Atomik Swap Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Atomik swap, borsalar benzer biçimde merkezi aracılar kullanmadan bir kripto para biriminin diğeriyle takas edilmesini elde eden akıllı bir sözleşme teknolojisidir.

Atomik swaplar, değişik kripto para birimlerinin blok zincirleri içinde direkt gerçekleştirilebilir yada ana blok zincirinden uzakta zincir dışı olarak gerçekleştirilebilir.

Atomik Swap Nedir?

Atomik swaplar, kripto para birimlerinin güvenilir bir üçüncü tarafa gerek kalmadan eşler arası alım satımına müsaade eden otomatik, kendi kendini tatbik eden kripto para birimi değişiklik sözleşmeleridir.

Bugün olduğu benzer biçimde, kripto para birimlerini değişiklik yapma süreci vakit alıcı ve karmaşıktır. Bu karmaşıklık, birkaç nedenden meydana gelmektedir. Mesela, günümüzün kripto para ekosisteminin parçalanmış doğası, averaj yatırımcılar için çeşitli zorluklar sunmaktadır.

Tüm kripto para borsaları tüm coin’leri desteklemez. Bundan dolayı, kripto parasını mevcut borsada desteklenmeyen bir başka kripto parayla değişiklik yapmak isteyen bir yatırımcı, hedefine ulaşmak için hesaplarını taşıması gerekebilir. Yatırımcı, kripto paralarını başka bir yatırımcı ile takas etmek isterse, bununla ilişkili bir karşı taraf riski de vardır.

Atomik swaplar, Hash Süre Kilitli Kontratlar (HTLC) kullanılarak bu problemi çözer. Adından da anlaşılacağı benzer biçimde, HTLC, taraflar içinde doğrulanabilen bir kriptografik hash fonksiyonunun oluşturulmasını içeren, zamana bağlı bir akıllı sözleşmedir.

Atomik takaslar, her iki tarafın da kriptografik bir hash işlevi kullanarak belirli bir vakit dilimi içinde fonların alındığını onaylamasını gerektirir. İlgili taraflardan biri vakit çerçevesi içinde işlemi onaylayamazsa, işlemin tamamı iptal edilir ve para takası yapılmaz. İkinci fiil, karşı taraf riskini ortadan kaldırmaya destek sunar.

Atomik Swapların Gelişimi

Üçüncü taraf müdahalesi olmadan eşler arası takas fikri, Tier Nolan tarafınca, çeşitli blok zinciri teknolojileri kullanarak kripto para birimi borsalarının iyi mi yapılacağına dair temel temeli attığı 2013 senesinde buluş edildi.

Atomik swap (takas) teknolojisi 2017 senesinde Litecoin’i kuran Charlie Lee tarafınca ” LTC / BTC ile çapraz zincir atomik takas yaptığını ” ve 10 LTC’yi 0.1167 BTC ile iyi mi değiştirdiğini tweetlediğinde hayata geçirildi. O zamandan beri, birçok merkezi olmayan borsa platformu ve bağımsız yatırımcılar, kripto para ticareti yapmak için bu teknolojiyi kullanıyor.

Bugün atomik takaslar, kripto para birimlerinin alınıp satılma ve takas edilme şeklini değişiklik yapma potansiyeli sunuyor. Yukarıda bahsedilenler benzer biçimde kripto para birimi değişiklik platformları, kullananların ve yatırımcıların cüzdanları üstünde tam denetim uygulamalarına izin vermez.

Dolayısıyla, kullanıcılar devamlı risk altındadır ve varlıklarının güvenliği söz mevzusu olduğunda değişiklik platformuna bağımlıdır. Atomik takaslar, yatırımcılara daha düşük maliyetlerle daha çok esneklik sağlayarak bu tür riskleri azaltır ve kıymet katar.

Atomik Takas Iyi mi Çalışır?

Atomik takaslar, işlemi “kilitleyen” ve takasın tamamlanması için her iki taraftan da doğrulama gerektiren akıllı bir sözleşme olan karma vakit kilidi sözleşme teknolojisini (HTCL) kullanır.

HTCL teknolojisi kullanılarak oluşturulan sözleşme iki güvenlik özelliği ihtiva eder:

1. HashLock

HashLock teknolojisi, sözleşmenin yalnızca para yatırma kuruluşunun erişebildiği hususi bir anahtarla kilitlenmesine izin verir. Yatırılan para birimi yalnızca hususi anahtar (doğrusu benzersiz bir veri parçası) ile açılabilir.

2. Süre Kilidi

TimeLock mekanizması, işlemin belirli bir vakit dilimi içinde gerçekleşmesini sağlar ve tamamlanmadığı takdirde para yatıran kişiye iade eder. İşlemi vakit kısıtlamaları ile güvence altına alır. Bir kişinin para birimi yatırılsa ve işlem derhal tamamlanmasa bile, paranın güvende olduğundan ve iade edileceğinden güvenli olurlar.

Atomik Swap Örneği

Lara ve Mark’ın atomik swap kullanarak kripto para takası yapmak istediklerini varsayalım.

  1. Lara, kripto para birimini sanal kasa benzer biçimde davranan ve yalnızca kendisinin erişebileceği hususi bir anahtarla açılabilen bir HTCL adresine yatırıyor.
  2. Lara, kripto para birimini aynı kriptografik karma kullanılarak oluşturulan bir adrese yatıran Mark ile hususi anahtarın kriptografik bir karmasını paylaşır.
  3. Mark kripto para birimini yatırdıktan sonrasında, Lara ilk depozitosundan elde etmiş olduğu hususi anahtarla işlemin “kilidini açarak” para birimini kullanabilir.
  4. Lara işlemin “kilidini açmak” için anahtarı kullandıktan sonrasında, Mark borsadaki payına erişebilir.
  5. Her iki taraf da kendi fonlarına eriştiğinde atomik takas tamamlanır.

Atomik Swapların Avantajları

1. Merkezi olmayan yapı

Değişiklik platformlarından bağımsız olarak ve direkt, cüzdandan cüzdana işlemlere müsaade eden atomik takaslar, yatırımcılara hesapları ve borsaları üstünde tam denetim sağlar.

2. Artan güvenlik

Atomik takaslar tarafınca kullanılan HTCL sözleşmelerindeki HashLock ve TimeLock teknolojileri, yatırımcılar için daha çok güvenlik ve güvence sunar. Bu sebeple gecikme yada çelişki durumunda para birimlerini geri alma garantisine sahiptirler ve işlem üstünde tam kontrole sahiptirler.

3. Eşler arası tecim ve daha düşük maliyetler

İnsanların birbirleriyle bağımsız olarak tecim yapmalarına izin vermenin yanı sıra; atomik takaslar, merkezi takas platformlarının kullanılmasıyla ilişkili operasyonel maliyetleri ve işlem ücretlerini azaltır.

4. Altcoin tecim esnekliğinde artış

Coinbase benzer biçimde borsa platformları, yatırımcıların her tür altcoin takas etmesine izin vermez. Mesela Ripple (XRP), Coinbase’de Litecoin için direkt alınıp satılamaz. Bitcoin’e dönüştürülmeli ve peşinden Litecoin ile değiştirilebilir. Atomik takaslar, neredeyse tüm altcoin türlerinin alım satımına izin vererek bu şekilde bir problemi çözer.

Atomik Swapların Dezavantajları

1. Karmaşıklık ve koşullar

Daha yüksek güvenlik sundukları için, atomik takaslar, değişiklik platformları tarafınca empoze edilenlerden daha katı tecim koşullarıyla beraber gelir ve tarafların direkt kontakt araçları olmadan etkileşime girmesini gerektirir. Mesela, platformlar bir düğmeye tıklayarak alım satım gerçekleştirebilirken atomik swaplar, karma kriptograflarla beraber veri ve informasyon alışverişini gerektirir.

2. Gizlilik sorunları

Atomik takasların yürütülmesi vakit alabilir. Netice olarak, işlem blok zinciri ağında daha uzun süre aktiftir. Ek olarak bilgisayar korsanlarına işlemi kesmek ve yatırımcılar hakkında hususi bilgiler toplamak için daha çok vakit verir.

Kripto para alım satımının en mühim özelliklerinden biri işlemlerin yasal anonimliği olduğundan ele alınması ihtiyaç duyulan bir mevzudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir