Avalanche (AVAX) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Avalanche (AVAX) Nedir?

Çığır açan bir düşünce birliği protokolü kullanılarak oluşturulan Avalanche işlemleri bir saniyenin altında onaylayan, Ethereum geliştirme vasıta setinin tamamını destekleyen ve milyonlarca tam blok üreticisine olanak tanıyan ilk akıllı sözleşmeler platformudur.

Testnet esnasında Avalanche, dünyanın dört bir tarafındaki bağımsız taraflardan 1.000’den fazla blok üreticisinin rekorunu kırdı. Hatta en oldukça beklenen ağlardan bazılarının ve büyük etken ana ağların çoğunun kontrol ağlarını bile geride bıraktı. Avalanche ek olarak, hususi yatırımcılara verilen mainnet token’larının %14’ünden daha azı ve ekosistem üstünde inşa eden insanlara verilen neredeyse %70’i ile alandaki en eşitlikçi token dağıtım planlarından birine haiz.

Avalanche Dair Mühim Noktalar

Çığır Açan Teknolojiye Dayalı!

Avalanche, güvenli, merkezi olmayan ve yüksek performansa ulaşan çığır açan bir düşünce birliği protokolüdür ve bunların tümü milyonlarca olmasa da binlerce katılımcıya ölçeklenebilir.

Öncü Bir Ekip Tarafınca Oluşturulmuştur!

Cornell Üniversitesi’nden öncü araştırmacılar tarafınca desteklenen ve Proof of Work ile basılan ilk coin’in yaratıcısı tarafınca yönetilen Avalanche, Classical ve Nakamoto konsensüs protokollerinden sonrasında dağıtılmış sistemlerdeki üçüncü büyük başarıyı dünyaya getiriyor.

Kuvvetli Çekiş ve Ekosistem Büyümesi!

Avalanche, geliştirme topluluklarına katılmak için binlerce insanı, kontrol ağındaki binlerce onaylayıcı düğümünü, tam iş çözümleri oluşturan düzinelerce ortağı, geniş ve küresel bir taban destekçileri topluluğunu ve merkezi olmayan ve kurumsal finans genelinde oldukça çeşitli stratejik ortaklıkları cezbetti. 

Eşitlikçi ve Adil Olmak İçin Üretildi!

Avalanche, tüm projenin adil ve en geniş kullanıcı kitlesine açık olmasını sağlamak için hususi olarak tasarlanmıştır. Avalanche, pahalı donanım gerektirmeyen hafifçe mimariden token ekonomisine kadar, topluluğu tarafınca ve topluluğu için inşa edilmiştir.

Avalanche Teknolojisi

Avalanche çığır açan bir teknolojiye haizdir. Platform, geliştiricilerin rastgele yeni yürütme ortamları ile yeni alt ağlar başlatmasına olanak tanıyan genişletilebilir ve programlanabilir bir ağ altyapısı ile neredeyse anında onay zamanlarında gerçek merkeziyetsizleştirmeyi mümkün kılan yeni ve son aşama kuvvetli bir konsensüs protokolünü birleştirir.

 • Avalanche, saniyenin altındaki kesinliği ve Visa düzeyinde iş hacmini destekleyen yüksek süratli bir akıllı sözleşmeler platformudur.
 • Avalanche, Ethereum Sanal Makinesi için tam destek sunar ve bundan dolayı Ethereum araçları, kutudan çıkar çıkmaz çalışır. Truffle Suite, Remix, MetaMask, MEW ve öteki tüm favori Ethereum araçlarınızı çalıştırır.
 • Avalanche, uygulamaya hususi parçalamayı destekleyerek geliştiricilere kendi hususi gereksinimlerine uygun uygulamaları başlatma yetkisi verir.
 • Avalanche, yalnızca uygulama düzeyinde programlanabilirliği değil, bununla birlikte ağ düzeyinde programlanabilirliği de destek sunar. Bu, geliştiricilerin yalnızca merkezi olmayan uygulamalarının yürütülmesini denetim etmelerine değil, bununla birlikte hususi verileri güvenli bir halde yönetmelerine de olanak tanır.
 • Avalanche , Avalanche’deki NFT’lerin tüm evrenini keşfedebilmeniz için bir kayıt oluşturma planlarıyla, Non-fungible token (NFT’ler) tam olarak destek sunar.

Avalanche özelleştirilebilir, ölçeklenebilir ve beraber çalışabilir olarak tasarlanan kripto para seçenekleri içinde yer ediniyor. Avalanche’daki her şey bir alt ağdır ve her zincir bir alt ağın parçasıdır. Validatörler birincil ağın bir üyesi olmak zorundadır; öteki tüm alt ağlar, doğrulayıcıya bağlı olarak isteğe bağlıdır. Birincil Ağ üç blockchain ihtiva eder:

Platform Zinciri (P)
P-Chain Avalanche meta veri zinciri ve koordinatörleri koordine, etken alt ağları izler ve yeni alt ağları oluşturulmasına olanak sağlar. Platform Zinciri, Avalanche tarafınca desteklenen Snowman konsensüs protokolünü uygular.

Takas Zinciri (X)
X-Chain, Avalanche’daki varsayılan varlık zinciridir ve yeni varlıkların oluşturulmasını, varlıklar içinde değiş tokuş yapılmasını ve çapraz alt ağ aktarımlarına olanak sağlar. Değişiklik Zinciri Avalanche konsensüs protokolünü uygular.

Sözleşme Zinciri Avalanche varsayılan akıllı sözleşme zinciri ve herhangi bir Ethereum uyumlu akıllı sözleşmeler oluşturulmasını sağlar. Sözleşme Zinciri, Avalanche tarafınca desteklenen Snowman konsensüs protokolünü uygular

AVAX Nedir?

AVAX, Avalanche platformunun sınırı olan tedarik mahalli tokenıdır. Katılımcılar, AVAX’ı stake ederek tam blok üreticileri ve doğrulayıcılar haline gelebilir ve stake etme ödülleri sebebiyle bunu halletmeye teşvik edilir. Ağdaki her türlü işlemin ücretleri AVAX’ta yakılarak ödenir, böylece tüm token sahipleri için AVAX kıtlığı artar.

 • AVAX , Avalanche platformunun mahalli tokenıdır.
 • AVAX , sınırı olan bir tedarik tokenıdır. Bu sınır, 720M AVAX tokenı ve bu tokenlerin (360M) % 50’si ana ağda olacak.
 • AVAX , Avalanche ağında temel hesap birimi olarak hizmet verir, temel güvenlik garantileri sağlar, operasyonlar için ödeme yapar ve geniş bir destek hizmet paketi sunar.
 • AVAX işlem ücretleri yakılarak AVAX kıtlığı artmaktadır.

Staking Süreci: Avalanche, hafifçe, rahat ve sezgisel stake etme süreci sebebiyle kendisini öteki blok zincirlerinden ayırıyor. Avalanche ve öteki tüm alt ağlarında tam bir blok üreticisi olmak için minimum 2.000 AVAX gerekir. Desteklenen ortamlar içinde Windows, Mac, Linux ve bir çok bulut altyapısı bulunur.

Staking Ödülleri: Avalanche ve öteki blockchain platformları arasındaki mühim bir fark, yönetim mekanizmasıdır. Stake etme ödülleri, sistem geliştikçe dinamik değişikliklere tabidir. İlk yıl için, senelik stake ödülü başlangıçta % 7 ile % 12 içinde bir para basma oranını hedefleyecektir.

Avalanche Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

Öncü teknoloji uzmanlarından oluşan bir ekip tarafınca kurulan ve finans uzmanları tarafınca desteklenen Avalanche, vizyonlarını gerçekleştirmek ve projeyi gerçek anlamda mütevazi ve izinsiz bir akıllı sözleşmeler platformuna dönüştürmek için muhteşem bir inovasyon ve tecrübe karışımıdır.

 • Güvenilir Gün Sirer, CEO
 • John Wu, Başkan
 • Maofan “Ted” Yin, CPA
 • Kevin Sekniqi, İşletme Müdürü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir