Binance CEO’su Changpeng Zhao Kimdir?

Şu anda en popüler ve en büyük kripto para borsalarından kabul edilen Binance’ın kurucu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, hemen hemen 30 yaşlarında bile değilken elde etmiş olduğu büyük başarılar ile adından söz ettirmiştir. Bu yazımızda Changpeng Zhao’nun ilk yılları, iş yaşamı, Binance’in kuruluşu ve kendisi hakkında garip detayları okuyabilirsiniz. İyi okumalar!

İlk Yılları

Çin asıllı olduğu malum Changpeng Zhao, ya da daha malum kısaltmasıyla CZ, 1977 senesinde hayata merhaba dedi. (Yazının bundan sonrasında CZ diye anılacaktır.) CZ doğduktan kısa bir süre sonrasında profesör olan babasının işi sebebiyle, siyasal baskılar sonucu ülkeyi terk etmek mecburiyetinde kalıyor. Olayın arkasından 1980’li yılların sonuna gelindiğinde aile topluca Kanada’da bulunan Vancouver şehrine taşınıyor.

Çin’de yaşanmış olan olayların arkasından CZ minik yaşlarda çalışmak zorunda kalıyor. Aile ekonomisine katkıda bulunmak istemesi sebebiyle birçok işi deniyor. Part time işlerin yanı sıra, eğitim hayatında da başarısını sürdürüyor. Üniversite yıllarına vardığında ise Kanada’daki en iyi üniversitelerinden kabul edilen McGill Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi bölümünü okuyor.

İş Yaşamı

CZ McGill Üniversitesi Bilgisayar Bilimi bölümündeki eğitim yaşamının arkasından sonunda gerçek anlamda iş hayatına adım atıyor. Gerçek anlamda diyoruz bundan dolayı bu sefer McDonalds şeklinde part-time bir işte değil, büyük kurumlarla ilgileniyor ve görüşmelere gidiyor ki Tokyo Menkul Kıymetler Borsasında da işe giriyor. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışmasının arkasından Bloomberg’de işe başlamış olan CZ, genç sayılacak bir yaşta teknik birimlerin baş müdürü olarak vazife alıyor.

2005 senesinde Şangay’a giden CZ, bir girişimcilik adımı olarak ‘Fusion Systems’ adını verdiği platformunu kuruyor. Ticari bir platform olan Fusion Systems, Çin hükümetinin baskı ve yaptırımlarına dayanamıyor ve bu girişim sonunda başarısız oluyor.

CZ’nin bu başarısızlıktan sonrasında bir sonraki hamlesi ise 2013 senesinde Blockchain.info’ya katılmak oluyor. Burada birkaç ay çalışan CZ, OKCoin’de teknoloji sorumlusu olarak işe başlıyor. Sadece CZ’nin OKCoin’deki pozisyonunu da koruyamıyor  ve hemen hemen daha bir yıl bile olmamışken işten çıkıyor.

Binance’in Kuruluşu

Takvimler 2017 yılını gösterdiğinde, CZ için tam anlamıyla bir dönüm noktası oluyor zira hepimizin kendisini bu sayede tanıdığımız girişimi olan, meşhur kripto para borsası Binance’ı kuruyor. Binance ortalama 6 ay içinde içinde adından bahsettirmeye başlarken; kısa bir süre sonrasında da dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri oluyor.

Binance’in başarısı hakkaten göz kamaştırıcı idi;  hemen hemen 1 yılını bile doldurmamış bir borsanın kurucusu olan CZ, bu sayede Forbes Magazine’de yer edinen “Kripto Para Dünyasındaki En Varlıklı İnsanlar” listesinin üçüncü sırasına giriyor. Eylül 2018’deki net serveti 1,4 milyar dolar civarı olarak bildiriliyor. Şimdi bu haberin yazıldığı yıl olan 2020 senesinde ise CZ’nin serveti net olarak bilinmiyor.

CZ’yi şu ana kadar en büyük başarısına ulaştıran projesi, asla şüphesiz ki Binance oldu. Bu borsa başarısı ile CZ, kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak yer edindi. Söylemleri ve iddialı çıkışları ile kripto para borsasına yön veren ve kimi süre da tartışmalara neden olan CZ, Binance ile ilgili birçok spekülasyonla gündeme geldi.

Kendisi İle İlgili İlginç Bilgiler

Changpeng Zhao şu anda 43 yaşındadır ve kısa sürede elde etmiş olduğu mühim başarısına karşın, hala tam anlamıyla tanınmamaktadır.

Zhao Çin’in Jiangsu şehrinde dünyaya gelmiştir ve daha çocuk yaşta, bazı siyasal sıkıntılar sebebi ile ailesi ile beraber Kanada’ya göç etmiştir. Başarıya ulaşmış bir talebe olan Zhao, Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi bölümünde okumuş ve ilerleyen kariyerinde de Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ve Bloomberg’de çalışmıştır.

Zhao Bloomberg’in baş teknik müdürü olduğunda hemen hemen 30 yaşlarında bile değildi.

2005 senesinde Fusion Systems’i oluşturmak suretiyle Çin’de bulunan Şangay şehrine taşındı. Sadece burda da Çin hükümetinin, kurmuş olduğu yüksek frekanslı ticarete yapmış olduğu baskıyla girişiminde tutunamamıştır.

2013 yılına gelindiğinde, sekiz aylığına Blockchain.info’ya katıldı. Blockchain.info’da kripto para cüzdan ekibinin içinde çalıştı. Buradaki görevinin arkasından OKCoin’de ortalama bir yıl süresince teknoloji sorumlusu olarak vazife aldı.

2014 senesinde Zhao, Şangay’da iken Binance’e girmek için evini sattı ve bu düşünce kendisi için büyük bir çıkış yarattı.

2017 yılının Temmuz ayında kendi kripto para borsası Binance’i kurmaya karar verdi. Borsa, öteki rakiplerini hızla geride bırakarak; en büyük kripto para borsalarından biri oldu.

CZ’nin popüler kripto para borsası Binance’i kurması 2017 yılının Temmuz ayına dayanmaktadır. CZ borsa yardımıyla servetini birkaç ayda 2 milyar dolara çıkardı ve böylece kripto para birimlerinden servet kazananlar içinde Çin’in en zengini unvanına erişti.

Binance borsasının günlük cirosu ile en fazlaca kazanan borsalardan biri oldu.

Binance’in ek olarak kendi token’ı var ve BNB olarak borsada işlem görüyor. Zhao’nun serveti, temelde tecim çalışmalarından sağlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir