Bank Of America Raporu: Son 10 Yılda %9.000.000 Kazandıran Yatırım Aracı Hangisi?

2010’lu seneler bitmek suretiyle ve en iyisi olarak öbürlerinden inanılmaz derecede değişken bir yatırım göze çarpıyordu. Ne işe yaradığını kestirmek ister misin? Bitcoin!

Bitcoin ciddi bir üstün derece elde etti

Bank of America Securities’in yakın tarihindeki bir rapora nazaran, 2010 yılının başlangıcında Bitcoin’e yatırdığınız her 1 dolar, şimdi 90.000 dolardan fazlaya değere haiz.
Bir Bitcoin (XBT) şu anda ortalama 6.700 dolar değerinde. Bu düzey iki yıl önceki 20.000 bin dolarlık tüm zamanların en yüksek fiyatın oldukça altında olsa da, fiyat geride bırakılan 10 yılda fazlaca ciddi bir yükseliş kaydetti.

Bitcoin oldukça spekülatif bir yatırım olmaya devam ediyor, sadece son on yılda en popüler ve en yaygın olarak kabul edilen kripto para birimi parabolik yükselişine devam ediyor. Daha çok insan Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul ediyor ve birçok yatırım şirketi ve borsa, Bitcoin için vadeli işlem alım satımı başlattı. Toplumsal medya devi Feysbuk (FB) Libra adlı dijital para birimini doğruladı.

Popüler kripto para Bitcoin, faiz, devlet tahvilleri, bonolar ve öteki yatırım araçlarıyla kıyaslandığında hepsini büyük bir farkla geride bırakmayı başardığı görülüyor.

Raporda Türkiye’ye de yer verildi

CNN’in haberinde devlet tahvilleri içinde ABD tahvillerinin en iyi performans gösteren tahvil olduğu belirtilirken Türkiye tahvillerinin ise 10 yılda ortalama %40’lık kıymet kaybı yaşamış olduğu gözlendi. Öyleki ki CNN’e nazaran 2010 senesinde 1 dolar değerinde ABD tahvili 2,08 dolar değerindeyken Türkiye ise bu mevzuda son on senenin en fena performasına sahipti. 2010 yılı başlangıcında 1 dolarlık Türkiye tahvilinin şimdiki kıymeti şimdi bir tek 61 sent değerinde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir