Bitcoin Tarafında Sürprizler Olabilir

Bitcoin fiyatı mayıs ayından bu yana yakın bir fiyat aralığında işlem görüyor. Ana kripto para birimi iki aylık süreçte bazı düşüş ve yükseliş hareketleri gösterdi sadece gene de seviyesini korumayı başardı. Küresel piyasalar ve ABD borsaları ile olan uyumunun bu fiyat değişimlerinde etkili olduğu düşünülüyor. Sadece uzmanlar bu sabitliğin her an değişebileceği mevzusunda uyarıyor.

Bitcoin volatility (oynaklık) verileri 2020 yılının en düşük seviyesine ulaştı. Araştırma şirketi Skew tarafınca açıklanan son verilere nazaran, BTC/USD için volatility değerleri haftalık olarak yüzde 30 seviyesine kadar düştü. Verilere nazaran bu durum Bitcoin için kırılma noktasına bir adım yaklaşıldığı anlamına geliyor.

Bitcoin Büyük Bir Düşüş Görebilir

Bitcoin fiyatı, bir aydan fazla bir süredir 9 bin dolar ila 10 bin dolarlık bir aralıkta değişim gösteriyor. Bu fiyat hareketleri ise ana kripto para birimi için giderek daralmaya işaret ediyor. Fiyat oynaklığı verilerini temsil eden Bollinger Bant verileri ise 1 Nisan’dan bu yana en düşük oran olan 0,08’e kadar düşüş yaşadı. Analistler bu durumu kripto para piyasasında artan bir stresin yansıması olarak değerlendiriyor. Artan risk koşulları ve küresel piyasalar, yatırımcıları daha davranışlarında ölçülü hale getirmiş olabilir.

Meşhur analist Elixium Crypto ise bu daralmanın büyük bir düşüşe yol açabileceğini düşünenüyor. Mevzu ile ilgili twitter hesabından açıklamalar icra eden analist şu mevzulara değindi;

“Bitcoin için volatility daralması devam ediyor. Bu durum da son fiyat yükselmesine dikkatli yaklaşılması gerektiği anlamına geliyor. Bitcoin yeniden 9.800 dolar seviyesini aşana kadar fiyat her an negatif yönde patlayabilir.”

Daralan Üçgen Kopuşa İşaret Ediyor

Bollinger Band aralığının altında seyreden Bitcoin orada sabitlenmiş şeklinde görünüyor. Bu durum BTC fiyatını 8.600 dolar ve 8 bin dolar civarındaki destek konumuna geri getirebilir. Fakat bu desteklerde de tutunamazsa, önder kripto para biriminin 6.500 dolar seviyesine kadar inebileceği öngörülüyor. Küresel piyasalar ile olan uyumunu artıran Bitcoin’in artan risk koşullarının da etkisiyle bu negatif tabloyu çizmesi ihtimaller içinde bulunuyor.

 

Grafikte de görüldüğü şeklinde, Bitcoin bakışımlı bir üçgen içinde işlem görüyor. Fiyata bakıldığında ise modelin alt ve üst eğilim çizgileri içinde dalgalanması dikkat çekiyor. Üçgen, Bitcoin’in karar süresinin de azaldığına işaret ediyor. Bu da oldukça yakın bir vakit içinde büyük hareketin başlamış olacağı anlamına gelebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir