”AppleJeus” kripto para sahiplerini hedef aldı!

Şimal Koreli hacker grubu olan ve daha ilkin adını birkaç sefer büyük girişimleri ile tanıtan Lazarus geri döndü. Kim Jong-un emri altında çalmış olduğu ve devlete gelir sağlamak için tüm imkanların seferber edildiğinin iddia edilmiş olduğu grubun şimdilerde yeni bir yazılım geliştirdiği ve fena amaçlı ”AppleJeus” isminin verildiği bu yazılım yardımıyla tüm kripto para borsalarını ve kripto para sahiplerini hedef alabilecek olduğu iddia edildi.

Apple MacOS işletim sistemine yönelik cihazlar için geliştirildiği saptanan ”AppleJeus” casus yazılımının bilgisayara belirli bir ekip araçlar ile sızabildiği, derhal arkasından ise kripto para borsası hesabında bulunan tüm parayı çalmayı hedeflediği iddia edildi.

Şimal Kore rejimi için çalıştılar

Lazarus’un seneler süresince Şimal Kore’de mevcut Kim Jong-un dikta yönetimi için çalmış olduğu ve yine geri dönmesinin ülkede bir ekip ekonomik krizlerin yaşanması dolayısı ile yine etken olduğu iddia edildi. Kaspersky Labs’ın yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa Lazarus’un yeni ”AppleJeus” fena amaçlı yazılım Apple aygıt kullanıcılarının %100 güvende olmadığını gösteren ve doğrulayan bir mevzu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir