Bitcoin.org İçinde Yaşanan Sert Çekişme

Bu sıralar Cobra ile Bitcoin.org’un yöneticiliğini üstüne alan Will Bins içinde sert bir çekişme var. Bins, 2009’dan bu yana Bitcoin.org’a en oldukça katkı elde eden şahıs olma unvanını taşıyor.

Cobra ile Bins içinde yaşanmış olan ihtilaf sonucunda Cobra, Bins’i işten çıkardı. Bins ise Cobra’yı siteyi tehlikeye atmakla ve kendi yararına yasa dışı davranmakla suçluyor.

Bins, “Birçok insanoğlunun Bitcoin Core yazılımının son sürümünü indirmek için kullandığı Bitcoin.org, şu anda çekince altında. Cobra, erişimimi kesti ve sitenin kontrolünü ve bununla beraber kod repolarını ele geçirdi. Cobra’nın ne tek ve yasal haiz olduğuna ne de bu sebepsiz şeyleri hayata geçirmeye hakkı olduğuna inanıyorum.” ifadelerinin yer almış olduğu bir izahat yapmış oldu.

Öteki taraftan Cobra ise Bins’in yalnız bir üstlenici görevindeyken sitenin sahibi olmaya çalıştığını söylemiş oldu. Cobra’nın kendisini haksız yere kovduğunu iddia eden Bins, Cobra ile savaşım etmek için yasal yollara başvurmayı düşünüyor.

İkili arasındaki irdelemenin başlangıcı, Binns’in Mozilla’nın şirketine 75 bin dolara kadar bağışlama yada yatırım teklif ettiğini söylemesiyle yaşandı. Gösterilen ekran görüntülerine nazaran Cobra, Binns’e parayı almasını söylüyor sadece kendisinin yada şirketinin Bitcoin.org’da herhangi bir iyelik hakkı yada hissesi olmadığını açıkça belirtmesini istiyor. Ek olarak, “Mozilla’nın seni kişisel olarak desteklediği açık olmalı, burada bağışlama daha iyi olur fakat firmanın üstünde bir hisse istiyorlarsa bu firmanın Bitcoin.org üstünde herhangi bir oranı olmadığını bilmeliler.” ifadelerini kullanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir