Bankalar neden kripto paralardan nefret ediyor? İşte cevabı!

Kripto para dünyasında dönen hadiseleri kimi süre sessiz bir şekilde, kimi süre da “Bu bir balon ve patlayacak!” şeklinde söylemlerle takip eden bankalar çoğunlukla kripto para birimlerinden daha güvenli bir liman olduklarını iddia ederler. Sadece bu iddia ne kadar doğru? Dahası, bankalar niçin kripto para birimlerinden nefret ediyor? Bu probleminin cevabı, HowMuch.com sitesinin editörleri tarafınca hazırlanan bir grafikle gün yüzüne çıkıyor.

Yahoo‘nun Finans servisi ve CoinMarketCap‘ten derlenen verilerle bir grafik tasarlayan HowMuch‘ın veri çözümleme ekibi, dünyanın en büyük bankalarıyla en büyük kripto para birimlerinin toplam piyasa hacimlerini karşılaştırmalı olarak gösterdi.

Aşağıdaki görselin sol sütununda dünyanın en büyük bankaları listeleniyor: JPMorgan Chase, Bank of China, Goldman Sachs ve Morgan Stanley. Sağ taraftaki kırmızı renkli sütunda ise kripto para pazarının hacimce en büyük birimleri yer ediniyor: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, NEO, Ripple, Bitcoin Cash, Cardano ve Stellar. Daha büyük bir daire, daha çok toplam hacim anlamına geliyor.

Kripto paralar, ABD’nin en büyük bankasını solladı

2018 yılına oldukça dengesiz ve oynak bir fiyatla giren kripto para birimleri şu aralar tekrardan toparlanma evresine girmiş bulunuyor. Sadece Bitcoin’in 10 bin dolar seviyesinden de aşağıya düşmüş olduğu 16 Şubat tarihinde hazırlanan bu grafik, toplam kripto para pazarının 470 milyar dolarlık hacme haiz bulunduğunu gösteriyor. Bu miktar da kripto paraların ABD’nin en büyük bankası JP Morgan Chase‘i solladığını gösteriyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir