Bitcoin Hayatımıza Neden Girdi: Satoshi’nin Gerçek Amacı Neydi?

Muhtemelen Bitcoin hakkında fazlaca şey bildiğinizi düşünüyorsunuz. Bitcoin’in ne bulunduğunun, iyi mi çalıştığının, niçin kıymetli bulunduğunun farkındasınızdır. Fakat Bitcoin fikrinin iyi mi ortaya atıldığına dair herhangi bir fikriniz var mı?

Cyberpunk

Bitcoin’in kim yada kimler tarafınca geliştirildiği geride bıraktığımız 10 senelik dönemde sıkça tartışıldı. Satoshi Nakamoto’nun kim bulunduğunu bilmesek de geldiği düşünce akımı fazlaca iyi biliyoruz:

1980’lü yıllarla beraber Cyberpunk topluluğu çevresinde Blockchain ve Bitcoin’in çıkış felsefesi yavaş yavaş oluşmaya başladı. 1998 senesinde ise Wei Dai tarafınca gösterilen e-posta listesiyle Bitcoin’in başlatacağı kripto para devrimine esin kaynağı olacak olan b-money projesini duyuruldu. Bundan ortalama 21 yıl sonrasında doğrusu 2009 senesinde ise Satoshi dünyayı Bitcoin’le tanıştırdı. Sadece 2010 yılının sonlarına doğru telaşlı bir halde Bitcoin projesinden çekildiğini deklare etti ve tekrar ondan haber alınamadı. 

Satoshi Nakamoto’nun merkezsizlik ve açık kaynak kullanımı fikri yeni bir sektörün ortaya çıkmasına niçin oldu. Bitcoin’le beraber yeni bir kültürün inşası bununla beraber binlerce yeni iş alanını getirdi. 

Finansal Özgürlüğü Tekrardan Kazanmak

Peki Bitcoin niçin hayatımızda? Satoshi Nakamoto niçin Bitcoin’i geliştirdi? Bitcoin, küresel ekonomik kriz dönemlerinde paramızı kendi paralarıymış benzer biçimde denetim eden bankalara karşı savunmasız kalmama tutkusununun, arzusunun bir sonucu olarak yaşamımıza girdi. Satoshi Nakamoto’nun amacı paranın, aracılara gerekseme duyulmadan bizzat kişinin kendisi tarafınca denetim edilmesini sağlamaktı. Kısaca özetlemek gerekirse Bitcoin’in amacı gücü, bankalardan alarak ilişik olduğu yere doğrusu topluma geri vermek. Bitcoin, böylesine bir özgürlükçü, devrimci bir düşüncenin sonucunda yaşamımıza girdi. Teşekkürler Cyberpunk, Teşekkürler Satoshi Nakamoto

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir