Bitcoin ödüllü resmin şifresi çözüldü

Kıymeti 50 bin dolar olan digital cüzdanın erişim bilgilerinin saklandığı resmin şifresi sonun çözüldü. 3 senelik bir uğraşın sonucunda resmin şifresi çözülmüş oldu.

Bulmaca 2015 senesinde Rob Myers tarafınca yaratıldı. Bulmaca Bitcoin dolu bir cüzdana erişim için ihtiyaç duyulan kodları saklıyordu. Geçtiğimiz günlerde bitcoinler yeni sahibine kavuştu. Adı açıklanmayan sadece 30 yaşlarında olduğu öğrenilen programcı Motherboard sitesine bazı açıklamalar  yapmış oldu. Niçin kimliğini gizliyorsun sorusuna ise Bitcoin sahibi olmak için güvenli olmadığını” düşünüyor bu yüzden kimliğini gizlemeyi tercih ettiğini duyurdu.

“ZEKA GEREKTİREN YAPBOZ”

Yapboz ikili kod dizelerinden oluşturuldu. Karmaşık ve içinden çıkılmaz kodlar ile süslü olan yapboz da fazlaca sayıda karmaşık kod vardı. Karmaşık kodlar tuvalin alevli kesimlerine yerleştirildi. Tüm kodların bulunması bile resmin şifresini bulmak için kafi değildi. Tüm kodlar uyumlu hale getirildikten sonrasında programcının anahtar kodunu da bulması gerekiyordu. Bu kodu da gören programcı Bitcoin cüzdanına erişim sağlamış oldu ve büyük ikramiyenin sahibi oldu.

Kriptografi uzmanı Peter Todd’a yapmış olduğu açıklamada resmin şifresinin 3 yıl benzer biçimde sürede çözülmesinin düzgüsel bulunduğunu söylemiş oldu. Bir tek iş gücü ile değil zeka isteyen bir  yapboz ve süratli düşünmenin yanı sıra zekanın ön planda olduğu bir algoritma üstüne kurulmuş.

Daha öncede Belçikalı bir talebe DNA zinciri şifresini çözüp ödül kazanmıştı.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir