Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 16 Eylül 2019

Teknik çözümleme serimize kripto para piyasasının lideri, Bitcoin ile başlıyoruz. Umarız ki teknik çözümleme yazılarımız, Bitcoin ve kripto para piyasasındaki fiyat hareketlerini değişik bir perspektif ile incelemenizi elde edecektir. Keyifli okumalar diliyoruz.

Bitcoin’in uzun vade fiyat hareketlerini haftalık grafik üstünden incelemenin uygun olacağını düşünüyorum. Siz değerli ziyaretçilerimizin de tahmin edeceği suretiyle bu grafikteki her bir bar bir haftayı göstermektedir. Bu grafikte pembe renkli düşen trendin Nisan ayı başlangıcında kuvvetli bir barla kırılmasıyla boğa koşusunun start’ı verildi. Fiyat hareketiyle beraber RSI kıymeti de yatayda mühim destek/direnç olarak çalışan 55 kıymetini yukarı kırdı. Benzer kırılımın 2015 Ekim ayında da gerçekleştiğini görüyoruz. Bu boğa koşusunda EMA21’in (21 haftalık üstel hareketli averaj) mühim destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Daha yakın zamana bakacak olursak; 3 hafta ilkin EMA21’in ve RSI 55 değerinin destek olarak kontrol edildiğini görüyoruz. Mevcut durumda ise fiyat, EMA21’den almış olduğu destekle yatay hareketini sürdürüyor. Haftalık grafiğe nazaran Bitcoin fiyatı EMA21’in, RSI kıymeti 55’in üstünde olduğu sürece boğa koşullarının devam edeceğini düşünüyorum.

Bitcoin fiyatını orta vadede incelersek; ortalama 3 aydır üçgen içinde sıkışma bulunduğunu görüyoruz. Üçgen içindeki sıkışma ile beraber EMA21 ve EMA50 birbiri ile yakın temas haline geçmiş durumda. Bu sıkışmanın peşinden üçgenin kırılacağı yön orta vade için epey mühim olacak. Üçgenin aşağı kırılması durumunda takip edilecek mühim destek bölgesinin 9300$ yatay seviyesi bulunduğunu düşünüyorum. 9300$ seviyesinin altında satış baskısının artacağını değerlendiriyorum. Üçgenin yukarı kırılması halinde ise ilk olarak yeşil tepe bölgeleri olmak suretiyle orta vade için güzel seviyeleri konuşuyor olacağız. İlgili güncellemeleri ilerleyen haftalarda sizlerle birlikte takip edeceğiz. Şimdi kısa vade görünümüne bakalım.

Bitcoin’in son bir aydaki fiyat hareketlerine baktığımızda tanıdık bir formasyon gözümüze çarpıyor. Bu formasyon düşüş trendinden yükseliş trendine geçiş olacağını öngören TOBO (Ters Omuz Baş Omuz) formasyonudur. Bu formasyona nazaran, boyun çizgisinin yukarı kırılımı ile yukarı hareketin devamı beklenir. TOBO oluşumu ile beraber grafiğimizde hususi bir durum daha mevcut. O da orta vadedeki üçgen formasyonunun üst bandının direnç olarak çalışmasıdır. TOBO formasyonun tamamlanması ve üçgen formasyonunun yukarı kırılmasının piyasaya hareketlilik getireceğini düşünüyorum.  Tüm bunlarla beraber başarısız bir TOBO ve direnç olarak çalışan üçgen formasyonu bandı fiyatı üçgen alt bandı seviyelerine kadar baskılayacaktır. Üçgen alt bandı altında ise yukarıda da belirttiğim suretiyle 9300$ seviyesi gündeme gelecektir.

Analizde yer edinen data, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir