Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin kullanmak güvenli mi? Paranızla merkezi olmayan bir bilgisayar ağına güvenebilir misiniz?

Bir çok insan hâlâ daha Bitcoin’i hırsızlar, para aklayıcılar, dolandırıcılar ve fena niyetli öteki insanları içeren anlaşılması güç bir pandora kutusu olarak görüyor.

Bununla beraber, tüm bu efsanelerin haricinde, bu tür ifadeler tamamen yanlış ve yanıltıcıdır. Kişisel özgürlük ve finansal katılım anlamına gelen açık kaynaklı topluluk odaklı bir proje olduğundan binlerce programcı her gün ve çoğunlukla boş zamanlarında ücretsiz bir şekilde Bitcoin ağını geliştiriyor. Hemen hemen Bitcoin ağı muhteşem değil, elbet tamamlanmamış yanları var sadece her geçen gün daha iyi bir hale geliyor.

“Bitcoin Kullanmak Güvenli Mi?” sorusunun cevabı doğal ki evet. Sadece bu hem de güvenliğinizi ne kadar iyi yönetebileceğinize de bağlı.

Bitcoin Kullanmak Güvenli Mi?

Bitcoin zamanı süresince, doğru kullanıldığında ve depolandığında, kıymet depolama, sınırsız eşler arası para transferleri ve erişilebilirlik söz mevzusu olduğunda güvenilir bir finansal vasıta bulunduğunu kanıtlamıştır.

Protokolün kendisi, en karmaşık saldırıları bile engelleyecek kadar sağlamdır. Bitcoin saldırılarını çevreleyen fena haberlerin bir çok, merkezi borsalar, cüzdan geliştiricileri yada hususi anahtarın yanlış yönetimi şeklinde üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarından meydana gelmektedir.

Elbet, öteki tüm para türlerinde olduğu şeklinde, Bitcoin kullanıcılarının servetlerini korumak isteyip istemediklerini bilmeleri ihtiyaç duyulan bazı problemler var. Bunlar içinde Bitcoin fiyat oynaklığı, kripto para biriminin güvenli depolanması, güvenli olmayan üçüncü taraf hizmetlerin kullanımı ve bilgisayar korsanlığı şeklinde siber güvenlik tehditleri yer ediniyor.

Bununla birlikte, kara para aklama ve öteki alçakça faaliyetlerin bir çok hala geleneksel para kullanılarak yürütülüyor. Bu sebeple dolar ve öteki geleneksel finans araçlarını kullanmanın güvenli olup olmadığı sorusunu da gündeme getirebiliriz. Geleneksel finansal sistemlerin ekonomik balonlara ve krizlere eğilimli olduğu kanıtlanmıştır. Ek olarak hükümet destekli para zaman içinde mühim seviyede kıymet yitirme eğilimindedir.

Bundan dolayı Bitcoin kullanmak güvenlidir, bilhassa paranızı korumak için mesuliyet almaya istekliyseniz. Ve teknoloji hala geliştirme aşamasında olduğundan, bununla iyi mi başa çıkılacağını öğrenmek vakit ve çaba gerektiriyor.

Bitcoinlerinizi Güvenle Iyi mi Koruyabilirsiniz?

Bu koruma şekilleri, en iyi Bitcoin güvenlik uygulamalarını takip ettiğinizden güvenli olmak için dirimsel adımlardır:

Birinci kaide, gizli saklı “hususi anahtarınıza” (Bitcoinlerinize erişim ve kullanım parolası) iyi bakmaktır. Hususi anahtar güvenliyse ve başka kimse ona ulaşamıyorsa, Bitcoinleriniz güvendedir. Sadece hususi anahtarınızı kaybederseniz, kendiniz bile paranıza erişemeyeceğinizi ihmal etmeyin.

Paranıza erişmek için bir banka hesabı görevi göreceğinden size uyan güvenilir bir cüzdan seçin. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak saklanabilirler.

Bitcoinlerinizi harcarken yada takas ederken en güvenilir hizmetleri seçmek oldukca önemlidir. Geleneksel bir banka kartı kullanarak dolandırıcılığın kurbanı olursanız, yasalar ve düzenlemeler tüm kayıpları telafi etmenize destek olabilir. Bu sebeple geleneksel paralar bir merkeze bağlıdır. Sadece Bitcoin için bu şekilde bir koruma hemen hemen gelmedi. Ek olarak, Bitcoin ile meydana getirilen ödemelerin reddedilemez bulunduğunu ihmal etmeyin! Ödeme yaptıktan sonrasında para biter. Bir hata yapmış olursanız – mesela 22,22 USD yerine 222,2 USD ödersiniz yada Bitcoin’leri yanlış adrese gönderirseniz – paranızı geri almak için yalnızca alıcının iyi niyetine güvenmek zorundasınızdır.

Bitcoin kullanıcılarının hoşuna giden anonimliği ne olursa olsun duymuş olabilirsiniz. An kısmen doğru. Hepimiz ağdaki herhangi bir cüzdanı ve içeriğini takip edebilir sadece cüzdanın sahibini belirleyemez. Bitcoin cüzdanları, meydana getirilen işlemler ve kişisel veriler kimlikle bağlantılı değildir. Sadece sahiplerin kimliğini bulmanın alternatif yolları vardır. Mesela, bir kripto para borsasına kaydolurken kimliğinizi açıklamanız gerekebilir. Bu şekilde borsadaki tüm işlemleriniz cüzdanınıza kadar izlenebilir. Gene de, daha kuvvetli bir gizliliğe, TOR tarayıcısına ve öteki gizlilik çözümlerine ihtiyacınız var ise; Dash, Monero ve Zcash şeklinde entegre gizlilik ve anonimlik özelliklerine haiz öteki kripto para birimlerinin yanı sıra gizlilik odaklı birçok Bitcoin cüzdanı da vardır.

Öteki Bitcoin risklerini denetlemek birazcık zor olsa gerek. Sadece teknoloji hala geliştirme aşamasında olduğundan bu tarz şeyleri bilmek ve son olarak haberleri izlemek gene de önemlidir.

Kuramsal risklerden biri, Bitcoin blok zincirine meydana getirilen  51’lik bir saldırıdır. Teoride, bir grup Bitcoin madencisi, Bitcoin blok zincirini çalıştıran tüm hashing gücünün %51’ini yada daha fazlasını denetim ederse, potansiyel olarak birkaç son işlemi geri alabilir. %51 saldırısı ile ilgili daha çok data almak isterseniz ” Yüzde 51 Saldırısı Nedir? ” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Aslen, 2014 senesinde Ghash.io madencilik havuzunun tüm Bitcoin ağının %51’ini elde etmeye yaklaştığı bir an vardı. Sadece sonrasında havuzun bazı üyeleri gönüllü olarak ayrıldı, payını ve tesirini azalttı. Gene de Bitcoin uzmanları, maliyetinin saldırının potansiyel faydalarını aşacağından ve blockchain kullanıcılarının %99’undan fazlasına oldukca azca zarar vereceğinden yada asla zarar vermeyeceğinden “% 51 saldırısının” ihtimaller içinde olmadığını düşünüyor. Bu tür hücum, Bitcoin çalmak yada eski işlemleri değiştirebilmek için kullanılamaz. Yalnızca son olarak işlemleri etkisinde bırakır ve ağın verimliliği de bir an için kesintiye uğrayabilir. Esasen, herhangi bir %51 saldırısı, Bitcoin topluluğu tarafınca hızla düzeltilmeden ilkin yalnızca kısa bir süre devam edecektir. En büyük zarar kripto para biriminin imajına verilecek olan zarardır.

Hacking, bir çok düzenlenmemiş olan ve bazıları da oldukça tertipli olarak hacklenen kripto para borsaları söz mevzusu olduğunda daha büyük bir risk oluşturmaktadır.

Bugünün bilgisayarlarından oldukca daha kuvvetli olacağı için, bir kuantum bilgisayar kurulduktan sonrasında Bitcoin ağının hacklenmesi tehdidi gerçek olabilir. Sadece inşa etmenin seneler alması planlanıyor ve bu tür saldırılara karşı koymanın yolları şimdiden iş başlangıcında.

İzlenmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mühim mevzu ise düzenlemelerdir. Giderek daha çok ülkenin, kripto para biriminin iyi mi satın alınabileceğini ve harcanabileceğini, yasal ve vergi neticelerini etkileyebilecek Bitcoin yasalarını uygulamaya başlaması muhtemeldir. Kuralların yanı sıra, yeni düzenlemeler Bitcoin kullanıcılarına daha çok hak, koruma ve netlik sağlayabilir.

Önlemlere ek olarak, Bitcoin güvenliği ile ilgili bu saydığımız ipuçlarına dikkat ettiğinizden güvenli olun. En yaygın Bitcoin güvenlik kurallarını takip ederseniz, Bitcoin’i en güvenli şekilde kullanmanız muhtemeldir.

Sonuçta, Bitcoin’in kendisi şimdiye kadar yapılmış en güvenli para protokolünü oluşturuyor. Bununla beraber, üçüncü taraf hizmetleri vardır ve bireyler kendilerini korumak için kafi önlemleri almak durumundadırlar.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir