Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin’in iyi mi saklanacağını merak ediyorsanız, bilmenizde fayda olan en mühim şey şudur: Bitcoin’ler, blockchain ağında saklanır. Kişinin dijital paralarına erişmek ve bu tarz şeyleri kullanmak için hususi bir programa haiz olan “cüzdan” gereklidir.

Tıpkı fizyolojik bir cüzdanda nakit yada kart gizleme şeklimiz benzer biçimde, bitcoinler de dijital bir cüzdanda saklanır . Dijital cüzdan, donanım tabanlı yada web tabanlı olabilir. Yalnız bitcoin’inizi iyi mi saklayacağınızı öğrenmek değil, hem de onu olabildiğince güvenli bir halde iyi mi saklayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki bilgiler Bitcoin’in iyi mi doğru şekilde saklanacağını anlamanıza destek olacaktır.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanları, Bitcoinlerinizi kullanmak için ihtiyacınız olan gizli saklı kodu korur ve web bankacılığı hesabı benzer biçimde işlemlerin yönetilmesine destek sağlar. Bu parola görevi gören koda “hususi anahtar” denir. Hususi anahtarlar paranızın güvenliği için yaşamsal ehemmiyet taşır. Hususi anahtarınızı alan hepimiz Bitcoinlerinizi çalabilir. Anahtarınızı kaybederseniz, Bitcoinleriniz de kaybolur. Bu yüzden, hususi anahtarları yanlışlıkla kaybolmaya karşı korumak ve yedeklemek oldukca önemlidir.

Ek olarak “genel anahtar” adında olan başka bir kod daha vardır. Genel anahtar ise başkalarının size Bitcoin gönderebileceği adrestir.

Bitcoin Cüzdan Türleri

Tüm bitcoin cüzdanları iki kategoriye ayrılır: Sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar.

Hususi anahtarın çevrimiçi olarak yada internete bağlı cihazlarda saklandığı çevrimiçi (“sıcak“) cüzdanlar denir. Mesela; Borsalar yada öteki internet sayfaları, bilgisayarlar, tabletler yada akıllı telefonlar.

Hususi anahtarın kağıtta yada parola korumalı bir USB benzer biçimde çevrimdışı donanımda yada yalnızca kişinin beyninde (paranıza erişmek için hususi anahtarı ezberlediğinizde) depolandığı çevrimdışı (“soğuk“) cüzdanlar.

Çevrimiçi yada “sıcak” cüzdanlar, bilgisayar korsanlığı tehdidi sebebiyle daha azca güvenlidir. Hususi anahtarınızı üçüncü bir tarafa ifşa etmeniz gerektiğinden internet sayfası cüzdanları bilhassa savunmasızdır. Sadece sıcak cüzdanlar günlük kullanım için daha uygun ve pratiktir. Bu yüzden, günlük işlemlerde kullanma amaçlı minik miktarlarda Bitcoin tutmak için sıcak cüzdanlar ve daha mühim meblağları depolamak için soğuk yada çevrimdışı cüzdanlar benzer biçimde her iki cüzdan türünü de kullanmanız önerilir. Her durumda, istediğiniz kadar cüzdan adresine haiz olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, hem sıcak hem de soğuk Bitcoin cüzdanları, donanım, masaüstü, mobil, web ve kağıt cüzdanlar olarak sınıflandırılır.

Donanım Cüzdanları

Bir masaüstü cüzdandan daha güvenli bir donanım cüzdanıdır. Hususi anahtarlarınızı şifrelenmiş USB çubukları yada benzeri harici cihazlarda depolayan Bitcoin cüzdanlarıdır. En popüler markalar Trezor ve Ledger‘in donanım cüzdanlarıdır. Bu cüzdanlar, yanınızda taşıyabileceğiniz USB hafıza benzer biçimde harici cihazlardır. Bir donanım cüzdanının ek bir pozitif yanları, işlem yapabileceğiniz tam anonimliktir. Donanıma bağlı hiçbir kişisel data yoktur, dolayısıyla sızdırılabilecek tanımlayıcı veriler yoktur. Donanım cüzdanları fena amaçlı yazılımlara karşı dayanıklıdır.

Kağıt Cüzdanlar

Bir kağıt cüzdan hem de Bitcoin depolamanın nispeten güvenli bir yoludur. Sadece dijital para birimlerinin iyi mi çalıştığına dair birazcık daha gelişmiş bir anlayış gerektirir. İstediğiniz sayıda hususi internet sayfasını kullanarak çevrimiçi bir kağıt cüzdan oluşturun yada daha çok güvenlik için cüzdanı çevrimdışı oluşturun. Kağıt cüzdanlar oldukca fazla yer kaplamadıkları için kolayca saklanır. Hem de gerçek bir anonimlik sunarlar.

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü cüzdanlar, bilgisayarlara yada dizüstü bilgisayarlara yüklenen yazılımlardır. Bunların güvenliği bilgisayarınızın güvenliğine bağlıdır. Masaüstü cüzdanlar, İnternete bağlı olmayan cüzdanlardır; ek olarak “soğuk depolama” şekilleri olarak da anılırlar. Bir masaüstü cüzdanı , çevrimiçi bir cüzdana nazaran bir takım avantaj sunar. Çevrimiçi cüzdanlara dünyanın her yerinden kolayca erişilirken, potansiyel korsanlığa karşı daha savunmasızdırlar. Öte taraftan, masaüstü cüzdanlarına, yalnızca o makinede gizlenen kişisel güvenlik anahtarlarıyla yalnızca hususi bilgisayarınız vasıtasıyla erişilir. Böylece, güvenlik anahtarınızın çevrimiçi olarak açığa çıkması mühim seviyede azalır. Bununla beraber, makinenize anahtarları kökten çıkarmak ve Bitcoin’leri çalmak için tasarlanmış fena amaçlı yazılım bulaştıysa, masaüstü cüzdanları saldırılara karşı hala hassastır.

Mobil cüzdanlar: Masaüstü cüzdanlar benzer biçimde mobil cüzdanlar da yazılım cüzdanlarıdır, sadece çoğu zaman mühim seviyede daha minik ve daha basittirler.

Web cüzdanları: Web cüzdanları içinde tarayıcı eklentileri, internet sayfası cüzdanları, takas cüzdanları ve öteki “sıcak” cüzdanlar bulunur.

Bitcoin Iyi mi Saklanır?

Bitcoin depolamak kolaydır. Sadece bunu güvenli bir halde yapmak çoğu zaman dikkatli planlama ve süre gerektirir.

Sizin için en iyi depolama kombinasyonunu bulmalısınız. Günlük Bitcoin kullanacaksanız, büyük olasılıkla uygun bir mobil yada web cüzdanı kullanmak istersiniz. Uzun vadeli depolama için oldukca fazla Bitcoin satın aldıysanız, soğuk depolama onları depolamanın en doğru yoludur.

Bitcoin depolamaktan bahsetmişken, tek yapmanız ihtiyaç duyulan hususi cüzdan adresinize bir transferdir ve işleminiz onaylandıktan sonrasında depolama gerçekleşir.

En oldukca süre ve çaba gerektiren şey, kimsenin erişiminin olmamasını sağlamaktır. İşte bundan dolayı kripto para biriminde büyük meblağlar almadan ilkin güvenliğinizi sağlamlaştırdığınızdan güvenli olmanız gerekir.

Temel Çıkarımlar

  • Kullanıcılar, hırsızlık, bilgisayar arızası, erişim anahtarlarının kaybı ve daha fazlası sonucunda Bitcoin ve öteki kripto para tokenlarını kaybedebilir.
  • Soğuk depolama (yada çevrimdışı cüzdanlar), bu cüzdanlara İnternet üstünden erişilemediğinden, Bitcoin tutmak için en güvenli yöntemlerden biridir.
  • Donanım cüzdanları potansiyel olarak daha da güvenlidir. Sadece kullanıcılar anahtarlarını yanlış yerleştirirlerse yada unuturlarsa tokenlarına erişimi yitirme riskiyle karşı karşıya bırakılırlar.

Artık tüm değişik cüzdan türlerine ve bitcoin depolama seçeneklerine aşina olduğunuza nazaran, hususi anahtarlarınızı korumak için doğru yöntemi seçmek ve elinizden gelen her şeyi yapmak size kalmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir