Bencil Madencilik Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Bitcoin, teşviklerden oluşan dikkatle dengelenmiş bir oyundur. Merkeziyetsiz bir ekosistemde katılımcılarının çıkarlarını dengelemek ağın uzun solukta ayakta kalabilmesi için oldukca önemlidir. Node’ları ağı güvende tutmaya yönlendiren teşvikler çoğu zaman finansaldır. Böylece dürüst davranan katılımcılar ödüllendirilirken, hile yapma girişiminde bulunanlar potansiyel bir gelir fırsatını kaçırmış olur.

Bu süreç madencilikte oldukça belirgindir. Katılımcılar, blockchaine bloklar ilave ederek yatırımlarının karşılığını alacakları ve kar elde edecekleri umuduyla elektriğe ve hususi donanımlara yüksek tutarlarda ana para yatırımı yapar. Madenciler karlarını en üst seviyeye çıkarmaya çalışır ve bunu yapmanın en kolay yolu kurallara uygun hareket etmektir.

Finansal teşvikler madencilik uygulamasını yüksek seviyede rekabetçi hale getirmiştir, bu da ağın güvenliğini ve merkeziyetsizliğini artırır. Bu rehber yazımızda egoist madencilik terimini inceleyeceğiz.

Egoist Madencilik Nedir?

Egoist madencilik, madenci gruplarının gelirlerini çoğaltmak ve bir blok zinciri üstünde güç uygulamak için ortaklaşa iş yaptıkları bitcoin yada öteki kripto para birimleri madenciliği için bir stratejidir . ” Madencilik “, blok zinciri ağındaki düğümlerin işlemleri doğruladığı ve onayladığı, madencilerin hesaplama çabaları karşılığında yeni basılan tokenlar kazanılmış olduğu bir süreçtir. Egoist madencilikle madenciler, yeni oluşturulan blokları ana zincirden gizleyerek onları daha sonraki bir noktada ortaya çıkarır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Egoist madencilik, kârları ve ağ tesirini çoğaltmak için beraber hareket eden bir madenciler birliği oluşturmayı içeren bir kripto para madenciliği stratejisidir.
  • Bu stratejide, bir grup madenci güçlerini birleştirir ve ürettikleri blokları ana blok zincirinden “gizler”.
  • Bitcoin, paranın üretimini ve dağıtımını merkezden uzaklaştırmak için buluş edildi. Sadece egoist madencilik, madencilik operasyonlarının daha çok merkezileşmesine niçin olabilir ve bir ağın kıymet önerisini baltalayabilir.

Egoist Madenciliği Idrak etmek

Egoist madencilik ilk olarak Cornell araştırmacıları Güvenilir Gün Sirer ve İttay Eyal tarafınca 2013 tarihindeki bir makalede tanımlandı. Bu yazının adı Çoğunluk Kafi Değildir: Bitcoin Madenciliği Saldırıya Açıktır adlı bir makaledir. Araştırmacılar madencilerin yeni oluşturulan blokları ana blok zincirinden gizleyerek ve ayrı bir çatal oluşturarak daha çok bitcoin kazanabileceklerini kanıtladılar.

Bitcoin madenciliği, kripto para üretmek için kriptografik olarak karmaşık bulmacaları çözen madencilere dayanır. Faaliyetten elde edilmiş gelir değişmiş olur bu sebeple süreç, bulmacaların çözülmesinin zorluğundan elektrik maliyetlerine ve İnternet bağlantılarının kalitesine kadar çeşitli faktörlere bağlıdır. Bitcoin protokolü, madencileri madencilik çıktılarıyla orantılı olarak ödüllendirecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu, madenciler kendilerini büyük havuzlar halinde organize etseler bile, ödüllerin gene de halka açık blok zincirindeki bireysel madenciler tarafınca üretilen kripto paralara bağlı olmasını sağlar.

Sadece yukarıdaki senaryo, madencilerin yeni oluşturulan bloklarını bitcoin’in halka açık blok zincirinde kullanıma sunacağını varsayıyor. Sirer ve Eyal, 2013 tarihindeki makalelerinde, madencilerin yeni blokları gizleyerek ve bu tarz şeyleri hususi ağlarındaki sistemlere sunarak toplam gelir paylarını artırabileceklerini gösterdi. Bu uygulama bulgu sürecini hızlandırır ve madencilikle ilgili ağ gecikmesi ve elektrik maliyetleri benzer biçimde altyapı sorunlarını ortadan kaldırır.

Egoist Madencilik, Kriptoların Merkezi Olmayan Doğasının Engelliyor!

Egoist madenciler, yeni blokların sergilenmesini stratejik olarak zamanlayabilirler. Öyleki ki halka açık blok zincirindeki dürüst madenciler kendi zincirlerini terk edip hususi zincire katılabilirler. Ondan sonra, hususi zincir kendi havuzunda yeni bloklar çıkarır ve yeni oluşturulan blokları gizler.

Ayrıca, halka açık blok zinciri yeni bloklar çıkarmaya devam eder. Bu işlem, hususi blok zinciri halka açık olandan daha büyük olana kadar tekrarlanır. Peşinden halka açık zincirdeki madenciler, daha kazançlı olduğundan hususi zincire katılmak için bloklarını terk edebilir. Sirer ve Eyal, her iki zincir için de boşa harcanan kaynakları çözümleme ettiler ve egoist madencilerin halka açık blok zincirinde bir madenciye bakılırsa rekabet pozitif yanları elde ettiklerini, bu sebeple daha azca israf sebebiyle ödülleri nispeten daha yüksek bulunduğunu belirlediler.

Araştırmacılar, “Egoist bir madencilik havuzu halka açık bir blok zincirinin eşiğine ulaştığında, dürüst madenciler, öteki havuzlara kıyasla daha yüksek gelir elde etmek için tercihen egoist madencilere katılacaklar” diye yazıyor. Onlara bakılırsa senaryo, egoist madencilik zincirinin halka açık blok zincirinin çoğunluğu haline gelmesine niçin olabilir. Bu, bitcoin’in merkezi olmayan doğasını çökertecek ve egoist bir havuz yöneticisi sistemi denetim edecek.

Egoist Madenciliğin Önlenmesi

Bitcoin madenciliği, bir dereceye kadar, mevcud tüm bitcoinlerin üçte ikisinin madenciliğinden görevli bir ülke olan Çin’de merkezileştirilmiştir. Bu, kripto para ekosisteminde egoist madenciliğin tehlikeleri ve bitcoin üretiminin merkezileştirilmesi hakkında tartışmalara yol açtı. Sadece ekonomistler, egoist madenciliğin etkilerine karşı çıktılar ve bunu Bitcoin’in geleceği için sıfır toplamlı bir oyun olarak görüyorlar.

Mesela, ekonomist Paul Sztorc , eğer tüm madenciler egoist madencilik stratejisini yansılamak ederse, “daha ilkin olduğunuz yere geri dönersiniz” diyor. Ona bakılırsa, madenciler “yalnız kendilerine zarar verdiklerini” fark ettikten sonrasında egoist madenciliği bırakacaklar. Sirer’in kendisi, Çinli madencilerin bitcoin üretimini ele geçirme tehdidini azalttı. Washington Post’a verdiği demeçte, “Tüm Çinli madencilerin aynı girişimin parçası olması yada gizli saklı antak kalma yapması söz mevzusu değil” dedi.

Mevzuyla ilgili araştırmalar da var. Boston Üniversitesi araştırmacısı Ethan Heilman, 2014 tarihindeki bir makalede, egoist madenciliğe karşı bir müdafa mekanizması olan Freshness Preferred’i önerdi. Bu şemaya bakılırsa, egoist madenciler cezalandırılacak ve blokları engellemiş olan madencileri cezalandırmak için yansılamak edilemez vakit damgaları kullanılarak kârlılıkları azaltılacaktı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir