Bitcoin ETF Başvurusunda Beklenmedik Gelişme!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun açıklamasına nazaran Bitcoin ETF başvurusunda beklenmedik bir hamle yapmış oldu. Bitcoin’in ETF başvurusunda yapmış olduğu bu hamle ne benzer biçimde sonuçlar doğurabilir?

ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran dünyanın en büyük vadeli işlem borsandan birisi olan CBOE BZX Exchange, yapmış olduğu Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti. Eğer ki Bitcoin ETF’si geri çekilmeyip onaylansaydı, VanEck ve SolidX destekli Bitcoin ETF’si ABD piyasalarında işlem görmeye başlayacaktı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yetkisi Eduardo Aleman tarafınca meydana getirilen açıklamada, CBOE 22 Ocak tarihinde başvuruyu geri çekme talebinde bulunmuş oldu ve kaide gereği müracaat 23 Ocak tarihiyle geri çekilmiş. Bitcoin ETF’si onayı için en kuvvetli aday olarak gösterilen VanEck ve SolidX firmalarının teklifi de bu gelişme ile beraber suya düştü. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu daha evvelde pek fazlaca Bitcoin ETF’si başvurusunu reddetmiş olsa da VanEck tarafınca meydana getirilen müracaat reddedilmemiş sadece onlarca defa ertelenmişti. Son onayın 27 Şubat tarihinde açıklanacağını belirten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bu geri çekilme ile beraber yeni bir hamle hayata geçirmeye gerek duymadı. ABD hükümetinin kapalı olması sebebiyle Bitcoin ETF’sinin otomatikman onaylanabileceği ihtimali olsa da avukatlar bu durumun tam aksini düşünmekte. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafınca meydana getirilen açıklamada, başvurunun geri çekilme sebebi açıklanmamış olsa da bazı menkul kıymet avukatlarının hükümetin kapalı olması sebebiyle ETF’nin reddedilme şansının arttığını ve firmanın reddedilmek yerine yeni bir müracaat hazırlığında bulunduğunu belirtti. 

ABD hükümetinin kapalı olması, kripto paraları da vurdu. Bitcoin ETF kararının yanı sıra piyasaların merakla beklediği Bakkt’ın hizmet vermesini de geciktiren bu durum girişimcileri ve yatırımcıları da üzdü. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir