Bitcoin Geçmişte 10 Bin Dolar Seviyesini Kırdığında Nasıl Hareket Etmişti: Yine Benzeri Yaşanabilir!

Son iki kez bitcoin, büyük kazançlar elde etmek için devam etmiş olduğu bir yükselişte 10 bin dolar ruhsal direncini geride bıraktı. Analistler bu ruhsal fiyat seviyesinin Bitcoin için oldukça eleştiri öneme haiz bulunduğunu düşünüyor.

Tradingview.com verilerine gore Bitcoin Asya seansının ilk saatlerinde 10.200 dolara dokunarak 2020’de yeni bir zirveye ulaştı. Eylül ayının sonundan bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı. Haberimizin hazırlandığı sırada Bitcoin’in 10 bin doların altına geri çekilmesiyle kripto para piyasasında aşağı yönlü ufak bir geri çekilme yaşansa da piyasadaki genel trend hala pozitif.

10.800 dolar seviyesinin çevresinde kuvvetli bir direnç var, bunun yanı sıra Bitcoin’de bir de düzeltme gerekiyor. Bu yüzden popüler kripto para Bitcoin, yeni rekorlar kırmadan ilkin tekrardan 4 haneli fiyat seviyelerine gerileyebilir. NuggetsNews CEO’su Alex Saunders, Bitcoin’in son olarak 10 bin dolar seviyesini kırdığında piyasada neler yaşandığını şu şekilde anımsattı.

“Haziran 19: Bitcoin %180 artış göstererek 4 günde 4 bin dolar terfi etti. 17 Aralık: BTC Bitcoin %980 terfi etti, 7 günde 7 bin dolar arttı.”

Bu yıl şimdiye kadar ise Bitcoin, 7,200 dolardan 10.200 dolara kadar %40’lık seri bir yükseliş kaydetti. Bitcoin direnci kırabilirse, 12 bin dolar seviyelerine yükselmesi kaçınılmaz sadece şu an için ihtimaller içinde bir düzeltme daha olası görünüyor.

Bitcoin’de Düzeltme Gelebilir Mi?


Haftalık mum, Ekim 2019’un üstünde daha yüksek bir yüksekliğe işaret ediyor. Bu, boğa piyasasının gerçek olduğu ve düşüş trendinin açıkça tersine döndüğü anlamına geliyor. Teknik analist ‘Loma’, Bitcoin’de 9 bin dolarlık alana işaret etti ve Bitcoin’in haftalık mumu 9,400 doların üstünde kapattığımız sürece düzeltmelerde Bitcoin satın almanın mantıklı olabileceğini kaydetti. Loma’ya gore Bitcoin’de bir sonraki mühim ateşleyici düzey ise 11,600 dolar direnci.

Düzeltmeler sağlıklıdır ve fiyat düz bir çizgide hareket etmez. Yavaş bir momentum oluşumu da büyük yükselişlerden ve düşüşlerden daha sağlıklıdır ve bu Bitcoin’de blok ödülü yarılanması  yaklaştıkça daha da ihtimaller içinde hale geliyor.

Piyasa hakimiyeti perspektifinden bakıldığında ise Bitcoin’in hakimiyeti %65’in altına geriledi. Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki gerilemenin devam etmesi durumunda  iki senelik bir aranın arkasından altcoinler için boğa piyasasının fitili ateşlenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir