Avrupa Merkez Bankası Başkanından Kripto Para ve Euro Açıklaması: İşte Detaylar

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Mario Draghi, stabil kripto paralar, altcoin’lerin geleceği ve Euro’nun ihtimaller içinde dijital formu ile alakalı görüşlerini paylaştı.

Gelişimleri Yakından Takip Ediyoruz

27 Eylül’de, Avrupa parlamentosu üyesi Eva Kaili’ye gönderilmiş olduğu raporda, ECB başkanı Mario Draghi, Avrupa Merkez Bankaları Sisteminin (ESCB) kripto para  sektöründeki gelişimleri yakından takip ettiğini belirtti.  Draghi ekledi:

ESCB, para politikası üstündeki potansiyel etkilerini, ödemelerin güvenliği ve verimliliğini ve piyasa altyapılarının ve finansal sistemin istikrarı üstündeki etkilerini idrak etmek amacıyla kripto varlıklarını ve stabil kritpo para birimlerini çözümleme ediyor.

Yeni teknolojilere yönelik pozitif bir yaklaşım sergilemesine karşın, Draghi görünüşte genel olarak stabil kritpo paraların ve altcoin’lerin değerlerinin oldukca düşük bulunduğunu düşünüyor. Mario Draghi mevzuya ilişkin şu açıklamaları kaydetti:

Şimdiye kadar, stabil kripto paraların ve altcoin’lerin söz mevzusu alanlarda kullanımı sınırı olan kaldı. Onlar itibari paraları tahtından edecek şekilde tasarlanmadılar.

Draghi, teknolojik yeniliklerdeki süreklilik ve kripto para sektöründeki süratli evrim sebebiyle, ECB’nin bu yeni teknolojileri değerlendirmesinin gelecekte yararlı olabileceğini belirtti.

Euro Dijital Forumda Piyasaya Sürülebilir

Draghi ek olarak, Euro’nun dijital bir formunun piyasaya sürülmesinin getireceği fırsatları ve zorlukları da değerlendirdi. Euro’nun tokenize edilmesinin teknolojik kısmının masada olmadığını, kamuoyuna açısından kullanabilirliğinin değerlendirildiğini deklare etti.

Draghi, Kasım 2018’de başlatılan Euro Bölgesi için Anlık Ödeme Anlaşması hizmetini işaret ederek mektubunu tamamlamış oldu.

Ödeme hizmeti sağlayıcılarının, müşterilerine devamlı ve günün her saati, gerçek zamanlı ve günün her saatinde fon transferleri sunmalarını sağlıyor.

Fransa’nın Libra karşıtı Maliye Bakanı Bruno Le Maire, 24 Eylül’de Avrupa’nın da  kendi dijital para birimini başlatması icap ettiğini belirtmişti. Le Maire, yapmış olduğu açıklamada bu mevzuyu Avrupalı meslektaşlarıyla masaya yatıracağını da sözlerine eklemişti.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir