Bitcoin fiyatları yarı yarıya eridi

Dijital para birimi Bitcoin‘in kıymeti, geride bıraktığımız Pazartesi günü son 3 ayın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 15 daha kıymet yitirdi. İngiltere ve ABD’deki bankaların kredi kartı kullanarak Bitcoin satın alımına engelleme getirmesinin arkasından kıymeti yarı yarıya eriyen kripto para birimi, şimdilerde eski günlerini mumla arıyor.

Lüksemburg merkezli Bitstamp borsasının verilerine nazaran Bitcoin tutarları 7 bin dolar bandının da altına gerileyerek 6,853,53 $’dan işlem görmüş oldu. Oysa son 8 günün 6’sında kıymet kaybeden dijital para birimi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında 20,000 $ civarına kadar yükselmeyi başarmıştı.

Bundan önceki yıl yüzde 1,300 kıymet kazanmıştır

Son dönemde devamlı olarak kıymet kaybetmiş olduğu için yatırımcısına zor günler yaşatan Bitcoin, geçen yıl kıymetini yüzde 1,300 oranında artırmıştı. Sadece 2018 yılına yarı yarıya kıymet yitirmiş bir halde devam eden Bitcoin için banka ve hükümetlerden “red” kararları geldikçe, bu yıl oldukça sıkıntılı geçecek benzer biçimde. Bilhassa son hafta, Bitcoin 2013’ten bu yana en fena haftasını yaşadı.

Servet yönetimi ve Forex hizmetleri sunan Centtrip şirketinin analistlerinden Miles Eakers, “Düşüşün devam ederek Bitcoin fiyatlarının 5,000 $ bandında sabitleneceğini öngörüyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Sert düşüşün sebebi ne?

İngiltere menşeli Lloyds Banking Group, ABD’li bankacılık devleri JPMorgan Chase & Co ve Citigroup şirketleri Pazar günü yaptıkları açıklamada müşterilerinin kredi kartı kullanarak Bitcoin satın alımını yasakladıklarını duyurdu. Bu yasağın öne sürülen sebebi ise kripto para biriminin oldukça “volatil”, kısaca dengesiz bir fiyata haiz olması yayınlandı.

Kripto paraların yasadışı kabul edileceğine dair bir haberin Hindistan’dan gelmesi de Bitcoin fiyatlarının bu denli sert düşmesine yol açtı.

 

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir