde bir kripto para platformuna yatırmayı seçebilir ve sonrasında başka herhangi bir bankada olduğu şeklinde faiz kazanabilirsiniz.

Dash (DASH)

Dash (eski adıyla Darkcoin), kullanıcılara Bitcoin’in sunabileceğinden daha süratli ve daha çok hususi işlem sunması için çatallanmıştır. DASH, blok zincir tabanlı bir eşler arası kripto para birimidir. Dash, Bitcoin ve Litecoin kod tabanını temel alan anlık ve yarı hususi bir kripto para birimidir.

Dash’in ana hedefi dijital parayı daha kullanışlı hale getirmektir. Şu anda, çevrimiçi işlemler ve kıymet transferleri için Bitcoin gönderebilirsiniz. Bununla beraber, Bitcoin blok zincirinde işlem onayı için bekleme süresi, mağaza içi işlemler yada neredeyse anında onay gerektiren öteki kıymet transferleri için Bitcoin kullanımını olanaksız hale getirir.

Bitcoin’in yüksek ücretleri, bununla beraber, daha ufak işlemler için fena bir seçim olmasını sağlayarak, mal ve hizmet satın almak için dijital para birimi olarak genel kullanışlılığını sınırlar. Dash para birimi, bu sorunları yenilikçi mimarisiyle çözmeye çalışıyor.

Bir çok kripto para birimi, Coronavirus sebebiyle sıkıntılı bir ilk yarı tecim yılıyla karşı karşıya kalırken, Dash bu sıkıntılı süreçte daha etkili hale geldi. Aylar süresince devamlı olarak daha da fazla umutla büyümüştür. DASH kripto para birimi, sağlam teknik temellere ve istikrar için ufak bir dolaşım arzına haiz olmaktan gurur duyar.

Oldukça kıymetli olmasına karşın, bu dijital para, bazı indirimli fiyatlarla parayı sağlıyor.

Monero (XRM)

Son yıllarda birçok kripto para birimi piyasaya sürüldü. Bu kripto para birimlerinden bazıları ise tüm işlemlerin her insana açık olarak görüntülenmesine izin verirken, bazıları ise gizliliği isteğe bağlı kılar.

Kripto para birimi Monero, gizlilik odaklı özellikleri için yüksek düzeyde popülerlik ve kabul görmüş oldu. Moreno’yu dikkate almanın en mühim sebebi mahremiyettir. Monero’nun blok zinciri kasıtlı bir halde opak olarak yapılandırılmıştır. Gizliliğine kıymet veren ve devamlı anonim işlemler arayan kimseler için, Monero ideal bir çözümdür. Hiçbir kurum yada hükümetin sizi bulamayacağı şekilde izlenebilir olmayan bir özellik ile beraber gelir.

Monero, ‘Ring Signatures’ isminde olan ve gizliliğe odaklanan uygulama düzeyinde bir şifreleme protokolüne dayanır. Monero, Ring Signatures ve gizli saklı adres kavramlarını kullanarak gizlilik endişelerini hafifletir.

Ring Signatures, gönderen bir katılımcının bir gruptaki öteki katılımcılardan kimliğini gizlemesini sağlar. Ring Signatures, grubun bir üyesinin anonim dijital imzalarıdır, sadece hangi üyenin işlemi imzaladığını açıklamazlar.

Sadece Monero, 2020 senesinde en olası kripto paralardan biri olmasına karşın pek fazlaca yatırımcı yatırım yapmak için Monero’yu tercih etmedi Ortalama 50 dolarlık çift haneli işlem meydana getiren XRM kripto para, lüzumlu yatırım getirisini sunan istikrarlı bir para birimidir.

Son olarak, dolaşımda sınırı olan 17 milyon token deposu ile beraber gelir ve tertipli bir halde istikrar sağlar.

Netice olarak; Bir çok kripto para pahalıdır ve fena yatırımların maliyeti yüksektir. Yatırım sonucu verirken ilk 10 tokenı karşılaştırmak için bu listeyi kullanarak düşünce edinebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir