Avrupa Merkez Bankası’ndan Şaşırtan Libra Açıklaması

Haziran ayında kripto para projesi Libra ve kripto para cüzdanı Calibra‘yı duyuran Feysbuk Avrupa ülkeleri başta olmak suretiyle birçok ülke tarafınca hedef alınmıştı.

Libra Yararlı Bir Şey

Her ne kadar şu anda dünyanın dört bir tarafındaki merkez bankaları Libra‘nın piyasaya sürülüp sürülemeyeceği tartışsa da toplumsal medya devinin kripto parasının yararlı olabileceğini düşünenler de yok değil. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Ödemeler Komitesi Başkanı Benoit Coeure toplumsal medya devinin gelecek yıl piyasaya süreceğini duyurduğu Libra’nın küresel ödemeler sistemindeki aksaklıkları gidermeye teşvik ettiğini ve bunun aslen yararlı bir şey bulunduğunu belirtti.

Ödemeler Ağı Libra İle Geliştirilebilir

25 Eylül’de Almaya Parlamentosu‘nda bir ekip açıklamalarda bulunan Benoit Coeure küresel ödemeler sistemindeki sıkıntılara işaret etti. Benoit Coeure ödemeler ağının Libra şeklinde projelerle geliştirilebileceğini altını çizdi.

Avrupa Merkez Bankası Ödemeler Komitesi Başkanı Benoit Coeure 1,7 milyar erişkin ferdin temel bankacılık hizmetlerine erişimi olmadığını belirtirken bu bireylerin 1,1 milyarının ise cep telefonu sahibi olmasına karşın bu tür temel sıkıntılar yaşadığının altını çizdi.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir