Ardor (ARDR) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Ardor (ARDR) Nedir?

Ardor: Temel Bilgiler

Ardor, NXT blockchain platformlarının oluşturulmasından görevli ana şirket olan Jelurida’da rekabetçi bir teknoloji meraklıları ekibi tarafınca tasarlanan ve oluşturulan bir hizmet olarak blockchain platformudur.

Ardor, işletmelere blok zinciri oluşturmak için kodlamaya gerekseme duymadıkları bir çözüm sunar. Benzersiz bir ana-alt zinciri mimarisini izler. Firmalar evvelinde mevcud herhangi bir ana zincir için bir alt zincir oluşturabilir ve güvenlik özelliklerini kullanabilir.

Ardor Geliştirme

Ardor’un kurucu şirketi Jelurida, 1 Ocak 2018’de Ardor’u kurdu. Kalabalık satış 15 Milyon Dolar kazanmıştır. IGNIS’in kendisi sınırsız ve merkezi olmadığı ve NXT blok zincirinin tüm özelliklerine haiz olduğundan, şimdiye kadar oluşturulan tüm alt düğümler de bu özelliklere haiz olacaktır.

İkinci nesil bir kripto para birimi olan NXT, 2013 senesinde piyasaya sürüldü. Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanan ilk blok zinciri protokolüydü.

NXT, JAVA üstüne kurulmuştur ve başlangıcından bu yana herhangi bir kesinti ile karşılaşmamıştır. Ardor’un lansmanından önceki üç yıl içinde NXT üstünden çoklu sanayi çözümleri (veri bulutu, aşamalandırma, karıştırma, hesap kontrolü, dijital ürün deposu, oylama sistemi, para sistemi vb.) oluşturulmuştu.

Tüm bu çözümler Ardor’un tüm alt zincirlerinde mevcuttur. Whitepaper, hem Ardor hem de NXT platformlarının tüm özelliklerini açıklamaktadır. Ek olarak, siz (kullanıcı) onları kolayca anlayabilmeniz için platformlar hakkında karşılaştırmalı bir emek harcama sunar.

Ardor’un Yararları Nedir?

Ardor Teknolojisi

  1. Ardor’un ana-alt zincir mimarisi, onu son aşama güvenli hale getirir ve her zincire birçok işlev sunar. Bu hem de işletmelerin birçok problemi için hazır bir çözüme erişebileceği anlamına gelir. Yaygın olarak kullanılan Java programlama dili üstüne kurulduğundan, Ardor üstünde topluluk emek vermesi da nispeten kolaydır.
  2. Ardour’un benzersiz tasarımı, tek bir ana zincir ve birden oldukça alt zincirden oluşur. Ana zincir ağ güvenliği ve işlemeden sorumluyken, alt zincirler varlık oluşturma, anketlerde oylama, ileti gönderme vb. benzer biçimde operasyonel işlemlere bakar.
  3. Alt zincirlerin işlemlerinin üst zincire bildirildiği “gruplama” isminde olan yapılandırılmış bir süreç vardır. Bu paketler, birden fazla alt zincir işlemini, üst zincirdeki tek bir Alt Zincir Blok işlemi halinde paketler. Bunu ondan sonra Ardor’daki işlem ücretlerinin alt zincir kripto parada işlem ücretlerini alan paketleyiciler tarafınca ödenmesi izler.
  4. Ardor platformunun ilk alt zinciri olan “Ignis”, NXT blok zincirinde bulunan tüm özellikleri devralacak. Bu özellikler öteki alt zincirlerde de bulunacak olsa da, gerektiğinde belirli bir özellik değiştirilebilir yada bunlara engellemeler uygulanarak kaldırılabilir. Ardor ağında, ana zincir ve IGNIS benzer biçimde alt zincirler aynı kaynak kodunu ve aynı güvenlik garantilerini paylaşır.
  5. Ardor ağında Proof of Stake (PoS) algoritmasının kullanılması enerji gereksinimini azaltır. Proof Of Work (PoW) algoritmasına bir alternatif olan PoS algoritması, bir kişinin haiz olduğu birçok paraya bağlı olarak blok işlemlerini mayınlayabileceğini yada doğrulayabileceğini belirtir.
  6. PoS, madencilik enerjisini bir madenci tarafınca tutulan kripto paraların oranına bağlayarak, bir madenciyi gücü kullanmak yerine iyelik hissesini yansıtan bir işlem yüzdesini madencilik halletmeye zorlar.
  7. Ek olarak, onaylanmış işlemler kaldırılabildiğinden zinciri hafifçe meblağ. Bu hem de çekirdek ekibin tüm akıllı işlemleri doğrulamasına izin verir.

Ardor Temel Özellikleri

Ardor çerçevesine yerleştirilen birkaç özellik şunlardır:

Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) Sunmak – Ardor, blockchain gelişimini dünyadaki kuruluşlara ve bireylere açtı. Bu yüzden ekip, teknolojilerini tanıtmayı ve öğrendiklerini çeşitli demografik gruplar içinde paylaşmayı planlıyor.

Yönetilebilir Blok Zinciri Boyutu – Ardor, ölçeklenebilirlik endişelerini ele almanın yollarını belirlemeye yatırım yapmış oldu. Güvenliği etkilemeyen işlemleri ve verileri yapanlardan ayırır. Güvenliği etkilemeyen tüm işlemler alt zincirlere taşınabilir.

Merkezi Olmayan Varlık Değişimi – Ardor, NXT’deki Varlık Değişimi’ni kullanarak alt zincirlerin birbirleriyle etkileşime girmesine müsaade edecektir. Böylece, alt zincir tokenlarından herhangi biri için herhangi bir alt zincirdeki varlıkların ticaretini mümkün kılar. Bu, ağlar içinde işbirliğini kolaylaştıracak ve zincirler arası varlık ticaretine müsaade edecektir.

Merkezi Olmayan Oylama ve Yönetişim Sistemleri – Ardor, NXT platformunda olduğu benzer biçimde tüm alt zincirlerde yer alacak güvenli ve anonim bir oylama sistemi geliştirdi.

Aşamalı İşlemler – Minimum oy sayısı yada belirli bir süre benzer biçimde birden oldukça parametre kullanan Ardor, tamamen merkezi olmayan Akıllı İşlemleri kullanacaktır. Kullananların bir işlemi tamamlamak için yalnızca lüzumlu parametreleri ve kullanmak istedikleri işlevin kimliğini sağlamaları gerekecektir.

Ardor Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Ardor (ARDR) Satın Alma

Daha azca malum kripto para birimlerinin bir çok, direkt fiat para birimleriyle (dolar, euro) satın alınamaz. Ardour (ARDR) da aynı listeye giriyor. ARDR satın almak için Bitcoin yada Ethereum benzer biçimde başka bir eşleştirme kripto para birimine haiz olmanız gerekir.

Ardor (ARDR) Depolama

Ardor’u borsanın kendisinde saklamak mümkün olsa da tavsiye edilmez. Ardour’un resmi Ardor Lite cüzdanı, para birimini saklamak için kullanılabilir. Çevrimdışı işlemlere ek olarak Ardor API yada Sigbro Çevrimdışı vasıtasıyla izin verilir.

Ardor (ARDR) Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

Bir Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) platformu olan Ardor (ARDR), Jelurida Vakfı tarafınca yönetilmektedir. Birkaç kullanım durumunu barındırabilirken, en önde gelen uygulaması, kendi ağına ek olarak öteki blok zinciri çözümleri oluştururken görülür.

Platform ek olarak Java’nın programlama dili olarak kolay kullanımı sebebiyle bir ICO oluşturmanın ve çalıştırmanın en kolay yollarından birini sağlar. Bu hem de Ethereum benzer biçimde öteki blok zincirlerine kıyasla kodlamayı erişilebilir ve daha kolay hale getirir.

Ardour’un benzersiz teknolojisi, onu yakın gelecekte sıkıntılı bir rakip haline getiriyor. ARDR’yi ileriye dönük kazançlı bir yatırım seçeneği haline getiren benzersiz ve sağlam bir mimariye haizdir.

Ardor’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

Kripto paraya ilişkin piyasa tahminleri, ARDR’nin kripto para traderları için kârlı bir yatırım seçeneği olabileceğini gösteriyor. Ardour, geçmişte kaydettiği mühim gelişme ve nispeten istikrarlı trendler yardımıyla yatırımcıların dikkatini çekti. Geçmişine bakıldığında kısa sürede çökmesi beklenmiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir