ARAGON (ANT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Aragon, Ethereum blok zincirinde yer alan ve her insanın merkezi olmayan bir organizasyon oluşturmasına ve yönetmesine müsaade eden merkezi olmayan bir uygulamadır (dApp). Proje açık kaynaklıdır ve Aragon Vakfı tarafınca yönetilmektedir. Ek olarak, gelecekteki gelişmenin yönü hakkında kararlar almak için oylama hakları veren bir belirteç ANT ihtiva eder. Sonunda ekip, projenin tamamen merkezi olmayan bir özerk organizasyon olmasını ve her insanın blok zincirinde bir organizasyon oluşturması için yansız bir yetki alanı olan dApp olmasını umuyor. Bu rehber yazımızda sizler için; Aragon Nedir? Neyi Amaçlamaktadır? ve Ne Tür Avantajlara Haizdir? benzer biçimde soruların yanıtını vermeye çalıştık. İyi Okumalar…

ARAGON Nedir? ARAGON: Temel Bilgiler

Aragon kripto para birimi, Ethereum blok zincirinde, her insanın Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO’lar) oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyan bir yönetim platformudur.

Bu tür organizasyonlar, token transferleri, oylama, rol atamaları, maaş bordrosu, kaynak yaratma, muhasebe ve bir sınır tablosu yönetimi benzer biçimde merkezi bir organizasyonun tüm temel özelliklerini içerecektir.

Aragon Vakfı, geleneksel organizasyonel ortamdaki tüm aracıları kaldırmayı, aracıların olmaması ve gereksiz extra ücretler sebebiyle daha verimli ve daha azca çalıştırmayı hedefliyor.

Aragon’un simgesi ANT, kullanıcılarının haklarına karar verecek ve ağın işleyişini belirleyecek. ANT token sahipleri, platformun gelişimi söz mevzusu olduğunda oylama haklarına ve erişim haklarına haiz olacak.

ARAGON Geliştirme

Aragon açık kaynaklı, kar amacı gütmeyen bir projedir. Pek fazlaca katkısı var. Ek olarak teknik olarak bir CEO’su yada CTO’su da yok. Bunun yerine, bir proje lideriyle başladı.

Aragon internet sayfasında proje lideri Luis Cuende ve Teknoloji lideri Jorge Izquierdo tarafınca yönetilen Ekibindeki 12 üye listeleniyor.

Jorge, teknoloji söz mevzusu olduğunda oldukça başarılıdır ve gençliğinden beri uygulamalar yaratmaktadır ve yalnız 15 yaşlarındayken ona Thiel bursu ve Apple’ın WWDC bursu benzer biçimde büyük başarılara haizdir.

Aragon’un danışmanları, CoinFund’un kurucu ortağı Jake Brukhman, Boost VC’nin kurucu ortağı Brayton Williams, Dai Foundation’ın COO’su Kenny Rowe ve kim bilir en önemlisi Ethereum blockchain’in kurucu ortağı  Mihai Alisie dahil olmak suretiyle blockchain dünyasında oldukça yer edinmiş isimlerdir.

ARAGON’un Avantajları Nedir?

ARAGON Teknolojisi

Aragon’un teknolojisi aşağıdakileri barındırmayı amaçlamaktadır:

  • ANT token sahiplerinin sistemin kurallarını ve düzenlemelerini oylayacağı merkezi olmayan bir mahkeme mekanizması.
  • Çeşitli organizasyonların gereksinimlerini karşılamak için platformun üstünde ek işlevlerin geliştirilmesine müsaade eden yükseltilebilir ve modüler bir sistem.
  • Kodlama becerisi fazlaca azca olan yada asla olmayan kişiler, kendi DAO’larını oluşturabilecek ve tüm süreci son aşama rahat hale getirebilecekleri bir sistem.

ARAGON (ANT) Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

ANT Iyi mi Alınır?

Aragon tokenleri (ANT), Bittrex, HitBTC, Livecoin, Upbit ve daha fazlası dahil olmak suretiyle minimum 12 borsada satılmaktadır. Bitcoin, Ethereum, Tether, Waves ve wEUR, wUSD, wBTC ve wETH benzer biçimde Waves platformundaki öteki tokenler ile takas edilebilir.

Şaşırtıcı bir halde, piyasadaki öteki kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında sıralaması ve göreceli gençliği göz önüne alındığında, Aragon coinleri Livecoin ve Ethfinex’te USD ve Upbit ve GoPax’ta KRW benzer biçimde fiat para birimleriyle de satın alınabilir.

Yukarıda belirtilen borsalar, ANT satın alabileceğiniz yada satabileceğiniz platformlardır, sadece hangi borsadan satın alacağınıza karar vermek için çoğu zaman yardım gerekir.

ANT Depolama

Ethereum platformunda olmak, Aragon coin’i oradaki tüm Ethereum cüzdanlarında saklanabilecek hale getiriyor. Donanım cüzdanları, kullanımı en güvenli olanlardır ve Ledger Nano S ile Trezor, Ethereum için çalışır. Exodus ve Mist, Windows, Linux ve Mac ile uyumlu Ethereum blok zincirinde kripto para birimlerini depolayabilen masaüstü cüzdanlardır.

Jaxx fazlaca yönlü bir Ethereum’dur ve dolayısıyla Aragon cüzdanı her şeyle uyumludur: masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve web uzantıları. MyEtherWallet en popüler Web cüzdanıdır ve ETHAdress kağıt cüzdanlardan biridir.

ARAGON’u Öteki Kripto Para Birimlerinden Değişik Kılan Nedir?

Aragon için en büyük satış noktası ve rakipleri içinde onu en fazlaca öne çıkaran şey, büyük hedefleri yada hepimiz için adil bir platform için idealist planları değil; kodlayıcı olmayanlar için erişilebilirliğidir. Aragon, kodlama geçmişi olmayan insanoğlu için bile kullanımı kolay olmakla övünür. Platform, Windows, Linux, Mac ve Web tarayıcıları için mevcuttur, bu da onu hepimiz için daha erişilebilir hale getirir.

ARAGON’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

Aragon’un arkasındaki fikirler, rüya benzer biçimde ortaklıklar kuracak kadar kuvvetli. Nispeten düşük piyasa değerine karşın, kripto dünyasında popülerlik kazanıyor. Mayıs 2017’deki token satışı esnasında, Aragon Vakfı 26 dakika içinde 25 milyon dolar topladı ve bu, herhangi bir kripto para birimi için etkisi altına alan bir başarı!

Yerleştirilen Aragon organizasyonlarının sayısı birkaç ay içinde 130’dan 750’nin üstüne çıkarak devamlı artıyor. Tüm bunların yanı sıra, Aragon tokenının bireysel fiyatı şu an için nispeten düşük, bu da onu satın almayı çekici bir para birimi haline getiriyor. Büyük bir kapsamı ve büyük bir platforma dönüşme potansiyeli vardır ve uzun vadeli sağlam getiriler sağlama olasılığı yüksektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir