Aralarında Türkiye’nin de olduğu 18 ülke kendi dijital parasını geliştiriyor: Turkcoin, PayMon, EuroChain

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştiren merkez bankalarının sayısı her geçen gün giderek artıyor.  Kripto paraların popülaritesindeki son yıllarda yaşanmış olan ekstrem artış bu dönüşümü hızlandırdı. Hatta şu anda birçok hükümetin Blockchain teknolojisinin en alev ateş savunucuları içinde yer aldığını söylemek mümkün.

The Block’un yapmış olduğu araştırmaya nazaran, çözümleme edilen 60’tan fazla merkez bankasından 18’i kendi dijital para birimini geliştirdiğini ya da lansman tarihini deklare etti. Bu merkez bankaları tarafınca kullanılan en popüler platform R3’ün Corda kurumsal defteri benzer biçimde görünüyor.

Listede yer edinen minimum dört ülke/merkez bankası kendi dijital para birimini yayınladı. Geriye kalan 14 ülke ise merkez bankası destekli dijital para birimlerini geliştiriyor ya da üçüncü taraf blockchain yazılım sağlayıcılarıyla pilot programlar başlatıyor. The Block’un yapmış olduğu araştırma, dijital para geliştirmeyi düşündüğünü açıklayan merkez bankalarını ise içermiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir