Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: 23 Eylül 2019

Önceki hafta yayınladığım Bitcoin analizimde, Bitcoin’in uzun vade görünümünden bahsetmiştim. Bitcoin’in uzun vade grafiğini ayda bir kez ya da fazlaca mühim değişimler olduğunda değerlendirmenin daha uygun olacağını değerlendiriyorum. Dolayısı ile bu hafta daha fazlaca orta ve kısa vade görünümü üstünden değerlendirmeler yapacağım.

Bitcoin haftaya 10300$ seviyesinden başladı. Hafta içinde sert satış baskısına maruz kalmış olarak 9650$ seviyesine kadar geriledi. Sadece bu seviyeden gelen alımlar Bitcoin fiyatını tekrardan 10300$ seviyesine taşıdı. Haftayı 10000$ seviyesinden kapatan Bitcoin, haftalık bazda %3 kıymet yitirmiş oldu.

Hafta içinde sert satışların olması, peşinden da yüklü alımların gelmesi ayılar ile boğalar içinde ciddi bir mücadelenin bulunduğunu gösteriyor. Günlük barları incelediğimizde fiyatın EMA21 ve EMA50 altında hareket ettiğini görüyoruz. Bu da satış baskısını hissettirerek ayıların elini kuvvetli kılıyor. Aşağı doğru uzanan fitiller ise boğaların her an agresif olabileceğini gösteriyor. Hali hazırda üçgenin de daralmaya devam etmesi ile fiyat hareketlerindeki kararsızlığı iyice hissetmeye başladık. Her ne kadar daralmanın üçgenin sonuna kadar devam etmeyeceğini düşünsem de Ekim ortası civarı kırılım için ehemmiyet arz edecektir. Yukarı yön için 10900$ mühim direnç, aşağı yön için 9300$ seviyesi mühim destek bölgemizi oluşturuyor olacaktır.

Bitcoin’i kısa vade de inceleyecek olursak; geçtiğimiz hafta belirttiğim TOBO formasyonunun halen bozulmadığını görüyoruz. Bu haftaki fiyat hareketinden dolayı sağ omuz kısmı birazcık daha uzun seyrediyor. TOBO formasyonlarında her şeyin bakışımlı olmasını beklemek, teknik analizin doğası gereği anlam ifade etmeyen olacaktır. TOBO formasyonlarında omuzların destek seviyesi, omuzların ve baş kısmının süre aralığı değişik değişik olabilmektedir. Bitcoin’deki formasyona gore 9800$ seviyesi TOBO’nun boyun desteğini oluşturmuş durumda. Fiyat bu seviyenin altına gelmediği sürece formasyonun tamamlanmaya doğru gideceğini düşünüyorum. Boyun çizgisi olan 10900$ seviyesi ise mühim direnç bölgemizi oluşturuyor. Formasyonla beraber grafiğin hacim tarafını incelersek, hacmin düşük seyrettiğini görüyoruz. Bu da maalesef negatif bir görünüm tablo çiziyor. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte 9800$ desteğini ve daralan üçgen desteğini yakın kovuşturmak uygun olacaktır.

Analizde yer edinen informasyon, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir