Bitcoin Nasıl Alınır? Hızlı ve Güvenli Bitcoin Alımı

Bitcoin nereden alınır, Bitcoin iyi mi satılır, Bitcoin satın alma yolları, Bitcoin satın alma platformları, 1 Bitcoin ne kadar1 Bitcoin kaç TL oldu? 1 BTC kaç TL? Güncel  Bitcoin (BTC) fiyat verilerini ve Bitcoin’e ilişkin detaylı detayları bu sayfa üstünden takip edebilirsiniz.

1 Bitcoin (BTC) Kaç TL?

Ilk olarak yatırım yada trade amaçlı satın almak istediğiniz Bitcoin’in (BTC) fiyatına bir bakalım. Şu an itibariyle kripto para piyasasında 1 Bitcoin fiyatı 492.184,16   TL‘den işlem görüyor. Ek olarak 1 Bitcoin $ 59,601.00 dolardır. 1 Bitcoin karşılığında 492.184,16 Türk Lirası yada $ 59,601.00 dolar alınabilmektedir.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte 0.72% değişiklik ile şu anda 492.184,16 TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Bitcoin hacmi ise $ 53,754,960,532 dolar ve Bitcoin’in toplam piyasa kıymeti $ 1,112,258,903,211 dolardır. Önder kripto para Bitcoin, piyasa kıymeti sıralamasında naturel olarak 1. sırada yer almıştır.

Bitcoin (BTC) Fiyat Hesaplayıcı

 

Bitcoin (BTC) Fiyat Grafiği

 

Bitcoin Satın Almak

Son yıllarda yaşamımıza giren dijital para birimi olan Bitcoin ve türevlerini çoğumuz duymuşuzdur. Bitcoin bir dijital elektronik para birimidir. Herhangi bir aracıya gerekseme duyulmadan direkt geçirme edilebilen bir para birimidir. Bu yüzden takip edilebilmesi oldukça zor olsa gerek. Bitcoin ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilir.

Finans ve yatırım dünyasında büyük ilgi görmesine karşın, bugün birçok insan Bitcoin şeklinde kripto para birimlerini iyi mi satın alacağını bilmiyor. Sadece şimdilerde Bitcoin almak bir mobil uygulamaya kaydolmak kadar rahat olabilir.

  • Bitcoin satın almak için ilk adım, Bitcoin’lerinizin gelecekteki harcamalar yada tecim için saklanacağı bir bitcoin cüzdanı indirmektir.
  • Kredi kartı, banka havalesi (ACH) yada banka kartları şeklinde geleneksel ödeme şekilleri, ondan sonra cüzdanınıza gönderebileceğiniz borsalarda bitcoin satın almanıza olanak tanır.
  • ABD onaylı Bitcoin platformlarının bir çok, kara para aklama yasalarını çiğnemediğinizden yada vergilerde hile hayata geçirmeye çalışmadığınızdan güvenilir olmak için fotoğraflı kimlik ve öteki detayları sağlamanızı isteyecektir.

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin satın almak bu yeni nesil finansal teknolojilerin popülerliğinin iyiden iyiye artmasıyla oldukça kolaylaştı. Başta Bitcoin olmak suretiyle kripto paralara yatırım yapmak isteyenler, borsaları yada P2P alım satım platformlarını tercih edebilirler. Bunun yanı sıra Bitcoin ATM’leri de Bitcoin satın almak için iyi bir tercih olabilir.

Bitcoin Borsaları

Cüzdanınızı bir ödeme yöntemiyle kurduktan sonrasında, hakkaten Bitcoin satın almak için bir yere ihtiyacınız olacak. Kullanıcılar, yatırımcıların hisse senedi satın almak için kullandıkları platformlara benzer şekilde, “borsalar” isminde olan çevrimiçi pazarlardan bitcoin ve öteki kripto para birimlerini satın alabilirler. Borsalar sizi direkt Bitcoin için geleneksel para birimlerini takas edebileceğiniz bir bitcoin pazarına bağlar.

Bitcoin borsasının ve bitcoin cüzdanının aynı şeyler olmadığını ihmal etmeyin. Bitcoin borsaları döviz piyasalarına benzer. Kripto para borsaları, Bitcoin’in itibari para birimiyle değiş tokuş edilmiş olduğu dijital platformlardır. Mesela, ABD doları (USD) ödeyerek Bitcoin (BTC) alabileceğiz platformlar kripto para borsalarıdır. Borsalar kullanıcılara cüzdan kabiliyetleri sunarken, bu onların birincil işi değildir. Ek olarak cüzdanların güvenli olması gerektiğinden, borsalar büyük miktarlarda yada uzun süre Bitcoin depolamayı teşvik etmez. Bundan dolayı, Bitcoinlerinizi kesinlikle güvenli bir cüzdana aktarmanız önerilir. Bir Bitcoin cüzdanı seçerken güvenlik en büyük önceliğiniz olması gerektiğinden, çoklu imza özelliği olan birini seçmeniz önerilir.

Yüksek güvenlik standartları ve raporlama ile tek noktadan çözümler sunan birçok köklü borsa vardır. Sadece unutulmamalıdır ki bir Bitcoin borsası yada cüzdanı seçerken durum tespiti yapmak oldukça önemlidir.

Bitcoin ATM’leri

Tıpkı bankanızdan para çeker şeklinde Bitcoin ATM’lerinden Bitcoin satın alabilirsiniz. CoinATMRadar verilerine nazaran dünyanın dört bir tarafındaki Bitcoin ATM’lerinin sayısı her geçen gün inanılmaz bir gelişme kaydederek artıyor. Bitcoin ATM’leri vesilesiyle BTC satın almak isteyenler bir tek para yatırarak kolay bir halde işlemlerini gerçekleştirebilirler.

P2P Platformları

Alıcıları ve satıcıları anonim olarak eşleştiren ve işlemin tüm taraflarını kolaylaştıran merkezsiz  borsaların aksine, kullanıcılar içinde daha direkt bir bağlantı elde eden bazı eşler arası (P2P) alım satım platformları vardır. LocalBitcoins, bu şekilde bir borsaya bir örnektir. Bir hesap oluşturduktan sonrasında, kullanıcılar ödeme şekilleri ve fiyat hakkında bilgiler dahil olmak suretiyle Bitcoin satın alma yada satma taleplerini gönderebilirler. Kullanıcılar ondan sonra alış ve satış tekliflerinin listelerine göz atarak işlem yapmak istedikleri tecim ortaklarını seçerler.

BTC Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Rehberimizin bu kısmında Bitcoin satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en temel etmenlerı sıraladık. Bilhassa kripto paralarla yeni tanışan kullanıcılar, cüzdan açma, cüzdanı yedekleme, BTC gönderme ve BTC alma mevzusunda güçlük yaşayabiliyor.

Dijital Cüzdan

Bitcoin ağında işlem yapmak için, iştirakçilerin “cüzdan” isminde olan bir program çalıştırması gerekir. Bitcoin’ler teknik olarak geleneksel anlamda “madeni para” değildir, bundan dolayı bir Bitcoin cüzdanının aslına bakarsak fizyolojik bir cüzdan olamayacağını bilmeniz gerekir. Bir uygulama yada servis sağlayıcısı tarafınca size atanacak Bitcoin cüzdanınız, aslına bakarsak rastgele harf ve sayılardan oluşan bir alfasayısal dizidir. Sadece siz bu sayı dizisini Bitcoin “adresiniz” yada “banka hesap numaranız” olarak düşünebilirsiniz.

Bitcoin bakiyeleri, onları oluşturmak için kullanılan matematiksel şifreleme algoritması vesilesiyle bağlanan bu uzun sayı ve harf dizilerinin adları olan genel ve hususi “anahtarlar” kullanılarak korunur.
Açık anahtar: Banka hesap numaranızı” temsil eder ve işlemlerin yatırılmış olduğu ve çekilmiş olduğu yerdir. Bu bununla birlikte, bir toplumsal medya haber akışındaki kullanıcı adından değişik olarak, blok zinciri defterinde bir kullanıcının dijital imzası olarak görünen anahtardır.

Hususi anahtar: Bir cüzdanda Bitcoin, satın satmak ve tecim için lüzumlu şifredir. Hususi anahtar, korumanız ihtiyaç duyulan bir sır olmalı ve yalnızca bitcoin aktarımlarını yetkilendirmek için kullanılmalıdır. Bazı kullanıcılar hususi anahtarlarını kuvvetli bir parola ile bir cüzdanı şifreleyerek ve bazı durumlarda soğuk depolama seçeneğini seçerek korurlar. Soğuk depolama ifadesi, Bitcoin cüzdanının çevrimdışı saklanmasıdır.

Bir Bitcoin cüzdanını ve bunlarla ilişkili hususi anahtarları korumanın birkaç değişik yolu bulunduğunu ihmal etmeyin. Bilgisayarınıza yada mobil cihazınıza bağımsız bir cüzdan indirirseniz, hususi anahtarlarınızı tamamen denetim edersiniz. Sadece şifrenizi unutursanız yada hususi anahtarlarınızı kaybederseniz, Bitcoinleriniz sonsuza kadar kaybolur. Bundan dolayı, gizlilik ve güvenlik mevzusunda unutkansanız kripto paralarınızı gizleme mevzusunda oldukça daha dikkatli olmanız gerekecektir.

Mühim Bir Nokta: Uzun soluklu depolama için çevrimiçi Bitcoin cüzdanları yada kripto para borsaları kullanılmamalıdır. Bitcoin yada anahtarı, güvenlik için çoklu imza tesisi kullanan bir cüzdanda saklanmalıdır.

Kişisel Belgeler: Kullananların Kara Para Aklamayı Önleme Politikasının bir parçası olarak dijital cüzdanlara kaydolurken kimliklerini doğrulamalarını mecburi kılınmıştır. Bitcoin satın almak ve satmak için, ehliyetiniz de dahil olmak suretiyle birçok kişisel belgeyi kullanarak kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.

Güvenli İnternet Bağlantısı

Çevrimiçi Bitcoin ticareti yapmayı seçerseniz, dijital cüzdanınıza ne süre ve nerede erişeceğiniz mevzusunda dikkatli olmanız gerekecektir. Güvenli olmayan yada halka açık bir wifi ağında bitcoin ticareti yapmanız kesinlikle önerilmez ve sizi bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı daha korumasız hale getirebilir.

Banka Hesabı, Banka Kartı yada Kredi Kartı

Bir bitcoin cüzdanınız olduğunda, bir Bitcoin borsasında bitcoin satın almak için kredi kartı, banka havalesi yada banka kartı şeklinde geleneksel bir ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bitcoin’ler ödemeden sonrasında cüzdanınıza aktarılır.

Değiş tokuşa bağlı olarak, nakit, kredi yada banka kartı yada banka hesabı transferi ile ödeme yapmanın avantajları ve dezavantajları olabilir. Mesela, kredi ve banka kartları en kullanıcı dostu ödeme şekilleri içinde yer alırken, kimlik gerektirme eğilimindedir ve ek olarak öteki yöntemlerden daha yüksek ücretler uygulayabilir. Öte taraftan banka havalelerinin ücretleri çoğu zaman düşüktür, sadece öteki ödeme şekillerinden daha uzun sürebilir.

Bitcoin Hakkında En Oldukca Merak Edilenler

Bitcoin Satın Almanın Alternatif Yolları Nedir?

  • Bitcoin ATM’leri
  • P2P platformları
  • Armağan kartları

Bitcoin Ticareti Yapmanın Maliyeti Nedir?

Bitcoin’in kendisinin fiyatından ayrı olarak, her kripto para borsası, müşteriler coin alıp sattığında alım satım için bir ücret ekler. Bu ücretler içinde piyasa yapıcı (limit emirleri yöntemiyle buyruk defterine likidite ekleyen) ve piyasa alıcı (piyasa emirleri yöntemiyle bir buyruk defterinden likidite çıkaran) ücretleri bulunur. Bazı durumlarda, limit emri sipariş defterinde aslına bakarsan mevcutsa, kripto para traderları hem yapıcı hem de trader ücretlerine maruz kalabilirler.
Kripto para borsaları, ücretleri temelde iki şekilde hesaplar: işlem başına durağan(durgun) bir ücret yada bir hesap için 30 günlük işlem hacminin yüzdesi olarak. Her iki durumda da, işlem gören miktara bağlı olarak kademeli bir yapı benimsemişlerdir.

Türkiye’ de Bitcoin Alım Satımı Yapmak Yasak Mı?

Türkiye’de bitcoin ve benzeri kripto paraların alım yada satımlarının yasak olduğuna yada kabahat olduğuna dair bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır. Türkiye’de bitcoin ticareti yapmak kabahat değildir.

Vatanımızda Türk Lirası ile Bitcoin alıp satma mevzusunda en sık kullanılan yöntem banka havalesi ve EFT (Elektronik Fon Transferi) ‘dir. Sadece yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde kanun dahilinde değildir, bu yüzden devlet düzenlemesi ve güvencesine doğal olarak değildir.

BTC satın alma işlemleri kripto para borsaları vesilesiyle süratli bir halde gerçekleştirilebilir. Bunun için ilk olarak bir kripto para borsasında hesap oluşturmalı ve hesabınızı doğrulamalısınız. Türk Lirası ile Bitcoin satın alabileceğiniz en popüler kripto para borsaları şu şekildedir:

Netice olarak, Bitcoin şu anda neredeyse 12 yaşlarında olmasına karşın, birçok ülke hala kripto para birimini kısıtlayan, düzenleyen yada yasaklayan açık sistemlere haiz değil. Bitcoin’in merkeziyetsiz ve anonim yapısı, birçok hükümete, kabahat işlemlerini önlerken yasal kullanıma iyi mi izin verileceği mevzusunda meydan okudu. Birçok ülke hala kripto para birimini düzenlemenin yollarını çözümleme ediyor. Genel olarak, Bitcoin dünyanın bir çok için yasal bir gri alanda kalıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir