Beyaz Saray’dan Kripto Para Uyarısı

Beyaz Saray geçtiğimiz günlerde iki mühim bildiri yayınladı ve kripto para birimlerinin ABD Birleşik Devletleri’nde yasadışı uyuşturucu ticareti için kullanıldığı açıklandı.

Beyaz Saraydan Ülkedeki Finansal Kuruluşlara Uyarı

Beyaz Saray tarafınca gösterilen bu açıklamada, aslen direkt ülkenin finans kurumlarına ve dijital para platformlarına bir uyarıda bulunuluyor. Gösterilen bildiriden bir kesit şu şekilde:

 

“Kırılgan finansal veriler üstüne meydana getirilen araştırmalar, yerli yasadışı uyuşturucu üreticilerinin, tedarikçilerinin ve tüketicilerin, çoğunlukla Çin’den gelen narkotik ürünleri satın almak için çevrimiçi ödeme platformlarını kullandıklarını gösteriyor.”

Beyaz Saray’a bakılırsa belirtilen uyuşturucu trafiğinin finansmanı çevrimiçi ödeme platformlarında dönüştürülebilir dijital paralarla gerçekleştiriliyor. Bu tarif çoğu zaman Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Monero benzer biçimde kripto para birimlerini içeriyor:

“Dışarıdan ülkeye sokulan uyuşturucularla benzer şekilde, ABD Birleşik Devletleri’nde ikamet eden vatandaşlar da yasadışı uyuşturucu satan sitelerde fentanil benzer biçimde maddeler arıyorlar. Yabancı tedarikçiler, ABD vatandaşlarından Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Monero benzer biçimde dönüştürülebilir dijital para birimleriyle ödeme alıyorlar.”

Dijital Paralar Arkasından İz Bırakıyor

Beyaz Saray yayınladığı bildiride yukarıda bahsi geçen kripto paraların geride güvenlik güçlerinin işine yarayabilecek izler bıraktığını belirtiyor. Beyaz Saray bundan dolayı ülkedeki finansal kuruluşların şüpheli durumlarda hesap detayları, cüzdan adresi ve IP adresleri dahil olmak suretiyle  mühim detayları toplamasını bekliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir