Bitcoin üretimi yapılan bilgisayar yandı!

Rusya’da yaşanmış olan vaka akıllara ”yüksek enerji” harcamalarını getirdi. Tüm dünyada Bitcoin madenciliği adı altında binlerce şirket ve şahıs tarafınca gizli saklı olarak yada açık açık üretim yapılıyor ve bu üretimler esnasında fazlaca ciddi enerji harcanıyor. Gene Türkiye’de başta Doğu bölgeleri olmak suretiyle kaçak elektrik kullanımının yüksek olduğu evlerde parasız Bitcoin üretildiği, bazı evlerde ise elektrik faturalarının 2500 TL ve üstüne çıkması üstüne ekiplerin baskın yaparak Bitcoin üretimi yapanları yakaladıkları biliniyor.

Rusya’da ise bir bilgisayarın madencilik yapılmak için kullanıldığı ve aşırı fazla enerji harcanması sonrasında fazlaca fazla ısınmış olduğu ve yandığı öğrenildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Tomsk Bölge İdaresi‘nden meydana getirilen açıklamada evden dumanların çıkmış olduğu ve derhal lüzumlu müdahalenin yapıldığı anlatılarak, eve girildiğinde bilgisayarın tamamen yanmış halde bulunmuş olduğu açıklandı.

Bitcoin Üretenler Dikkat!

Bitcoin üreticilerinin ise bu duruma karşı dikkatli olması ve evde olmadıkları sırada üretim yapacaklar ise cihazlarını soğuk odalarda tutmaları öneriliyor. Cihazların aşırı ısınmasını önlemek ve ihtimaller içinde yangın olaylarının önüne geçmek için cihazın çevresinde yanabilir herhangi bir bölüme yer verilmemesi, cihazın hava alabilir bir odada olmasının mühim olduğu belirtilmekte.

[bitcointicker]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir