Altın Kriz Dönemlerinde Bitcoin’den Daha İyi Performans Sergiliyor

Bitcoin‘e meydana getirilen yatırımlara yönelik en yaygın söylemlerden biri de kripto paraların gelecekte altın benzer biçimde temel yatırım araçlarından daha güvenilir ve seçkin bir yatırım aracağı olacağı yönünde.

JPMorgan Chase & Co‘da Yatırım Stratejisti olarak çalışan John Normand‘ın yapmış olduğu bir araştırmaya nazaran durum aslen pek de iddia edilmiş olduğu benzer biçimde değil.

Kripto para piyasasının lideri Bitcoin, 2010 yılının Temmuz ayından bu yana S&P 500 Endeksi‘nin en fena performans sergilediği 10 ayın bir tek üçünde kıymet kazanmış, öteki dört pozisyonda ise endeksin minimum iki katı zarar etmiş. Buna karşın altın ve gümüş benzer biçimde kıymetli metaller, verilere nazaran aynı dönemde yedi kez pozitif hareketlenme yaşamış. John Normand’ın 24 Ocak tarihindeki araştırma  raporunda şu açıklamalarda bulunmuş:

Bitcoin’in öteki piyasalarla korelasyonu geçen yıl süresince sıfıra yakındı. Bu Bitcoin’u hedge aracı olarak yen ya da altından daha iyi bir konuma taşır benzer biçimde görünüyor. Sadece hedge aracının kendisi ayı piyasasındaysa düşük korelasyonun pek bir kıymeti olmaz.

Geleneksel finans sisteminin savunucuları reddetse de Bitcoin’in gelecekte küresel finansal sistemi domine eden en temel para birimi olma şansı epeyce yüksek olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir