Altın Kesişimi (Golden Cross) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

  • Altın kesişim, büyük bir ralli için potansiyeli gösteren teknik bir grafik formasyonudur.
  • Altın kesişim, bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli averajı uzun vadeli hareketli averajının üstüne çıktığında bir grafikte görünür.
  • Altın kesişim, aşağı yönlü bir fiyat hareketini gösteren bir ölüm kesişimi ile karşılaştırılabilir.

Altın Kesişimi Bizlere Ne Anlatır?

Altın kesişimin üç aşaması vardır.

  • İlk aşama, satışlar tükendikçe bir düşüş eğiliminin sonunda dibe vurmasını gerektirir .
  • İkinci aşamada, daha kısa hareketli averaj, bir kırılmayı ve trendin tersine çevrilmesinin onaylanmasını tetiklemek için daha büyük hareketli averajda bir geçiş oluşturur.
  • Son aşama, daha yüksek fiyatlara doğru devam eden yükseliş trendidir.

Hareketli averajlar, geri çekilmelerde destek seviyeleri olarak hareket ederler, ta ki bu aşamada bir ölüm kesişiminin oluşabileceği noktaya geçene kadar. Daha kısa hareketli averaj, daha uzun hareketli averajda bir geçiş oluşturduğundan, ölüm kesişimi altın kesişiminin tam tersidir .

En yaygın kullanılan hareketli averajlar 50 günlük ve 200 günlük hareketli averajdır. Dönem, belirli bir vakit artışını temsil eder. Genel olarak, daha geniş vakit aralıkları daha kuvvetli ve kalıcı kesintiler oluşturma eğilimindedir. Mesela, S&P 500 şeklinde bir endekste 200 günlük hareketli averajda günlük 50 günlük hareketli averaj geçiş, en popüler yükseliş piyasası sinyallerinden biridir.

Günlük traderlar, gün içi altın kesişim kırılmalarında işlem yapmak için çoğu zaman 5 dönemli ve 15 dönemli hareketli averajlar şeklinde daha minik dönemler kullanır. Grafiklerin vakit aralığı da 1 dakikadan haftalara yada aylara kadar ayarlanabilir. Daha büyük dönemlerin daha kuvvetli sinyaller oluşturması şeklinde, aynı durum grafik vakit dönemleri için de geçerlidir. Grafik vakit çerçevesi ne kadar büyükse, altın kesişim kopuşu o denli kuvvetli ve kalıcı olma eğilimindedir.

Altın Kesişimi ve Ölüm Kesişimi Arasındaki Fark

Altın kesişim ve ölüm kesişiminin tam tersidir. Altın kesişim, uzun vadeli bir  boğa piyasasının  ilerleyeceğini gösterirken, ölüm kesişmesi uzun vadeli bir  ayı piyasasına işaret eder. Her ikisi de, kısa vadeli hareketli ortalamanın  büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamanın üstünden geçmesiyle uzun vadeli bir eğilimin sağlam bir halde doğrulanmasına atıfta bulunur.

Altın kesişim kısa vadeli hareketli averaj büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamanın üst tarafına geçtiğinde ortaya çıkar. Analistler ve yatırımcılar tarafınca bir piyasada kati bir yukarı dönüş sinyali olarak yorumlanır. Tersine, benzer bir aşağı yönlü hareketli averaj  geçiş, ölüm kesişimini oluşturur ve bir pazarda belirleyici bir gerilemeye işaret etmiş olduğu anlaşılır. Yüksek tecim hacmi eşliğinde her iki geçiş de mühim kabul edilir. Geçiş gerçekleştiğinde, uzun vadeli hareketli averaj, büyük bir  destek seviyesi  (altın kesişim durumunda) yada  direnç seviyesi olarak kabul edilir. Her iki kesişim de bir trend değişikliğinin sinyali olarak ortaya çıkabilir, sadece bunlar daha sık olarak, halihazırda gerçekleşmiş bir trend değişikliğinin kuvvetli bir teyidi olarak ortaya çıkarlar.

Altın  Kesişimi Kullanımının Sınırlamaları

Buara bilinmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta şudur ki: Hiçbir gösterge geleceği hakkaten tahmin edemez. Bir çok vakit, gözlemlenen bir altın kesişim yanlış bir sinyal üretir ve o sırada uzun bir yatırım meydana getiren bir trader, ondan sonra kendisini kısa vadede bir sorun içinde bulabilir. Önceki büyük boğa piyasalarını tahmin etmedeki açık tahmin gücüne karşın, altın kesişimler de tertipli olarak kendini yine etmiyor. Bundan dolayı, bir alım satım yapmadan ilkin altın kesişim devamlı öteki sinyal ve göstergelerle birlikte onaylanmalıdır. Altın kesişimi doğru şekilde kullanmanın ilk anahtarı ek filtreler ve göstergelerle devamlı uygun risk parametreleri ve oranları kullanmaktır. Devamlı uygun bir risk / ödül oranını korumayı anımsamak  ve ticaretinizi doğru bir halde zamanlamak, yalnız körü körüne takip etmekten daha iyi sonuçlara yol açacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir