Avustralyalılar 2019’da Kripto Dolandırıcılığına 14 Milyon Dolardan Fazla Kaptırdı!

Scamwatch tarafınca meydana getirilen bir araştırma, kripto para dolandırıcılıklarının Avustralya’da gerçek bir tehdit bulunduğunu gösteriyor.

Avustralyalılar, 2019 senesinde toplamda 21,6 milyon Avustralya dolarından (14,9 milyon ABD Doları) fazla toplam kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık raporu verdi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun bir kolu olan Scamwatch tarafınca meydana getirilen bir araştırmaya nazaran, 25 ila 34 yaşlarındaki genç Avustralyalılar kripto yatırım dolandırıcılıklarından en fazla etkilenenlerdir.

Rapora nazaran:

“Bulut madenciliği çiftlikleri bu tür aldatmacaların ortak bir uyarlaması haline geldi. Bir çok gerçek bir kripto para birimi içermeyen Ponzi şemalarıydı. ”

Bulut kripto madenciliğini, madeni para çıkarmak için kuvvetli informasyon işlem sistemlerine dayanan “inanılmaz derecede yoğun bir etkinlik ” olarak nitelendiriyor. Bu, dolandırıcıların aldatmacalarını oluşturduğu ve insanlardan varolmayan sunucu zamanına yada alana yatırım yapmalarını istediği kavramdır.

Kripto İle iİgili Dolandırıcılıklar Artıyor

Scamwatch’ın emek vermesi, son iki yılda dolandırıcılıklarla ilgili toplam kayıplarda keskin bir artış bulunduğunu ortaya koyuyor; bu artış 2017’de 234 milyon dolardan, 2019’da 437 milyon dolara şeklinde bir artıştır.

Rapordan alınan bir örneğe nazaran, kendisini “USI Tech” olarak adlandıran internasyonal bir Ponzi seçimi aldatmaca 2019’da Avustralya’yı vurdu. Scamwatch, Bitcoin’e (BTC )  ödenen ve geri dönüşü olmayan toplam 2.2 milyon dolarlık 200’den fazla rapor aldı . Scamwatch’ın raporu USI Tech’in şu anda “dünyanın en büyük kripto para dolandırıcısı” olarak bilindiğini söylüyor.

Bitcoin, 2019 senesinde geleneksel banka havalelerinden sonrasında, ikinci sırada gelen ve dolandırıcılık türlerinde kullanılan ödeme yöntemiydi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir