Ayı Piyasası Nedir? Kripto Para ve Bitcoin Ayı Piyasası

Bir ayı piyasası, bir piyasanın uzun soluklu fiyat düşüşleri yaşamış olduğu zamandır. Tipik olarak, menkul kıymet fiyatlarının yaygın karamsarlık ve negatif yatırımcı duyarlılığı içinde son dönemdeki yüksek seviyelerden %20 yada daha çok düşmüş olduğu bir durumu tanımlar. Ayı piyasaları çoğu zaman S&P 500 şeklinde genel bir piyasadaki yada endeksteki düşüşlerle ilişkilendirilir. Sadece bireysel menkul kıymetler yada emtialar, bir süre süresince (tipik olarak iki ay yada daha çok) %20 yada daha çok düşüş yaşıyorlarsa bir ayı piyasasında olduğu kabul edilebilir. Ayı piyasaları, durgunluk şeklinde genel ekonomik gerileme dönemlerine de eşlik edebilir.

Ayı piyasaları, yükselen boğa piyasalarıyla karşılaştırılabilir.

Ayı Piyasası İle  İlgili Temel Noktalar

  • Ayı piyasaları, çoğu zaman negatif yatırımcı duyarlılığı ve düşen ekonomik beklentiler eşliğinde bir piyasadaki fiyatların %20’den fazla düşmüş olduğu süre ortaya çıkar.
  • Ayı piyasaları döngüsel yada uzun vadeli olabilir. İlki birkaç hafta yada birkaç ay sürebilirken, ikincisi birkaç yıl ve hatta on senelerce sürebilir.
  • Açığa satış, satış opsiyonları ve ters ETF’ler, fiyatlar düştükçe bir ayı piyasasında yatırımcıların para kazanma yollarından bazılarıdır.

Ayı Piyasalarını Idrak etmek

Hisse senedi tutarları çoğu zaman nakit akışlarının ve şirketlerden elde edilmiş karların gelecekteki beklentilerini yansıtır. Gelişme beklentileri azaldıkça ve beklentiler kesildikçe, hisse senedi tutarları düşebilir. Sürü davranışı, korku ve negatif kayıpları korumaya yönelik bir telaş, varlık fiyatlarının uzun süre düşmesine niçin olabilir.

Ayı piyasasının bir tanımı, hisse senetleri averaj olarak en yüksek seviyelerinden minimum %20 düştüğünde piyasaların ayı bölgesinde bulunduğunu söylüyor. Sadece %20 hazzı bir sayıdır, tıpkı %10’luk bir düşüşün bir düzeltme için hazzı bir ölçüt olması şeklinde. Bir ayı piyasasının başka bir tanımı, yatırımcıların riskten ziyade riskten kaçınmasıdır. Yatırımcılar can sıkan, kati bahisler lehine spekülasyondan kaçındıklarından, bu tür bir ayı piyasası aylarca yada senelerce sürebilir.

Bir ayı piyasasının sebepleri çoğu zaman değişmiş olur. Sadece genel olarak zayıf ve yavaşlayan yada durgun bir iktisat bununla beraber bir ayı piyasası getirecektir. Zayıf ya da yavaşlayan bir ekonominin işaretleri tipik olarak düşük istihdam, düşük harcanabilir gelir, zayıf üretkenlik ve ticari kârlarda düşüştür. Buna ek olarak, hükümetin ekonomiye herhangi bir müdahalesi de bir ayı piyasasını tetikleyebilir.

Mesela, vergi oranındaki yada federal fon oranındaki değişimler bir ayı piyasasına yol açabilir. Benzer şekilde, yatırımcı güvenindeki düşüş de ayı piyasasının başlangıcına işaret edebilir. Yatırımcılar bir şeyin olacağına inandıklarında harekete geçecekler. Bu şekilde bir durumda kayıpları önlemek için hisseleri satacaklardır.

Ayı piyasaları birkaç yıl yada bir tek birkaç hafta sürebilir. Seküler bir ayı pazarı 10 ila 20 yıl içinde sürebilir ve devamlı olarak ortalamanın altında getiri ile karakterize edilir. Hisse senetlerinin yada endekslerin bir süre yükseldiği, sadece kazançların sürdürülmediği ve fiyatların daha düşük seviyelere geri döndüğü ayı piyasalarında yükselişler olabilir. Öte taraftan, döngüsel bir ayı piyasası birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

Daha yakın zamanlarda, S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average şeklinde büyük endeksler 11-12 Mart 2020 içinde ayı piyasası bölgesine düştü. Bundan ilkin, ABD Birleşik Devletleri’ndeki son uzun ayı piyasası 2007 ve 2009 yılları aralığında Mali Kriz esnasında meydana geldi ve ortalama 17 ay sürdü. S&P 500 bu süre içinde değerinin %50’sini yitirdi.

Mart 2020’de küresel koronavirüs salgınının arkasından küresel hisse senetleri ani bir ayı piyasasına girdi. Peşinden Dow Jones’u birkaç hafta içinde 30.000’e yakın tüm zamanların en yüksek seviyelerinden 19.000’in altına düşürdü.

Ayı Piyasasının Aşamaları

Ayı piyasalarının çoğu zaman dört değişik aşaması vardır.

  • İlk aşama, yüksek fiyatlar ve yüksek yatırımcı duyarlılığı ile karakterizedir. Bu aşamanın sonlarına doğru yatırımcılar piyasalardan çekilmeye ve kâr almaya adım atar.
  • İkinci aşamada, hisse senedi tutarları keskin bir halde düşmeye adım atar. Buna ek olarak ticari etkinlik ve şirket kârları düşmeye adım atar ve bir zamanlar pozitif yönde olan ekonomik göstergeler ortalamanın altına inmeye adım atar. Tamamı düşmeye başladığında bazı yatırımcılar paniğe kapılır. Buna teslimiyet denir.
  • Üçüncü aşama, spekülatörlerin piyasaya girmeye başladığını ve bunun sonucunda bazı tutarları ve tecim hacmini yükselttiğini gösteriyor.
  • Dördüncü ve son aşamada, hisse senedi tutarları düşmeye devam eder sadece bu düşüş yavaş gerçekleşir. Düşük fiyatlar ve güzel haberler tekrardan yatırımcıları çekmeye başladıkça ayı piyasaları boğa piyasalarına yönelmeye adım atar.

Ayı Piyasaları ve Düzeltme Hareketleri

Bir ayı piyasası, iki aydan daha kısa bir süreye haiz kısa vadeli bir trend olan düzeltme ile karıştırılmamalıdır. Düzeltmeler, kıymet yatırımcılarının borsalara giriş noktası bulmaları için iyi bir süre sunarken, ayı piyasaları nadiren uygun giriş noktaları sağlar. Bu engel, bir ayı piyasasının tabanını belirlemenin neredeyse olanaksız olmasıdır. Yatırımcılar kısa satıcı olmadıkça yada düşen piyasalarda kazanç elde etmek için başka stratejiler kullanmadıkça, kayıpları telafi etmeye çalışmak sıkıntılı bir savaşım olabilir.

1900 ile 2018 içinde, averaj her 3,5 yılda bir olan 33 ayı piyasası gerçekleşti. Son olarak ayı piyasalarından biri, Ekim 2007 ile Mart 2009 içinde meydana gelen küresel mali krizle aynı zamana denk geldi. Bu süre zarfında Dow Jones Industrial Average (DJIA) %54 düştü.

Ayı Piyasalarında Açığa Satış

Yatırımcılar bir ayı piyasasında açığa satış yaparak kazanç elde edebilirler. Bu teknik, ödünç alınan hisseleri satmayı ve daha düşük fiyatlarla geri almayı ihtiva eder. Son aşama riskli bir ticarettir ve yürümediği takdirde ağır kayıplara niçin olabilir. Açığa satış icra eden bir satıcı, kısa satış emri verilmeden ilkin bir komisyoncudan hisseleri ödünç almalıdır. Açığa satıcının kâr ve zarar tutarı, hisselerin satılmış olduğu fiyat ile geri satın alındığı fiyat arasındaki farktır ve “teminatlı” olarak anılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir