Binance’in Hack’lenmesi Bitcoin’i Olumlu Mu Etkiledi?

Hacker’lar, dünyanın en büyük şifreleme para birimi borsalarından birinden ortalama 42 milyon dolar (32.3 milyon £) değerinde bitcoin çaldı.

Kripto para birimlerinin alım satımını meydana getiren Binance, salı günü öğleden sonrasında cüretkar bir çevrimiçi soygunda 7.000 bitcoin alan siber suçlular tarafınca saldırıya uğradı.

CZ takma adını kullanan şirket CEO’su Changpeng Zhao, hackerların “en elverişli zamanda birden fazla bağımsız hesapla görünüşte bağımsız hesaplar vasıtasıyla iyi yönetilen eylemleri beklemek ve yürütmek için sabrı” bulunduğunu söylemiş oldu.

“İşlem, mevcut güvenlik kontrollerimizi geçecek şekilde yapılandırıldı” dedi. “Bir kez yapıldığında, para çekme sistemimizde çeşitli alarmları tetikledi.”

BBC’nin raporuna gore, şirket muhtemelen gelecek haftaya kadar platformda para çekme işlemini askıya aldı.

Zhao ek olarak, öteki borsaların hackle bağlantılı bitcoinlerin değişik çevrimiçi cüzdanlara yada kripto para birimlerine aktarılmasını engelleyerek, çalınan Bitcoin’leri  “büyük seviyede yararsız” hale getirdiğini söylemiş oldu.

Canlı video gösterim uygulaması Periscope’ta  konuşan Zhao, Binance kullanıcılarını kullanıcı adlarını ve şifrelerini başka bir ihtiyati tedbir olarak değiştirmeye teşvik etti.

Ne Olmuştu?

Zhao, Salı günü İngiltere saati ile 18: 15’te hackerların hem geniş oranda bitcoin, hem de giriş ve iki faktörlü kimlik doğrulama şifresi detaylarını çalmak için “çeşitli teknikler” kullandığını söylemiş oldu.

Binance patronu, kullanılan yöntemlerin, saldırganların insanları yada sistemleri kırılgan detayları aktarmaya zorladıkları phishing’i, virüsleri ve öteki siber hücum biçimlerini de içerdiğini belirtti.

Wired, 42 milyon dolar tutarındaki kripto para biriminin kıymetli bir sayı olmasına karşın, firmanın bitcoin’deki hisselerinin yalnız %2’sini oluşturduğunu deklare etti. Binance, kullanıcı fonlarının güvende bulunduğunu duyurdu.

Bitcoin tutarları etkilendi mi?

Binance’in hack’lenmesine karşın bitcoin fiyatı Salı gününden bu yana yükselişte. Bitcoin bu sabah saatlerinde 6.100 dolar bandını görerek son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir