BBC Editörü 170 Bin Liralık Ethereum’unu Nasıl Kaybettiğini Anlattı

BBC’nin teknoloji editörü Monty Munford, zor bela biriktirdiği 30.000 dolarla satın almış olduğu kripto paralarını iyi mi kaybettiğini söylemiş oldu. Munford’un yapmış olduğu kolay bir hata, tüm kripto yatırımına mal oldu. Monty, 2017’de, arkadaşlarından almış olduğu tavisyeyle oldukca fazla düşünmeden emekliliği için birazcık tutum sağlamak amacıyla Ethereum’a yatırım yaptığını yazdı.

Kripto Paralarının Hususi Anahtarını Gmail’de Sakladı

Monty’yi Ethereum’larını satın aldıktan sonrasında borsada değil de MyEtherwallet cüzdanında tutmaya karar verdi. Her kripto para kullanıcısı benzer halde Monty’ye de kripto paralarını saklamış olduğu cüzdanının hususi anahtarını oldukca dikkatli bir halde muhafaza etmesi gerektirme ettiğini biliyordu. Yalnız üşengeçliği sebebiyle Monty hususi anahtarını diğeri belgelerini de saklamış olduğu Gmail taslaklarına kaydetti. Teknoloji muhabirine nazaran bu büyük bir hataydı ve tüm kripto para yatırımlarını kaybetmesine niçin oldu.

Monty, Ethereum’un fiyatının düşmeye başladığını görünce onları satmak istedi yalnız bunun için oldukca geçti, tüm parası gitmişti. Hesabını eline geçiren hacker’lar Monty’nin Ethereum’larını çoktan başka cüzdanlara aktarmıştı.

Dolandırıcılar Ethereum’ları Binance’e Aktarmış

Kripto para topluluğundan bazı dostlarıyla konuştuktan sonrasında Monty fonlarının Binance’e taşındığını ve daha sonraki 60 dakika içinde ise tekrardan başka bir cüzdana  taşındığını öğrendi. Binance ile iletişime geçtiğinde Monty, talebinin 72 saat içinde işleme konulacağını bildiren otomatik bir bildiri aldı.

Monty Ethereum’larını çalan dolandırıcıların IP adreslerini tespit etmeyi başarsa da fonlarına nerede ise kavuşabilmiş değil. Soruşturma hala devam ediyor, yalnız Monty’nin içinde parasını geri alabileceğine dair oldukca azca umut var. Monty’ye nazaran, parasının çalınmasından daha kötü olan şey ise onları geri almak için hiçbir şey yapamamasıydı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir