Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 14 Ekim 2019

Bitcoin, yataylıktan kurtularak yönü yukarı çevirdi. 7780$ seviyesinden başladığı haftayı 8200$ seviyesinden kapattı. Hafta içinde 8800$ seviyelerini kontrol etse de bu seviyede fazlaca fazla tutunamadı. Haftalık bazda %5 kıymet kazanan Bitcoin’in piyasada pozitif yönde tesir yarattığını söyleyebiliriz.

Uzun Vade Görünüm

Önceki hafta yayınladığım analizimde Bitcoin haftalık grafiğinde EMA21’in direnç olarak kontrol edilme ihtimalinden bahsetmiştim. Bu hafta tam anlamıyla EMA21’in kontrol edildiğini söyleyemeyiz.  Sadece fiyatın 8800$ seviyesine kadar yükselmesi haftalık olarak Mornin Doji Yıldız mum formasyonunun olması, yeşil barın gelmesi, RSI’nin yönü yukarı çevirmesi bizlere EMA21’e doğru hareket edildiğini gösteriyor. Doğal olarak bunun bir süreç bulunduğunu ve birkaç hafta sürebileceğini de unutmamak gerek. Bununla beraber EMA21 testi ihtimalin asla gerçekleşmemesi de ihtimaller içinde. Hali hazırda fiyatın 7700$ seviyesinin altına inmesi haftalık bu oluşumu sekteye uğratacaktır. Gene önümüzdeki birkaç hafta yakın izlemek uygun olacaktır. Bu hafta için EMA21 direncimiz 8994$ olarak grafiğe yansıyor. Bu seviyenin üstünde boğa piyasasına kaldımız yerden devam edeceğimizi değerlendiriyorum.

Orta ve Kısa Vade

Bitcoin’in orta vade görünümünde; pazartesi günü yatay kanalın dibinden yukarı yönlü hareketin başladığını görüyoruz. Hareketin ivmesi ile çarşamba günü yatay kanal yukarı kırılmış. Sadece perşembe günü satış baskısı oluşmuş ve fiyat yatay kanala geri dönerek 8300$ seviyesinde destek bulmuş. Grafiğin hacim tarafında baktığımızda, hafta başlangıcında hacmin ortalamanın üstüne çıktığını görüyoruz. Bu da bizlere gerçekleşen hareketin sıhhatli bulunduğunu gösteriyor. Mevcut durumda, fiyatın tekrardan kanal içine girmesi ve 8300$ seviyesinin altında kalınması, yatay kanalın dip bölgesine kadar düşüş olma riskini bununla beraber getiriyor.

4 saatlik grafik üstünden kısa vade görünüme baktığımızda; fiyatın düşen kanaldan ve yatay kanal dibinden destek alarak yukarı yönlü hareketine başladığını görüyoruz. Bu grafikte yatay direnç ve destek bölgelerinin iyi mi çalıştığını fazlaca daha net görüyoruz. Eğer sizlerde bu şekilde emek harcamaları grafiklerinize işliyorsanız kısa vade için 4 saatlik dilimlerini kesinlikle incelemenizi tavsiye ederim. Mevcut durum için yukarıda belirttiğim suretiyle kanal alt bandı riski bulunuyor. Yatay kanal üstünde ise 8800$ ve 9300$ seviyelerini takip alacağız.

Analizde yer edinen informasyon, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir