Bitcoin İşlemlerinin Yarısından Fazlası Şüpheli

Ciphertrace adlı kripto para veri analizi firmasının yapmış olduğu araştırmada, mühim bazı veriler var. Kripto para borsalarının ya da bu borsaların hizmet sağlayıcılarının yarısından fazlasının KYC (Müşterini Tanı) mevzusunda sıkıntıları olduğu belirtilen araştırmada, bu durumun da kara para aklanması riskini artırabileceğinin üstünde duruldu.

Bitcoin ve Kara Para Aklama

Ciphertrace firmasının yapmış olduğu araştırmadan Bitcoin işlemleri incelendiğinde ortaya daha da garip bir durum çıkıyor. Meydana getirilen araştırmaya gore, borsadan borsaya meydana getirilen Bitcoin işlemlerinin yüzde 74’ünde, gönderilen Bitcoin’ler başka bir ülkede yer almış olduğu tahmin edilen değişik adreslere yollanmış. Bu durumun da kara para aklama mevzusunda riski artıran mühim bir unsur olduğu iddia ediliyor. 

Mevzuya dair meydana getirilen araştırmada, bu durumun regülasyon süreçlerine ihtimaller içinde tesiri de üstünde de duruluyor. Şu anda büyük bankaların, her ne kadar kripto para kullanım oranları artmaya devam etse de kripto para sektörüne oldukca sıcak bakmadığı belirtilirken, bu riskler ile başa çıkmakta da zorlanabilecekleri belirtiliyor.

Devletimizde de kripto para ile vergi kaçırma ya da kara para aklama mühim bir mesele. MASAK başkanı Hayrettin Kurt, geçtiğimiz günlerde bu mevzuyla ilgili olarak bir izahat yapmıştı. Kurt, 140 milyon TL değerinde paranın Türkiye’deki kripto para borsaları aracılığı ile yurt dışına çıkarılmak istendiğini ifade ederken, bu duruma bloke koyduklarını söylemişti.

Sadece gene de son dönemde gelen haberler oldukça pozitif. PayPal’ın da kendi platformu üstünde kripto para alım satımını sağlamak için emekler yapmış olduğu öne sürülmüştü. Hatta kaynaklar, PayPal üstünde direkt olarak Bitcoin ve çeşitli kripto paraların alınıp satılması için üç aylık kısa bir süre kaldığını vurgulamıştı. 

Regülasyonlar Ne Durumda?

Genel duruma bakılmış olduğu süre, Bitcoin ve kripto paralar mevzusunda yaşanmış olan son regülasyon gelişimleri de pozitif görünüyor. Mesela geçtiğimiz günlerde bu mevzu hakkında Avrupa Birliği’nden mühim bir izahat gelmişti. Birliğin ekonomik ilişkilerden görevli yöneticisi Valdis Dombrovskis bir izahat yaparak dijital ürünler noktasında öncü olmayı amaçladıklarına vurgu yapmıştı. Başarı göstermiş yönetici, Avrupa’nın bu mevzuda öncü olması icap ettiğini belirtmişti. Gene getirmeyi planladıkları yeni regülasyonların yasaklayıcı değil, tam tersi inovasyonu teşvik edici yönde olacağını açıklamıştı.

Hem de İran’da cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de kripto paralar mevzusunda mühim hamleler yapıyor. İran’da Bitcoin madenciliği oldukca mühim bir sektör haline gelmiş durumda. Ruhani de geçtiğimiz günlerde, madencilik sektöründe daha yeni regülasyonlara gerekseme duyulduğunu söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir