Aurora (AOA) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Auroracoin, İzlanda’da geliştirilen eşler arası bir kripto para birimidir. 2014 senesinde düzmece yaratıcısı Baldur Friggjar Óðinsson tarafınca piyasaya sürüldü.

Auroracoin, mahalli ekonomide sınır ötesi transferler için bir mekanizma olarak hizmet etmek suretiyle tasarlandı. Kripto para biriminin kıymeti Mart 2014’te piyasaya sürüldükten derhal sonrasında düştü ve “başarısız bir gözlem” olarak kabul edildi. Sadece Auroracoin, işlevlerinin kapsamını günlük işlemleri de içerecek şekilde genişleten bir grup geliştirici tarafınca 2016 senesinde tekrardan canlandırıldı. Auroracoin 2015 senesinde kurulan Auroracoin Vakfı tarafınca yönetilmektedir.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Auroracoin, 2008 mali krizine cevap olarak İzlanda’da kurulmuş bir kripto para birimidir.
  • 2014 senesinde piyasaya sürüldü ve kısa bir süre sonrasında bir başarısızlık olarak kabul edildi.
  • Para birimi, Auroracoin Vakfı tarafınca 2015 senesinde tekrardan canlandırıldı.

Aurora (AOA) Nedir?

Aurora, oyun, büyük veri, suni zeka şeklinde sektörleri birbirine bağlamak için yıldırım hızında sözleşmeler oluşturma umuduyla iki değişik düşünce birliği mekanizmasını, Delegated Proof of Stake (dPoS) ve Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance-BFT)’nı birleştiren akıllı bir sözleşme platformudur.

Aurora ekibinin ağ kurmaya devam ederken aklında birkaç hedefi vardı. Birincisi, uygulamasının dijital varlıkların yaratılmasının ötesine geçmesini istiyorlar. Bunu yapmak için, muhteşem akıllı sözleşmeyi halletmeye odaklanmaları, blok zinciri teknolojisinin iş hacmini geliştirmeleri ve ortaya çıkan blok zinciri zorluklarını çözmeleri gerekir. Aurora zincirinin nihai amacı beraber çalışabilirlik ve mevcut uygulamalarla rahat entegrasyondur.

Aurora Iyi mi Çalışır?

Aurora, temelde akıllı bir sözleşme platformudur . Merkezi olmayan uygulamaları (dApps) ve bunun üstüne öteki programları programlayabilirsiniz.

Proje, iki (yarı) popüler düşünce birliği mekanizmasının bir kombinasyonunu uyguladığı için benzersizdir: birincisi, dPoS ve ikincisi, BFT.

Delegated Proof of Stake (dPoS)

EOSBitSharesLisk ve ARK dahil olmak suretiyle sayısız proje dPoS kullanır . Bir dPoS sisteminde, her token sahibi yeni bloklar oluşturan düğümler üstünde oy kullanır. Bu mekanizma, madencilerin yeni bloklar oluşturduğu Proof of Work’ten farklıdır.

Aurora’da, tüm token sahipleri işlemleri paketleyen (kısaca bloklar oluşturan) proxy düğümlerine oy verebilir. Ağda daima 101 proxy düğümü vardır.

Proxy düğümü talibi olmak için Aurora’nın tokenı olan 5 milyon AOA’ya haiz olmanız gerekir. Proxy düğümü olmanın tek yolu, 5 milyondan fazla AOA bulundurmak ve meslektaşlarınız tarafınca oylanmaktır.

Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance-BFT)

Aurora’nın düşünce birliği bulmacasının öteki yarısı BFT’dir. Proje, çatalları önlemek ve düşünce birliği sürecini hızlandırmak için bu mekanizmayı kullanıyor.

İkili düşünce birliği sağlamak için Aurora blok zinciri , ağı katmanlamak ve değişik bağlantı uzunluklarında düğümler içinde informasyon yayınlamak için bir P2P Stereo ağ çalıştırır.

Öteki Mühim Özellikler

Aurora’nın bazı ek özellikleri şunları ihtiva eder:

  • Bekleyen bölge – Doğrulanmış işlemleri bekleyen bir bölgeye yerleştirerek, Aurora değişik akıllı sözleşmeleri ve dApp’leri ayırabilir, böylece şişirilmiş olanlar tüm ağı tıkamaz.
  • Yükseltilebilir blok zinciri – Aurora, çatallanmaya gerek kalmadan sorunsuz yükseltmeler sağlamak için blok zinciri kodunu akıllı sözleşmelerle beraber yerleştirmek için bir LLVM derleyicisi kullanır.
  • Küme gruplama – Düğümler, işlem doğrulaması için kümeler oluşturmak suretiyle bir kendi kendine gruplama işlevini açabilir. Bunu yapmak, kullanıcılar için depolama maliyetlerini azaltır.

AOA Tokenı

Aurora ağı, sistemi iyileştiren herhangi bir katılımcıyı AOA tokenı ile ödüllendirir. Öteki birçok aktivitenin yanı sıra hataları bularak, projeyi tanıtarak ve kod tabanını geliştirerek AOA kazanırsınız. Toplam 10 milyar AOA token arzı vardır.

Aurora Ekibi ve İlerlemesi

CEO Aqua Zhao ve Küresel Pazar Yöneticisi Bo Zhang, Aurora’yı 2017 yılının sonlarında kurdu. Zhang, LinkedIn sayfasına bakılırsa Achain’de İş Geliştirme Direktörüdür. Ekip kendileri hakkında oldukça fazla informasyon vermiyor.

Ne yazık ki, Aurora yol haritası oldukça seyrek. Fakat güzel bir şey var ki; ekip her hafta bir şirket güncellemesi yayınlıyor. Şu anda, yükseltilebilir akıllı sözleşmelere haiz yükseltilebilir bir blok zinciri üstünde çalışıyorlar ve oldukça zincirli geliştirme araştırmaları yapıyorlar.

Aurora, sanayi kullanımlarına odaklanan akıllı bir sözleşme platformudur, bu yüzden büyük bir rekabete haizdir. Açıkçası, Ethereum şuan içim en tanınmış rakip. Kripto para Birimi NEO da, Delagated Bizans Hata Toleransı (dBFT) olan benzer bir düşünce birliği mekanizmasını kullanıyor. 

AOA Nerede Saklanır?

Aurora’nın iki değişik resmi cüzdan seçeneği vardır. AOA ana ağ cüzdanı Mac ve Windows işletim sistemlerinde mevcuttur.

Bir mobil seçenek arıyorsanız Aurora, AOA lite cüzdanını sağlar. Cüzdan herhangi bir uygulama mağazasının haricinde bulunuyor şeklinde görünüyor, bu yüzden Aurora internet adresinden indirmeyi seçerseniz dikkatli olun.

Kcash ve Math Wallet ek olarak AOA’yı da destek sunar.

Aurora: Son Düşünceler

Bu projenin hala kanıtlaması ihtiyaç duyulan oldukça şey var. En iyi akıllı sözleşme platformu olma yarışında, bu proje bir çok rakibinin oldukça peşinde.

Gene de gecikmeli başlangıcı bir avantaja dönüşebilir. Ekip, daha gelişmiş projelerin hatalarından ders alaran bu hataları kendileri yapmaktan kaçınabilir. 

Aurora ağı için hala yolun başı olsa da, benzersiz düşünce birliği mekanizması en azından ona göz kulak olmak için kafi bir niçin olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir