Binance Kaldıraçlı Tokenlar Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Binance’te düzgüsel kripto paralara ek olarak kaldıraçlı token’ler ile de işlem yapılabiliyor. Peki bahsi geçen bu kaldıraçlı token nedir? Iyi mi kullanılır ve tür avantajları vardır?

Kaldıraçlı token’ler ile düzgüsel kripto paralara kıyasla daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Mesela, Bitcoin’i baz alan BTCUP yada BTCDOWN benzer biçimde bir kaldıraçlı token’i satın alarak Bitcoin arttığında yada düştüğünde normalden daha çok kâr edebilirsiniz.

Sadece kaldıraçlı tokenlar ile işlem yaptığınızda, kazancınız yüksek iken aynı şekilde ters yönlü hareketlerde de kaybınız daha çok olacaktır. Token’ler 3x kaldıraçlı ise mesela; Bitcoin arttığında elinizdeki Bitcoin miktarı ile 100 dolar kâr edeceksiniz kaldıraçlı token yardımıyla 300 dolar kâr edersiniz.

Kaldıraçlı tokenların ilk örneği türev borsası FTX tarafınca yapılmıştır. Bu tokenlar, bilhassa uzun solukta kendilerinden beklendiği şekilde performans göstermediği için fazlaca fazla münakaşaya yol açmıştır. Binance Kaldıraçlı Tokenlar (BLTV) kaldıraçlı tokenlara alternatif bir tasarım ortaya koyar. Daha çok data almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Binance Kaldıraçlı Tokenler (BLTV) Nedir?

Binance Kaldıraçlı Tokenler, Binance spot piyasasında, temel varlığın kaldıraçlı maruziyetini elde eden, takas edilebilir varlıklardır. Kaldıraçlı ticaretten değişik olarak, herhangi bir teminata gerek kalmadan, marj müdafaasını sürdürmeden ve likidasyon riski mevzusunda endişelenmeden kaldıraçlı bir pozisyona geçebilirsiniz.

Binance Kaldıraçlı Token’lerin ilk çifti BTCUP ve BTCDOWN‘dur. BTCUP, Bitcoin yükseldiğinde kaldıraçlı kazançlar elde etmenizi sağlar. Öte taraftan BTCDOWN, Bitcoin düştüğünde kaldıraçlı kazançlar elde etmenizi sağlar.

Tüm bunlara ek olarak eğer bu ticareti yapmak istiyorsanız Binance Kaldıraçlı Token’ları kullanmaya başlamadan ilkin Binance Kaldıraçlı Token Risk Açıklamasındaki yargı ve koşulları kabul etmeniz gerekmektedir.

Kaldıraçlı her token, devamlı sözleşme pozisyonlarından oluşan bir sepeti temsil eder. Mesela, bir sepet BTCUP kaldıraçlı token, BTCUSDT vadeli işlemlerinde 123.456,78 sözleşmeden oluşur. Net varlık kıymeti (NAV), kaldıraçlı bir tokenın fiyatını ifade eder. Kaldıraçlı tokenlerin fiyatı, sepetteki kalıcı sözleşme pozisyonlarının kavramsal miktarındaki değişikliği ve kaldıraç seviyesinin katlarındaki değişimleri izler.

Geleneksel kaldıraçlı tokenların aksine, Binance Kaldıraçlı Tokenler durağan(durgun) bir kaldıraç sağlamaz. Bunun yerine, Binance Kaldıraçlı Tokenler, 1,25x ve 4x içinde durağan(durgun) bir hedef kaldıraç aralığı sağlar. Bu hedef kaldıraç, yükselişlerde kârlılığı en üst düzeye çıkaracak ve tasfiyeyi önlemek için kayıpları en aza indirecektir.

Gerçek hedef kaldıraç seviyesi devamlı olarak değişmekte ve dış gözlemlerden gizlenmektedir. Gerçek kaldıraç oranı, algoritma tarafınca tutulan gerçek kaldıraç oranıdır. Vadeli işlem pozisyonunun (kavramsal kıymet) fon ebatlarına oranı olduğunda gerçek kaldıraç oranı değişmiş olur.

Gerçek Kaldıraç Oranı = Vadeli İşlem Pozisyonu (USDT cinsinden kavramsal kıymet) / Fon Büyüklüğü

Binance Kaldıraçlı Tokenların (BLTV) Kullanım Tutarı Nedir?

BLTV’leri kullanırken ödeyeceğiniz ücretleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

İlk olarak, işlem tutarı ödemeniz gerekecektir. BLTV’ler, BTC, ETH ve BNB benzer biçimde öteki coinlere benzer şekilde spot piyasalarda alınıp satılır ve aynı işlem ücretlerine tabidir.

Bunun yanı sıra bir de yönetim tutarı ödemeniz gerekecektir. Bu tokenların vadeli işlem piyasalarında yer edinen açık pozisyonları temsil etmiş olduğu unutulmamalıdır. Bir kaldıraçlı token aldığınızda aslen vadeli işlem pozisyonlarının tokenlaştırılmış bir versiyonunu satın almış olmuş olursunuz. Dolayısıyla, bu pozisyonları açık tutmak için günlük %0,01 yönetim tutarı ödemeniz gerekir. Bu sayı senelik %3,5’lik orana denk gelir.

Buna ek olarak BLTV tutuyorsanız pozisyonunuzdan iki şekilde çıkabilirsiniz. Birinde tokenlarınızı spot piyasada pazarlayabilirsiniz. Bu oldukça kolaydır. İkinci yöntem olarak tokenları temsil ettikleri kıymet nispetinde nakde çevirebilirsiniz. BLTV’lerinizi bu yoldan nakde çevirdiğinizde tokenların kıymeti karşılığında USDT ödemesi alırsınız. Bu durumda tokenlarınızın değerinin %0,1’i oranında bir bozdurma tutarı de ödemeniz gerekir.

Düzgüsel piyasa koşullarında pozisyonlarınızdan çıkmak için spot piyasayı kullanmanızın daha iyi olacağını belirtmek önemlidir. Bu nakde çevirme mekanizması olağan dışı piyasa koşullarında pozisyonlarınızdan çıkabilmenizi sağlayacak ek bir yol olarak hizmet eder.

Dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir öteki nokta da fonlamadır. Artık bildiğiniz suretiyle BLTV’ler açık vadeli işlem pozisyonlarını temsil eder. Bu da bahsi geçen pozisyonlar için fonlama tutarı ödenmesi gerektiği anlamına gelir. Fakat bunlar hakkında kaygılanmanıza gerek kalmamıştır bu sebeple bu ücretler kaldıraçlı token sahipleri tarafınca değil vadeli işlem piyasasında işlem icra eden kişiler tarafınca ödenir. Fakat, vadeli işlem hesaplarına ödenen fonlama ücretleri BLTV’lerin değerine yansıyacağından bu şekilde bir ödemenin bulunduğunu bilmek önemlidir.

Kaldıraçlı Tokenlerin Avantajları ve Dezavantajları

Tüm finansal ürünlerde olduğu benzer biçimde bazı avantajlar ve dezavantajlar bulunuyor. Kaldıraçlı tokenler da kural dışı değildir. Aşağıda kaldıraçlı tokenlerin en mühim avantajlarının ve dezavantajlarının bir listesini görmüş olacaksınız.

Avantajlar

  • Kaldıraçlı tokenler, marj ticaretinin teknik ayrıntıları olmadan dijital varlıkta gün içi kaldıraçlı pozisyon almayı sağlar.
  • Kaldıraçlı tokenler, Ethereum blockchaini üstünde ERC20 tokenleri olarak yer almış olduğu için bu tarz şeyleri saydam bir halde izleyebilir ve kişisel Ethereum cüzdanınızda tutabilirsiniz.

Dezavantajlar

  • Kaldıraçlı token ticareti fazlasıyla risklidir. Piyasada belirgin hareketlenmeler olursa, tokenlerinizin kıymeti mühim seviyede düşebilir.
  • Bunlar yeni, tecrübe etme durumunda finansal türevlerdir bu yüzden ufak teknik problemler oluşabilir. Dolayısıyla, bu yeni yatırım ürünlerinde fazlaca fazla risk almamanız tavsiye edilir.
  • Kaldıraçlı tokenler günlük olarak tekrardan dengelendikleri için uzun soluklu elde tutma amaçlı değildir. Orta ve uzun vadeli kaldıraçlı pozisyon almak istiyorsanız, marj kullanarak kripto varlık almanın geleneksel yolunu seyredebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir